Czy najem krótkoterminowy się opłaca? Wywiad z Mateuszem Gabrysiem – właścicielem sieci apartamentów na doby.

1796

Coraz więcej mówi się o najmie krótkoterminowym, jako świetnym pomyśle na własny biznes. Porozmawiamy z Mateuszem Gabrysiem, o tym, czy takie rozwiązanie się opłaca.

Najem krótkoterminowy to forma najmu, którą coraz częściej rozpatrują osoby posiadające nieruchomość w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Dla wynajmującego to wygodny sposób na świetny zarobek, a dla klienta zarezerwowanie apartamentu na doby staje się doskonałą alternatywą dla nocowania w sieciowym hotelu. 

Popularność najmu krótkoterminowego widać także na portalach oferujących rezerwacje noclegów. W ich ofercie znajduje się coraz więcej prywatnych apartamentów czekających na wynajem. Co więcej, osoby podróżujące często decydują się na takie rozwiązanie – apartamenty to często większa wygoda od hotelu, możliwość samodzielnego przygotowania posiłku, a także często okazyjna cena. 

Kiedy najem krótkoterminowy się opłaca? 

Masz mieszkanie w atrakcyjnej okolicy? Zastanawiasz się, jaka inwestycja Ci się bardziej opłaca? Najem długoterminowy, czy może krótkoterminowy? Zapytaliśmy o to eksperta. 

– Inwestorzy prywatni są coraz bardziej zainteresowani najmem krótkoterminowym, ze względu na jego potencjał. Gdy właściciel posiada mieszkanie lub apartament w atrakcyjnej lokalizacji, może zarobić zdecydowanie więcej, niż ten, który związał się umową długoterminową na rok. Co więcej, w przypadku najmu długoterminowego jest znacznie większa konkurencja, co sprawia, że zwrot z takiej inwestycji jest dużo niższy — mówi Mateusz Gabryś, właściciel apartamentów na wynajem krótkoterminowy.

Jak rozliczyć najem krótkoterminowy? 

W związku z coraz większym zainteresowaniem najmem krótkoterminowym pojawia się także pytanie, jak rozliczyć tę formę przychodu. Czy konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? 

Rozliczenie prywatne 

– Przychody z najmu, można rozliczać prywatnie oraz w ramach działalności gospodarczej. W przypadku najmu prywatnego podatnik może wybrać dwie formy opodatkowania. Pierwsza z nich to ryczałt 8,5% oraz 12% po przekroczeniu przychodu 100 000 zł. Drugie rozwiązanie to skala podatkowa, która wiąże się z zapłaceniem wyższego podatku, jednak w przeciwieństwie do ryczałtu, można zmniejszyć przychód o koszty jego uzyskania — mówi Mateusz Gabryś. 

Rozliczenie w ramach działalności gospodarczej 


Nie da się ukryć, że rozliczenie najmu prywatnego, sprawdza się, gdy zarobek jest okazjonalny. Jednak, gdy wynajem mieszkań stanowi źródło utrzymania, warto rozliczać się w ramach działalności gospodarczej, mając na uwadze, że według prawa działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, która jest wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. 

Także w działalności gospodarczej najem można rozliczyć na dwa sposoby — podatek liniowy 19% oraz podatek na zasadach ogólnych – 18% bądź 32% po przekroczeniu progu 85 528 zł dochodu.

Działalność gospodarcza a najem krótkoterminowy 


Osoby, które interesują się wynajmem krótkoterminowym,  zastanawiają się, jak czerpać zyski z mieszkań, a jednocześnie uniknąć płacenia wyższych podatków.

Mateusz Gabryś zwraca uwagę, by w przypadkach wszelkich wątpliwości dotyczących opodatkowań najmu, jak i decyzji urzędniczych warto wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację.


– W takim wniosku należy dobrze opisać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego. Wtedy urzędnicy nie będą mogli podważyć wybranej formy opodatkowania — radzi Mateusz Gabryś.

Wynajem krótkoterminowy to doskonały sposób zarobku, zarówno dla tych, którzy mają jedno mieszkanie w atrakcyjnym turystycznie miejscu, jak i tych, dla których ta forma najmu jest pomysłem na dochodowy biznes. Zainteresowanie takimi noclegami rośnie i wszystko wskazuje na to, że z roku na rok będzie coraz popularniejsze.