9 Dziwacznych momentów w historii gospodarczej

847

W ciągu ostatnich 2000 lat niedobory towarów, spekulacje finansowe, wojny, głód i jawne maniaki stworzyły całkiem dziwne zachowania gospodarcze na całym świecie. Oto dziewięć przykładów.

1. Ciasto czy śmierć?

Aby powstrzymać rosnącą inflację i dewaluację waluty w Rzymie trzeciego wieku, cesarz Dioklecjan ustanowił stałe ceny większości dóbr konsumpcyjnych. Każdy, kto sprzedawał towary po cenach wyższych niż cesarz, został skazany na śmierć; doprowadziło to do gromadzenia towarów. Następnie uchwalono prawo zabraniające gromadzenia towarów. Jaka była kara? Śmierć. Więc ludzie właśnie pozamykali swoje firmy, a następnie uchwalono kolejne prawo. To niesamowite, że Imperium Rzymskie przetrwało tak długo, jak to trwało.

2. 99.9% czystości

W piętnastowiecznych Niemczech niedobory zbóż często prowadziły do ​​niedoborów piwa co było nie do zaakceptowania. W odpowiedzi browary w miastach takich jak Monachium i Regensburg używały nasion, przypraw i sitowia, aby smakować swoje piwa. , Niemieckie władze wprowadziły przepisy dotyczące czystości, zgodnie z którymi do warzenia piwa można używać tylko wody, jęczmienia i chmielu.

3.Kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu, Franciszek Ferdynand Habsburg

W latach 60. XIX wieku władcy nowo powstałego imperium austro-węgierskiego zachęcali swoich bankierów do większej swobody w zakresie standardów kredytowych. Ich celem było pobudzenie wzrostu w imperium. Rezultatem (brzmi to niesamowicie znajomo) była nadmierna spekulacja w budownictwie, ogromny brj spłąty pożyczonych funduszy i załamanie gospodarcze w całej Europie Środkowej. Światowa depresja dotarła aż do Stanów Zjednoczonych i wywołała panikę w 1873 r. Z drugiej strony wiele najpiękniejszych budynków w Europie pochodzi z okresu „irracjonalnego entuzjazmu”.

4. Mississippi Płonie

John Law, szkocki bankier i biznesmen, przejął kontrolę nad francuskim przedsiębiorstwem o nazwie „Mississippi Company” w 1717 roku. W ciągu zaledwie kilku lat przekształcił firmę w główną siłę ekonomiczną francuskich kolonii na całym świecie. Cena akcji spółki wzrosła z około 500 liwrów w 1719 r. Do 10 000 liwrów w 1720 r. Jednak zaledwie rok później cena akcji załamała się, John Law uciekł z Francji, a rząd francuski (jako główny akcjonariusz) został zmuszony do anulowania znacznej części swoich zobowiązań, pozostawiając pożyczkodawców na całym świecie zrujnowanymi. Ekonomiści nazywają ten odcinek „Bańka Mississippi”.

5.Upadek Tokio

Japonia miała jeden z najbardziej gwałtownych wzrostów ekonomicznych XX wieku. Pod koniec lat 80. XX wieku wartości nieruchomości wzrosły tak bardzo, że cała ziemia w Japonii była warta czterokrotnie wartość wszystkich nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Wartość nieruchomości w samym Tokio była wyceniana na więcej niż w całej Ameryce Jednak pod koniec wieku giełda w Tokio spadła o 60 procent z najwyższego poziomu z 1989 r., A wartość nieruchomości spadła aż o 80 procent.

6. The Mason-Dixon Bottom Line

Wielu czytało o skutkach hiperinflacji w Niemieckiej Republice Weimarskiej. W latach 1920–1923 ceny w Niemczech wzrosły aż o 3,25 miliona procent. Ludzie palili swoją starą walutę zamieniając ją na ciepło, ponieważ była tańsza niż kupowanie drewna. Ale niewielu wie, że ten sam rodzaj hiperinflacji, choć w mniejszym stopniu, wpłynął na Skonfederowane Stany Ameryki. W latach 1861–1864 wskaźnik cen towarów wzrósł nawet o 10% miesięcznie. Pod koniec wojny secesyjnej koszt życia był nawet o 92% wyższy niż przed wojną.

7. Modlitwa się opłaca

W 1943 r. Z powodu braku surowców, takich jak papier i skóra oraz wzrostu pobożności w czasie wojny, w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście brakowało Biblii.