Światowa Organizacja Handlu (World Trade Organization, WTO) jest globalną grupą członkowską, która promuje wolny handel i zarządza nim. Robi to na trzy sposoby. Po pierwsze, administruje istniejącymi wielostronnymi umowami handlowymi. Każdy członek otrzymuje status „Most Favored Nation Trading”. Oznacza to, że automatycznie otrzymują obniżone taryfy za eksport.
Po drugie, rozwiązuje ona spory handlowe. Większość konfliktów pojawia się, gdy jeden z członków oskarża drugiego o dumping. To wtedy, gdy eksportuje on towary po niższej cenie niż ich produkcja kosztuje. Pracownicy WTO przeprowadzają dochodzenie, a jeśli dojdzie do naruszenia, WTO nakłada sankcje.
Po trzecie, zarządza trwającymi negocjacjami dotyczącymi nowych umów handlowych. Największym z nich byłaby runda dauhańska w 2006 roku. Ułatwiłoby to handel między wszystkimi członkami. Podkreślono w niej wzrost gospodarczy dla krajów rozwijających się.
Od tego czasu kraje wynegocjowały swoje własne umowy handlowe. Dwie największe z nich to:
- Partnerstwo Trans-Pacific łączy Stany Zjednoczone i 11 innych krajów graniczących z Oceanem Spokojnym. Obejmuje ono Japonię, Australię i Chile, ale nie obejmuje Chin i Rosji. W 2017 r. prezydent Trump wycofał Stany Zjednoczone z TPP. Ale pozostałe kraje posuwają się naprzód z własną zgodą.
- Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne łączy dwie największe gospodarki świata, Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Gdyby się powiodło, handel między nimi zwiększyłby się czterokrotnie, do 4 bilionów dolarów. Prezydent Trump nie posunął się do przodu z negocjacjami.
Światowa Organizacja Handlu World Trade Organization | |
Siedziba | Genewa |
Członkowie | 164 |
Utworzenie | 1 stycznia 1995 |
KLUCZOWE INFORMACJE
- Światowa Organizacja Handlu jest organizacją globalną, która zarządza handlem pomiędzy jej państwami członkowskimi.
- Światowa Organizacja Handlu ma 164 kraje członkowskie i 23 rządy obserwatorów.
- Podstawową funkcją WTO jest zarządzanie płynnym przepływem handlu światowego poprzez zapewnienie, że kraje przestrzegają podpisanych przez siebie umów handlowych. Jako taka, bada ona również i rozwiązuje spory handlowe.
- WTO powstała w oparciu o GATT, międzynarodową umowę handlową podpisaną w 1947 r. przez 23 kraje.
Historia WTO
Początki Światowej Organizacji Handlu (WTO) zaczęły się od negocjacji handlowych po II wojnie światowej. W 1948 r. w Układzie ogólnym w sprawie taryf celnych i handlu skoncentrowano się na obniżeniu ceł, środkach antydumpingowych i pozataryfowych. W latach 1986-1994 urugwajska runda negocjacji doprowadziła do formalnego utworzenia WTO.
W 1997 r. WTO pośredniczyła w zawieraniu porozumień promujących handel usługami telekomunikacyjnymi wśród 69 krajów. Usunęła również cła na produkty technologii informacyjnych wśród 40 członków. Poprawiło to handel informacjami bankowymi, ubezpieczeniowymi, papierami wartościowymi i finansowymi wśród 70 krajów.
Runda dauhańska rozpoczęła się w 2000 r. Jej celem jest poprawa handlu informacjami bankowymi, ubezpieczeniowymi, papierami wartościowymi i finansowymi w 70 krajach. Skupiała się na poprawie handlu w rolnictwie i usługach oraz rozszerzyła się na kraje wschodzące, w tym kraje uczestniczące w czwartej konferencji ministerialnej WTO w Doha w Katarze w listopadzie 2001 r. Niestety rozmowy dauhańskie załamały się w Cancun w Meksyku w 2003 roku. Druga próba również zakończyła się niepowodzeniem w 2008 roku w Genewie w Szwajcarii.
Zobacz także: Giełdy na świecie