Recesja w ekonomii

1222

Recesja, w ekonomii, tendencja spadkowa w cyklu koniunkturalnym charakteryzuj膮ca si臋 spadkiem produkcji i zatrudnienia, co z kolei powoduje spadek dochod贸w i wydatk贸w gospodarstw domowych. Chocia偶 nie wszystkie gospodarstwa domowe i przedsi臋biorstwa do艣wiadczaj膮 rzeczywistych spadk贸w dochod贸w, ich oczekiwania co do przysz艂o艣ci staj膮 si臋 w czasie recesji mniej pewne i powoduj膮 op贸藕nienia w dokonywaniu du偶ych zakup贸w lub inwestycji.

W czasie recesji spadek produkcji mo偶e by膰 spowodowany zmniejszeniem zakup贸w trwa艂ych artyku艂贸w gospodarstwa domowego przez konsument贸w oraz maszyn i urz膮dze艅 przez przedsi臋biorstwa, a tak偶e zmniejszeniem ilo艣ci towar贸w dodawanych do zapas贸w lub zapas贸w. Najwi臋kszy wp艂yw ma prawdopodobnie na zapasy; przedsi臋biorstwa przestaj膮 dodawa膰 towary do swoich zapas贸w i staj膮 si臋 bardziej sk艂onne do korzystania z nich w celu realizacji zam贸wie艅 produkcyjnych. Spadki zapas贸w maj膮 zatem podw贸jny wp艂yw na wielko艣膰 produkcji.

To, czy recesja przerodzi si臋 w powa偶n膮 i przed艂u偶aj膮c膮 si臋 depresj臋, zale偶y od wielu okoliczno艣ci. Nale偶膮 do nich zakres i jako艣膰 kredyt贸w udzielonych w poprzednim okresie prosperity, wielko艣膰 dozwolonych spekulacji, zdolno艣膰 polityki pieni臋偶nej i fiskalnej do odwr贸cenia tendencji spadkowej oraz wielko艣膰 istniej膮cej nadwy偶ki zdolno艣ci produkcyjnej. (Patrz r贸wnie偶: pieni膮dze).