Frédéric Bastiat

994

Frédéric Bastiat, pełne imię Claude-Frédéric Bastiat (ur. 30 czerwca 1801 r., Mugron, niedaleko Bayonne, Francja – zmarł 24 grudnia 1850 r., Rzym [Włochy]), francuski ekonomista, najbardziej znany ze swojego dziennikarskiego pisma na korzyść wolnego handlu i ekonomii Adama Smitha.

W 1846 roku założył Stowarzyszenie Wolnego Handlu i wykorzystał jego dziennik Le Libre-Échange („Wolny Handel”) do propagowania swoich antyobronnych poglądów. W znanej przypowieści satyrycznej, która ukazała się w jego Sophismes économiques (1845; Sophismes of Protection), Bastiat wymyślił petycję wniesioną przez świeczników, którzy prosili o ochronę przed Słońcem, sugerując, że świecznictwo i związane z nim branże odniosłyby znaczne korzyści, gdyby Słońce zostało wyeliminowane jako konkurent w dostarczaniu światła. Petycja Bastiata stała się tak dobrze znana, że współcześni ekonomiści często wykorzystywali ją w swojej obronie wolnego handlu; w istocie, Paul Samuelson umieścił ją na czele jednego z rozdziałów swojego bestsellerowego podręcznika ekonomii (1948). Bastiat podkreślił również to, co nazwał „niewidzialnymi” konsekwencjami polityki rządu.

W latach rewolucyjnych 1848-49 pisał przeciwko powstaniu socjalizmu, który utożsamiał z protekcjonizmem. To przede wszystkim jego kampania przeciwko socjalizmowi i komunizmowi przyniosła mu miejsce w Zgromadzeniu Konstytucyjnym w 1849 r. i w późniejszym Zgromadzeniu Ustawodawczym w tym samym roku. Teoretyk ekonomii Joseph Schumpeter nazwał Bastiat „najznakomitszym dziennikarzem ekonomicznym, jaki kiedykolwiek żył”.