Nierówności dochodowe

1561

Nierówność dochodów w ekonomii oznacza znaczne zróżnicowanie w podziale dochodów między jednostkami, grupami, populacjami, klasami społecznymi lub krajami. Nierówność dochodowa jest głównym wymiarem stratyfikacji społecznej i klasy społecznej. Wpływa ona na wiele innych form nierówności, takich jak nierówności w zakresie bogactwa, władzy politycznej i statusu społecznego, i jest przez nie dotknięta. Dochód jest głównym czynnikiem warunkującym jakość życia, wpływającym na zdrowie i dobrobyt jednostek i rodzin, i różni się w zależności od czynników społecznych, takich jak płeć, wiek, rasa czy pochodzenie etniczne.

Na poziomie globalnym nierówność dochodów jest w każdym razie skrajna – najbogatszy 1 procent ludzi na świecie otrzymuje aż 56 procent najniższego szczebla na początku XXI wieku. W Stanach Zjednoczonych nierówność dochodowa jest znacznie większa niż w większości innych krajów rozwiniętych. W 2014 roku najbogatszy 1 procent otrzymywał 22 procent całkowitego dochodu, a 10 procent największych amerykańskich gospodarstw domowych otrzymywało około 60 procent całkowitego dochodu.

Rodzaje nierówności w dochodach

Zawód jest dla większości osób główną podstawą różnic w dochodach. W krajach bardziej rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, płace i wynagrodzenia są głównym źródłem dochodów większości gospodarstw domowych, podczas gdy nieruchomości, w tym zyski kapitałowe, są głównym źródłem dochodów dla najbogatszych. Nierówności w dochodach można badać w obrębie krajów, między krajami lub wśród ludności świata, bez względu na granice państwowe.

Pomimo powszechnego przekonania, że nierówności dochodowe w dużej mierze odzwierciedlają indywidualne różnice w talentach i motywacji, istnieją również istotne przyczyny strukturalne i kulturowe, takie jak segmentacja rynków pracy, dyskryminacja, zinstytucjonalizowany rasizm i seksizm, role płci i obowiązki rodzinne. Inne czynniki prawne, polityczne i ekonomiczne – takie jak władza korporacyjna, stopień własności prywatnej w stosunku do publicznej (lub powszechnej) oraz kontrola nad zasobami, ramy negocjacji zbiorowych i przepisy dotyczące minimalnej płacy – również wpływają na poziom dochodów niezależnie od cech indywidualnych. Nierówności w dochodach mogą mieć różny wpływ na poziom dobrobytu w różnych krajach, w zależności od tego, czy inne podstawowe potrzeby, takie jak mieszkalnictwo, opieka zdrowotna i żywność, są w dużej mierze oparte na rynku, oraz od tego, czy ludzie mają dostęp do zasobów produkcyjnych, takich jak ziemia, woda i technologia.

Nierówność dochodów na świecie

Poziomy globalnej nierówności pozostają skrajne, a liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie jest stale wysoka. Według Banku Światowego, w 2012 roku prawie 13 procent ludności świata otrzymywało mniej niż 1,90 dolarów dziennie, a około 2,1 miliarda ludzi, około 35 procent, żyło za mniej niż 3,10 dolarów dziennie. Takie ubóstwo powoduje niski poziom wykształcenia, warunków sanitarnych, wyżywienia i opieki medycznej oraz wysoki wskaźnik pracy i wyzysku dzieci, a także śmiertelność dzieci i niemowląt. Około 29 tys. dzieci umiera codziennie z przyczyn, którym można było głównie zapobiec. Bogactwo jest jeszcze bardziej nierównomiernie rozłożone. Najbogatszy 1 procent ludności świata posiada więcej bogactw niż reszta świata razem wzięta. Aktywa 10 najbogatszych miliarderów są większe niż PKB większości krajów, w tym Norwegii, Austrii i Belgii.

Zmniejszanie nierówności

Skrajne nierówności dochodowe (i inne) w Stanach Zjednoczonych i na świecie nie są nieuniknione. Jednak wysiłki na rzecz rozwiązania problemu nierówności dochodowej muszą się zmierzyć z ideologiami uzasadniającymi nierówność jako naturalny (a zatem sprawiedliwy) wynik indywidualnych różnic w umiejętnościach, talentach i wysiłku, ignorując przyczyny strukturalne. Niektórzy analitycy sugerują, że najbiedniejsze decyle mogłyby otrzymać większy udział w dochodach i znacznie lepsze perspektywy życiowe, nie zmniejszając poważnie perspektyw życiowych najbogatszych 10 lub 20 procent.

Chociaż zmniejszenie nierówności w dochodach w Stanach Zjednoczonych może zmniejszyć ogólny wzrost PKB, może znaleźć uzasadnienie we współczesnych liberalnych koncepcjach sprawiedliwości, jeśli doprowadzi do trwałej poprawy głównych wskaźników dobrobytu, takich jak zdrowie, edukacja i perspektywy zatrudnienia mniej uprzywilejowanej części populacji. Filozofowie tacy jak John Rawls argumentowali, że dopóki przestrzegane są podstawowe prawa człowieka, polityka społeczna, która doprowadza osoby najmniej uprzywilejowane do minimalnego poziomu dochodów i innych dóbr społecznych, powinna być bardziej akceptowalna dla osób bezstronnych niż rozwiązania alternatywne, które przynoszą korzyści tym, którzy są w lepszej sytuacji, a jednocześnie szkodzą tym, którzy są w gorszej.

Obrońcy obecnego poziomu nierówności dochodów muszą pokazać, że pewne bardziej fundamentalne normy moralne, takie jak libertariańskie prawo do własności prywatnej, mają pierwszeństwo przed prawem do minimalnego poziomu bezpieczeństwa dochodów i możliwości. Albo muszą empirycznie pokazać, że każda polityka mająca na celu zmniejszenie nierówności zmniejszy skuteczność i całkowity dochód w taki sposób, że udział osób najmniej uprzywilejowanych będzie mniejszy niż obecnie.

W jaki sposób?

Polityka mająca na celu rozwiązanie problemu nierówności dochodowej może koncentrować się wyłącznie na indywidualnych umiejętnościach, możliwościach i aspiracjach lub może w szerszym zakresie koncentrować się na zmianie struktur społecznych, politycznych i gospodarczych, które tworzą i utrzymują nierówność dochodową.

Strategie polityczne, które pośrednio zmniejszają nierówności dochodowe

Na podział dochodów wpływ mają pośrednio wzory opodatkowania i własności. Na ogólną nierówność gospodarczą wpływa polityka, która zapewnia dobra publiczne, takie jak opieka zdrowotna i edukacja, pozostawiając większą część dochodów osób fizycznych do wydania na inne dobra.

Redystrybucja bogactwa poprzez wyższe podatki od spadków, promowanie szerszej własności (np. większej własności pracowniczej) oraz socjalizacja lub redystrybucja kapitału i ziemi w równym stopniu dla wszystkich obywateli to sposoby pośredniego zmniejszenia nierówności dochodowej, ponieważ wyrównają one niezarobione dochody, które wynikają z posiadania majątku. Egzekwowanie działań afirmacyjnych i polityki niedyskryminacji przez pracodawców, rządy i instytucje edukacyjne oraz polityki takie jak subsydiowana przez rząd opieka nad dziećmi, która umożliwia ludziom wejście na rynek pracy, powinno również wpływać na nierówność dochodów poprzez ułatwianie większego dostępu do miejsc pracy o wyższych dochodach. W skali globalnej umorzenie długów i reforma umów handlowych, tak aby przynosiły one większe korzyści osobom najmniej uprzywilejowanym w każdym kraju, mogą zmniejszyć nierówności w dochodach i inne formy nierówności, zapobiegając wyścigowi na dno.

Strategie polityczne, które bezpośrednio zmniejszają nierówności dochodowe

Nierówność dochodów można zmniejszyć bezpośrednio poprzez zmniejszenie dochodów najbogatszych lub poprzez zwiększenie dochodów najbiedniejszych. Polityki koncentrujące się na tych ostatnich obejmują zwiększanie zatrudnienia lub płac oraz przekazywanie dochodów.

Wachlarz polityk związanych z zatrudnieniem obejmuje wzmocnienie praw do negocjacji zbiorowych, programów pełnego zatrudnienia, polityki płacowej, silniejszych przepisów dotyczących płacy minimalnej oraz subsydiów płacowych. Polityka bezpośredniego transferu dochodów obejmuje tradycyjne, uzależnione od środków i warunkowe, pieniężne świadczenia socjalne. Odnowione zostało również zainteresowanie bezwarunkowymi transferami, takimi jak ujemny podatek dochodowy i nieuzależniony od stanu majątkowego powszechny dochód podstawowy.

Na szczeblu globalnym istnieją różne propozycje dotyczące generowania dochodów (np. podatek Tobina od transakcji finansowych lub globalny podatek od wykorzystania zasobów), które mogłyby zostać wykorzystane do bezpośrednich transferów dochodów, jak również do innych form pomocy rozwojowej w celu zmniejszenia ubóstwa i nierówności. Ze względu na utrzymującą się globalną niestabilność i degradację środowiska związaną z nierównościami w dochodach i innych zasobach, takie wysiłki polityczne będą nadal miały zasadnicze znaczenie nie tylko ze względów etycznych, ale także ze względu na bezpieczeństwo narodowe i przetrwanie w skali globalnej.