Blef w pokerze

2991

Pokerowy blef

Wielu graczy, którzy nie znają mechanizmów prawdziwej gry, sądzi mylnie, że opera się ona główne na blefowaniu. Pokerowe sceny w filmach i programach telewizyjnych koncentrują się zwykle na śmiałych blefach, ignorując podstawowe strategie gry.

Blef to narzędzie, które trzeba nauczyć się umiejętnie stosować – to broń, która pozwala ujarzmić przeciwników. Jednak używanie tej broni zbyt często jest gorsze niż niestosowanie jej wcale. Należy starannie wybierać okazje do zablefowania, żeby nie nadużyć tej techniki.

Blef nie jest zalecaną strategią, ponieważ wymaga lat praktyki i zależy od Twoich umiejętności utrzymania twarzy pokerzysty. Twarz pokerzysty oznacza, że niezależnie od tego, czy masz dobrą, czy złą rękę, masz taki sam wyraz twarzy, w ten sposób inni gracze nie będą wiedzieć kiedy blefujesz. Blefowanie oznacza, że podnosisz zakład lub nawet wchodzisz za wszystko mając bardzo słabą rękę. Powoduje to, że inni gracze, które mogą mieć dużo mocniejsze układy, pasują myśląc, że masz lepszą rękę. Nie należy blefować zbyt często, bo wtedy inni gracze zauważą to i złapią Cię na blefie.

Kiedy blefować

Po pierwsze, blef powinien wynikać z przyjętej strategii. Blefowanie dla samego blefowania jest niebezpieczne i nie przynosi zysków, ale napotkasz też wiele okazji, gdy warto zaryzykować.

Blefowanie, żeby wygrać pulę

Najbardziej oczywistym powodem blefowania jest chęć zgarnięcia puli, gdy ma się za słabe karty, żeby wygrać przy porównaniu kart. Jeśli jedynym sposobem na zwycięstwo jest zmuszenie przeciwników do spasowania, możesz zawalczyć o pulę, stawiając lub przebijając. To jest właśnie blef. Jest to sztuka przekonania przeciwników, że ich karty są słabsze od Twoich.

Blefowanie, żeby pozostawić przeciwników w niepewności

Dobry pokerzysta różnicuje swoją grę. Okazjonalne blefowanie ochroni Cię przed zbytnią przewidywalnością Twoich zagrań i utrudni przeciwnikom podejmowanie dobrych decyzji. Czasem warto wręcz pozwolić dać się złapać na blefowaniu. Za pomocą blefów można kreować swój wizerunek przy stole.

Blefowanie, żeby wywierać nacisk

Poker opiera się na podejmowaniu trudnych decyzji, dlatego tak ważne jest wywieranie jak największej presji na przeciwnikach i ciągłe ich doświadczanie. Przy rękach marginalnych możesz utrudnić przeciwnikom podejmowanie decyzji, ostro blefując. Jeśli presja będzie duża, niektórzy zdecydują się na łatwiejszą drogę i spasują.

Jak poprawnie blefować ?

Kiedy już znajdziesz odpowiedni moment, musisz zdecydować, jak przeprowadzić skuteczny blef. 

Atakować, gdy widzisz słabość

Zawsze należy uwzględnić typ przeciwników i ich dotychczasowe postępowanie. Jeśli okazali słabość (czekając zamiast stawiania czy sprawdzając zamiast przebijania), prawdopodobnie nie są pewni siły swoich kart. To dobra okazja do utwierdzenia ich w tym przekonaniu.

Im mniej, tym lepiej

Blef ma większe szanse na powodzenie, jeśli masz tylko jednego przeciwnika. Im więcej osób w rozdaniu, tym większe ryzyko, że Twój blef zostanie sprawdzony. Musisz też wiedzieć, czy dana osoba jest skłonna do pasowania. Nigdy nie próbuj blefować tzw. „calling station”, czyli gracza, który sprawdza każdy zakład.

Sugeruj konkretny układ

Żeby blef był wiarygodny, Twoje działania muszą być spójne. Musisz grać tak, jakbyś naprawdę miał mocny układ. Najłatwiej to osiągnąć, sugerując określoną rękę. Jeśli na stole leżą trzy kara, możesz sprawiać wrażenie, że masz kolor. Przy czterech kolejnych kartach, sprawiaj wrażenie, że uzyskałeś strita. O wiele łatwiej zdemaskować blef, jeśli wziął się znikąd. Jeżeli nagle uaktywnisz się w rozdaniu, które nie rokuje uzyskania dobrego układu, przeciwnicy mogą wywęszyć podstęp i sprawdzić.

Blefować jak zawodowiec w no limit holdem

Nie ma lepszego uczucia w pokerze no limit hold’em niż zastosowanie udanego blefu. Twoje żetony są na środku, serce mocno wali i czekasz na decyzję przeciwnika. Czy sprawdzi i wyeliminuje Cię z turnieju, czy jednak zrzuci karty? Zazwyczaj odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników, które decydują o powodzeniu lub niepowodzeniu blefu.
 Po pierwsze, musisz zwrócić uwagę na swój wizerunek. W pokerze wiąże się on ze sposobem postrzegania Cię przez przeciwników. Na przykład, jeśli kilka razy zostałeś przyłapany na blefowaniu, szanse na powodzenie kolejnego blefu są raczej niewielkie. Jeśli jednak dotąd nie rozgrywałeś wielu kart i wykrywałeś wyłącznie „nuts”, Twój blef prawdopodobnie zadziała, bo będziesz uznany za gracza „tight”. Ogólna zasada jest taka, że posiadając wizerunek gracza ostrożnego, powinieneś blefować zdecydowanie więcej, niż gdy jesteś postrzegany jak gracz „loose aggressive”. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma sytuacji, gdy blef będzie najlepszą taktyką bez względu na to, jak jesteś postrzegany, ale po straceniu reputacji trzeba blefować bardziej przekonująco!

Kolejnym kluczem do sukcesu jest stworzenie logicznego ciągu zdarzeń. Jeśli potrafisz przekonać przeciwnika, że naprawdę posiadasz karty, których posiadanie sugerujesz (jakiekolwiek by nie były), on prawdopodobnie spasuje. Jednak brak konsekwencji zaalarmuje innych graczy i Twój blef zostanie sprawdzony.
 Jak stworzyć spójną historię w pokerze no limit hold’em?  Powiedzmy, że masz 

 przy 

 na flopie. Czekasz, przeciwnik stawia, a Ty stosujesz „check-raise”. Świetnie, Twój półblef mógł zadziałać od razu, ale przeciwnik sprawdza i wykładany jest turn – w tym wypadku 

. Czekasz i przeciwnik robi to samo. River to 

, co oznacza, że nie udało Ci się uzupełnić ciągu do strita, ani nawet złapać pary. Jeśli jednak postawisz teraz wysoki zakład, opowiesz wiarygodną historię – rozgrywałeś agresywnie ciąg do koloru na flopie, nie dostałeś go na turnie, a potem zaatakowałeś, gdy jednak doszedł Ci na riverze. Jeśli przeciwnik ma karty w rodzaju 

, będzie stać w obliczu trudnej decyzji i może spasować. Jednak gdyby rozdanie toczyło się tak samo, ale z 

 na riverze, byłoby o wiele łatwiej sprawdzić zakład. Nic nie doszło do ciągów, a 2 w Twojej ręce jest mało prawdopodobna, więc niewiele mocnych układów możesz posiadać, co bardziej uwidocznia Twój blef.
 Ostatnią ważną rzeczą, którą powinieneś uwzględnić, jest fakt, że wielcy pokerzyści nie blefują tak często, jak możesz sobie wyobrażać. Blefowanie to zdecydowanie ważny element gry w pokera i stanowi bardzo cenną broń w Twoim arsenale, ale nie jest tak istotne, jak zrozumienie innych zagadnień, takich jak wybór rąk startowych do rozegrania, dobór wysokości zakładów czy zarządzanie bankrollem. Zanim zaczniesz skupiać się na okazjach do blefowania, dobrze opanuj takie elementy gry.