Cena kakao

1954

Ziarno kakaowe lub po prostu kakao (/ˈkoʊ.koʊ/), które nazywane jest również ziarnem kakaowym lub kakao (/kəˈkaʊ/), to suszone i w pełni sfermentowane nasiona Theobroma kakao, z których można uzyskać masę kakaową (mieszaninę substancji nietłuszczowych) i masło kakaowe (tłuszcz). Ziarna kakaowe stanowią podstawę czekolady.

Cena i kurs kakao

Najnowsze ceny kakao w kilogramach za funt widoczne na wykresie

Wykres i notowania kakao

Cena i kurs kakao – podstawowe informacje

Kakao to nazwa nadana nasionom drzewa kakaowego i produkowanemu z nich proszkowi. Kakaowiec jest wiecznie zielonym drzewem o biologicznej nazwie „Theobroma cacao” (pokarm bogów), które zamieszkuje tropikalny las deszczowy i może osiągnąć wysokość 15 metrów. Kakao w proszku jest potrzebne do produkcji czekolady i jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych z krajów rozwijających się. Kakaownia jest stosunkowo wymagająca. Rośnie tylko na bogatej w składniki odżywcze glebie w temperaturach przekraczających 16 stopni. Wymaga również dużych ilości wody. Jedynymi regionami, które nadają się do uprawy kakao, są najcieplejsze i najbardziej deszczowe tropiki pomiędzy 20. równoleżnikiem na północy i 20. równoleżnikiem na południu. Chociaż istnieje około 20 różnych gatunków kakao, tylko dwa gatunki są wykorzystywane do produkcji czekolady: Criollo i Forastero. Criollo stanowi zaledwie 15% światowej produkcji kakao, ale jest to najdroższy i najwyższej jakości gatunek kakao. Jego regiony produkcyjne znajdują się w Ameryce Południowej. Forastero jest mniej wymagające i bardziej wytrzymałe. Jest uprawiane w krajach afrykańskich i wykorzystywane w mieszankach kakaowych.

Najważniejszymi producentami kakao są Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Malezja i Brazylia. Kakao jest importowane głównie przez bogate kraje uprzemysłowione, takie jak USA i Europa. W Europie Niemcy są jednym z głównych importerów kakao.

Kakao zostało odkryte ponad 3 tysiące lat temu. Majowie i Aztekowie czcili drzewo kakaowe i używali napoju wytwarzanego z jego owoców w rytuałach religijnych. Ogromne znaczenie kakao wynika również z faktu, że poświęcali oni złoto, kamienie szlachetne i kakao swoim zmarłym. Ziarna kakaowe były również wykorzystywane jako środek płatniczy. W Europie czekolada przez długi czas była produktem luksusowym i można ją było znaleźć w każdym szlachetnym gospodarstwie domowym od czasów baroku. W Anglii czekolada była już jednak spożywana przez zwykłych obywateli, podczas gdy we Włoszech, Francji i Niemczech była wciąż zarezerwowana dla rodziny królewskiej. Hiszpania posiadała monopol na kakao do 1728 r., kiedy to zrzekła się kontroli nad handlem kakao na rzecz Holandii. Kiedy w XIX wieku klasa średnia wystąpiła przeciwko szlachcie, picie czekolady zostało początkowo zapomniane. Dopiero rewolucja przemysłowa sprawiła, że kakao i wyroby z niego produkowane odrodziły się w popularności.

Dziś większość światowej produkcji kakao jest dalej przetwarzana w celu wytworzenia czekolady; tylko około jedna trzecia jest nadal wykorzystywana do produkcji proszku kakaowego do picia czekolady. Proszek kakaowy lub masło kakaowe można uzyskać z ziaren kakaowca. W ostatnich latach pojawiła się jednak coraz większa liczba substytutów tego ostatniego, które były wykorzystywane w produkcji czekolady, co doprowadziło do silnego spadku popytu na prawdziwe masło kakaowe. Z tego powodu producenci kakao koncentrują się obecnie na produkcji proszku kakaowego.

Najważniejszymi miejscami handlu kakao są New York Board of Trade (Coffee, Sugar and Cocoa Exchange, w skrócie CSCE) oraz LIFFE w Londynie. Kakao jest sprzedawane w dolarach amerykańskich za tonę; kontrakty terminowe dotyczą jednak ilości 10 ton.