Cena i kurs Palladu (XPD / USD)

2461

Wykres kursu palladu przedstawia dane w czasie rzeczywistym dla aktualnej ceny palladu oraz jego historyczną cenę wraz z notowaniami online

Pallad: kurs i cena

Wykres i notowania palladu

Prognozy i analiza dla XPD/USD

Notowania palladu – podstawowe informacje

Pallad został odkryty stosunkowo niedawno, w 1803 roku, przez angielskiego chemika Williama Hyde’a, który jest również odpowiedzialny za odkrycie metalu szlachetnego jakim jest rod oraz za budowę jednego z pierwszych obiektywów fotograficznych. Pallad został odkryty przypadkowo, w wyniku reakcji platyny z kwasem azotowym i kwasem solnym – po całkowitej redukcji platyny pod wpływem kwasów, końcowym efektem reakcji było oddzielenie metalu, który przez Hyde’a został nazwany palladem, na cześć planetoidy Pallas odkrytej rok wcześniej. Co ciekawe, choć pallad należy do grupy tzw. platyny (metali lekkich) i mogą być pobierane z samej platyny, to jest znacznie droższe niż platyna sama w sobie – uncja platyny jest obecnie rejestrowana na około 850 dolarów, podczas gdy pallad jest prawie dwukrotnie droższy (mniej niż 1550 dolarów).

Przez większą część swojej dotychczasowej historii pallad był uważany za element mało używany, a nawet za źródło problemów – był traktowany jako kłopotliwe zanieczyszczenie złóż platyny, a także rud miedzi i cynku. Separacja i oczyszczanie tych współistniejących metali jest do dziś kosztowne i pracochłonne, a firmy zajmujące się ich wydobyciem zachowują ścisłą poufność informacji o przebiegu reakcji chemicznych.

Pallad został doceniony na szerszą skalę dopiero w latach 80-tych XX wieku, ponieważ okazał się idealnym składnikiem katalizatorów spalin, ze względu na swoje właściwości pozwalające na absorpcję tlenu (nawet 900 razy większą od jego masy) oraz zdolność do redukcji związków węgla. I to właśnie katalizatory samochodowe są głównym powodem, dla którego dzisiaj sztaba palladu jest cenniejsza od sztaby złota o tej samej masie.

Handel online palladem w oparciu o kontrakty

  • Zacznij handel palladem (XPD/USD) i poszerz swoje horyzonty inwestycyjne
  • Poznaj nowe możliwości, jakie zapewnia ten metal szlachetny
  • Ten metal uznawany jest za dobrą ochronę i zabezpieczenie przed inflacją.

Pallad – cena, notowania, właściwości i zastosowanie

Złoto i srebro nie są jedynymi metalami szlachetnymi pozyskiwanymi do długoterminowych inwestycji kapitałowych. Mniej znana ruda, taka jak pallad, może być również wykorzystywana w tej funkcji. Dowiedz się więcej o tym metalu szlachetnego!

Właściwości fizyczne i chemiczne

Podczas gdy złoto i srebro znane są od czasów starożytnych, pallad jest stosunkowo młodym pierwiastkiem. Został on opisany dopiero w XIX wieku. Pallad został odkryty w 1803 roku przez brytyjskiego chemika Williama Hyde’a Wollastona. Nazwa tego pierwiastka pochodzi od imienia greckiej bogini mądrości – Pallas, znanej również jako Atena. Pallad jest srebrzystobiałym metalem o wysokim połysku. Należy do grupy platyny i wygląda jak sama platyna – ale jest lżejszy, twardszy i bardziej wytrzymały. Metal ten rozpuszcza się w silnych zasad i kwasów (azotowy i siarkowy), ale w normalnych warunkach nie reaguje z tlenem i wodą, co czyni go odpornym na rdzewienie. W wysokich temperaturach, pallad staje się plastyczny i ciągliwy. Od 1939 roku jest uważany za metal szlachetny.

Wydobywanie i stosowanie palladu

Pallad nie jest powszechnym surowcem – jest wydobywany tylko w kilku miejscach na świecie. Strategiczne złoża tego pierwiastka znajdują się w północno-zachodniej Rosji. Szacuje się, że kraj ten jest odpowiedzialny za około 44% światowego wydobycia palladu. Rosja jest również jedynym krajem, który posiada rezerwy tego metalu. Republika Południowej Afryki zajmuje drugie miejsce – jej udział w wydobyciu tej rudy wynosi około 40%. Małe złoża palladu znajdują się również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trudno dostępny pallad jest używany w wielu gałęziach przemysłu. W przemyśle motoryzacyjnym metal ten, podobnie jak platyna, jest używany do produkcji katalizatorów. W sektorze elektronicznym, z drugiej strony, jest on używany do produkcji kondensatorów, elektrod lub układów scalonych. Pallad znalazł również zastosowanie medyczne: jego izotop, ze względu na swoje właściwości radioaktywne, jest używany w leczeniu raka. Pallad jest również używany do produkcji narzędzi chirurgicznych i sztucznych zębów. W biżuterii, pallad jest jednym z metali, które są wykorzystywane w procesie produkcji białego złota. Stop złota z palladem jest bardziej plastyczny niż czyste złoto i pozwala tworzyć biżuterię bogatą w szczegółowe dekoracje.

Pallad – alternatywny kruszec inwestycyjny

Jedną z najważniejszych zasad, którymi powinni kierować się inwestorzy, jest zasada dywersyfikacji. Polega ona na podziale kapitału i wykorzystaniu wielu różnych instrumentów finansowych. Zmniejsza to ryzyko i stwarza możliwość ograniczenia strat, które mogą być spowodowane słabszymi wynikami jednej z podejmowanych inwestycji. O zasadzie tej powinni pamiętać w szczególności ci, którzy planują inwestycje i nie mają jeszcze dużego doświadczenia i wiedzy na temat ekonomii i mechanizmów rządzących światowymi rynkami finansowymi. Poza inwestowaniem w akcje, obligacje, nieruchomości czy kamienie szlachetne, warto rozważyć zakup metali szlachetnych. Zakup złota lub srebra jest uważany za jedną z najbardziej wiarygodnych metod inwestowania kapitału. W tej roli można również wykorzystać mniej popularny pallad. Pallad jest rzadkim pierwiastkiem – roczna produkcja tego surowca wynosi tylko około 200 ton.

Metal ten jest używany m.in. w przemyśle samochodowym i elektronicznym, a popyt na ten surowiec znacznie przewyższa ilość dostępną na rynku. Wszystko to pozytywnie wpływa na wartość tego metalu. Pod koniec sierpnia 2018 roku, według notowań giełdowych, cena palladu wynosiła 908,00 dolarów amerykańskich (około 3 365 zł) za uncję. Najpopularniejszym sposobem lokowania kapitału w pallad jest zakup tego kruszcu w formie fizycznej. Pallad inwestycyjny dostępny jest w postaci monet i sztabek o próbie 999,5. Monety palladowe, podobnie jak monety inwestycyjne z innych kruszców, mają cechy kolekcjonerskie. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno kruszcu przez Internet. Należy pamiętać, aby dokonywać zakupów tylko u renomowanych sprzedawców. Cena sztabki uncji zależy od aktualnego kursu palladu i kursu dolara do złotego. Cena sztabki inwestycyjnej zawiera również marżę nałożoną przez sprzedającego.

Dlaczego pallad drożeje ?

Niektórzy ludzie wciąż ocierają oczy ze zdumieniem, że pallad przewyższał wartość królewskiego kruszcu, który przez długi czas pozostawał bezkonkurencyjny.

Najwyższa wartość uncji palladu osiągnęła 1 973,75 dolarów. To było dwa dni temu. Najprawdopodobniej wkrótce przekroczy ona nieosiągalne dotychczas 2000 dolarów za uncję. Złoto nigdy nie miało tak zawrotnej wartości.

Pallad rośnie od prawie czterech lat. Boom zaczął się od globalnego skandalu zwanego powszechnie „dieselgate”. W wyniku tego gwałtownie spadł popyt na pojazdy z silnikiem diesla na rzecz pojazdów z silnikiem benzynowym. W tak zwanych pojazdach benzynowych katalizatory samochodowe są natryskiwane palladem. Wzrost atrakcyjności rynkowej pojazdów napędzanych benzyną spowodował wzrost popytu na obecnie drogi element, a tym samym spadek wartości platyny wykorzystywanej w oleju napędowym.

Warto również dodać, że pomimo rosnącego popytu na pallad, jego podaż jest stosunkowo niewielka i jednocześnie stała w czasie. Podaż nie zwiększa się proporcjonalnie do popytu, a metal ten jest wydobywany tylko w kilku miejscach na ziemi.

Ponad 80 proc. światowej produkcji tego surowca przypada na dwa kraje: Rosja (odpowiedzialna za ponad połowę światowej podaży) i RPA. Innymi źródłami zaopatrzenia w pallad są Stany Zjednoczone i Kanada. Nawet jeśli odkryte zostaną nowe złoża tego pierwiastka, budowa kopalni nie jest tak prosta i szybka.

Jak bardzo wzrosła cena palladu w ostatnich latach? Okazuje się, że od początku 2016 roku wzrosła ona o 331%. W styczniu tego roku stał się on droższy od złota, a od początku 2019 roku wzrósł aż o 63%.

Od razu przychodzi na myśl jedno fundamentalne pytanie – jak długo będzie trwał hossa? Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, eksperci nie spodziewają się zmiany obecnego trendu. Jednakże, patrząc w przyszłość… jeśli ten metal będzie nadal kosztował więcej, prędzej czy później, nieuchronnie stanie się nieopłacalny. Czy firmy motoryzacyjne znajdą alternatywę dla drogiego palladu w produkcji katalizatorów samochodowych?

W chwili obecnej nie ma substytutu, a gospodarka zmaga się z rosnącym niedoborem tego metalu. Ponadto ceny podsycają obawy przed przestojami w dostawach z RPA, która obecnie stanowi 40 % światowej produkcji białego metalu. Kraj ten ma problemy z przerwami w dostawie prądu.

Przewiduje się, że popyt na pallad wzrośnie w przyszłym roku o 4%. Jedną z przyczyn jest zmiana przepisów dotyczących ochrony środowiska w Chinach, co oznacza, że producenci będą potrzebować więcej metali szlachetnych w swoich katalizatorach, aby spełnić bardziej rygorystyczne normy. Jednak podaż nie wzrośnie równomiernie, tylko o 0,6% w porównaniu z obecną wartością.

Pozytywną informacją zarówno dla kupujących, jak i sprzedających jest również fakt, że platyna również staje się droższa z palladem. Jest to związane ze wspomnianymi wyżej aktualnymi problemami w Republice Południowej Afryki.

Pallad rzadszy niż złoto

Jednak rosnący popyt ze strony samego przemysłu motoryzacyjnego nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wzrost notowań palladu. Specyfika tego elementu ma również wpływ na stały wzrost jego wartości. Złoża palladu są nie tylko znacznie rzadsze od złota, ale także bardziej skoncentrowane geograficznie. Obecnie wydobywa się go jedynie w okolicach rosyjskiego Uralu, Syberii, RPA, Zimbabwe i Kanady. Są to jedyne odkryte złoża tego pierwiastka na świecie. Wydobycie samego palladu jest również bardzo scentralizowane – rosyjski koncern Nornickel jest odpowiedzialny za ponad 60% swojej produkcji. Jak łatwo się domyślić, jest on również jednym z czołowych beneficjentów rosnącego popytu na pallad. Jego notowania na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosły o ponad 125%. Firma w zeszłym roku poinformowała, że przeznaczyła 12 mld dolarów na strategiczny wzrost produkcji palladu w ciągu najbliższych pięciu lat, co sugeruje, że Nornickel widzi w nim szansę na dalszy rozwój swojej działalności. Złoża palladu w Afryce nierzadko znajdują się w obszarach o małej stabilności politycznej i gospodarczej, co może również sprzyjać wzrostowi cen surowców.

Ponadto, wydobycie palladu jest procesem kosztownym i czasochłonnym. Sam pierwiastek jest produktem wtórnym przy wydobyciu takich metali szlachetnych jak platyna i nikiel, jest również swoistym zanieczyszczeniem rud miedzi i cynku. Oznacza to, że kopalnie nie wydobywają palladu per se, ponieważ jego wydobycie jest bezpośrednio związane z produkcją znacznie bardziej powszechnych metali. Jako najcenniejszy i najrzadszy z nich, stanowi jedynie marginalne źródło dochodów dla firm, które go produkują.

Ze względu na bardzo ograniczoną podaż, drogie górnictwo i wysoką koncentrację złóż, coraz większa część popytu na pallad jest zaspokajana z recyklingu, polegającego głównie na odzyskiwaniu pierwiastka z katalizatorów złomu pojazdów. W samochodach używanych nierzadko katalizator jest jednym z droższych elementów, co sprawia, że ich cięcie i recykling przez nieuczciwych dealerów jest nadal popularny. Jakiś czas temu masowe kradzieże katalizatorów z zaparkowanych pojazdów były plagą. A wszystko to z powodu zawartego w nich palladu.