Jak przewidywać przyszłe ceny akcji

2997

Ze względu na spekulacyjny charakter akcji prawie niemożliwe jest przewidzenie przyszłego poziomu ich cen. Ceny akcji wynikają głównie z poglądów inwestorów na przyszłe wyniki spółek i oczekiwaną stopę wzrostu.

Chociaż inwestorzy analiz technicznych zajmują się śledzeniem szczegółowych danych na temat historycznych poziomów cen w celu przewidywania ich przyszłych zachowań, nie jest to metoda naukowa, a wiele informacji opiera się na trudnych do zweryfikowania założeniach.

Inwestorzy stosujący fundamentalną analizę, taką jak Warren Buffett, szacują cenę akcji na podstawie analizy wyników finansowych spółek – starają się ustalić związek między ceną rynkową akcji a wynikami spółek. Analiza fundamentalna działa jednak tylko długoterminowo. Jeśli masz krótkoterminowe cele inwestycyjne, analiza techniczna będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia

Przykład: w poniższym przykładzie spróbujemy skorelować cenę rynkową akcji spółki z jej wynikami finansowymi, takimi jak wielkość sprzedaży, zyski i wartość. Celem jest analiza podstawowych danych firmy z ostatnich 5 lat, a także próba przewidzenia jej wyników na kolejne 5 i 10 lat. Każda ze spółek giełdowych publikuje swoje roczne sprawozdanie finansowe – bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych. Zawierają szczegółowe informacje o sprzedaży, zyskach i wartości netto. Podstawowa analiza akcji wymaga analizy bilansu, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych w celu skorelowania uzyskanych wyników z ceną rynkową akcji. Sprawozdania finansowe należy wykorzystywać do obliczania następujących parametrów finansowych:

  • sprzedaż na akcję (SPS)
  • zysk lub zysk netto na akcję (EPS)
  • (wartość netto – deprecjacja) na akcję (NWPS)

Korzystając z powyższych parametrów, możesz analizować zachowanie się ceny rynkowej w reakcji na wszelkie zmiany w sprzedaży, zyskach i wartości netto firmy. Z drugiej strony przeprowadzenie analizy wyników finansowych za co najmniej 5 ostatnich lat pozwala lepiej zrozumieć wzorce zmian ceny akcji. Wybierz firmy o najwyższej kapitalizacji rynkowej – ich akcje są bardziej skorelowane z wynikami finansowymi.

Możesz także dokonywać takich prognoz na podstawie:

  • wiadomości rynkowe: śledzenie najnowszych wiadomości o firmie pozwoli Ci przewidzieć jej przyszłość na rynku.
  • wykresy cen akcji spółki: jej przebieg pozwala poczynić pewne założenia dotyczące przyszłego zachowania ceny akcji. Można to przeanalizować, aby wybrać odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż akcji.
  • wzrost obrotów: jak tylko akcje nowej spółki zostaną wprowadzone do obrotu, inwestorzy chętnie je kupują i sprzedają. Wzrost obrotów jest znakiem, który daje nadzieję na wzrost kursu walutowego. Z drugiej strony spadek obrotów oznacza, że ​​cena akcji może nie być zbyt dobra w przyszłości. Należy raczej unikać zakupu takich akcji.
  • punkty oporu: każda firma musi radzić sobie z wąskimi gardłami wzrostu. Powinieneś zrozumieć tabele techniczne, aby wiedzieć, kiedy się pojawiają i czy firma ma potencjał, aby je pokonać. Możesz także nauczyć się rozpoznawać, kiedy cena mniej udanej firmy osiąga poziom wsparcia sprzedaży, zanim spadnie;
  • przełamania: Poważne transakcje rozpoczynają się, gdy uruchamiana jest duża liczba akcji i osiągana jest ich wartość. Uważaj na firmy symulujące przełomy i udziały w rynku, które nie osiągnęły swojego poziomu;
  • zyski korporacyjne: oprócz znajomości akcji w zakresie analizy fundamentalnej i technicznej, powinieneś być w stanie przewidzieć zachowanie jej kursu. Wzrost zysku wiąże się ze wzrostem obrotów wynikającym z dobrej kondycji finansowej spółki;
  • wskaźnik cena / zysk: możesz rozważyć inwestowanie w akcje spółek o niskim stosunku cena / zysk, jeśli wskaźnik zysk / kapitalizacja jest niski.

Jak wybrać moment wejścia na rynek

Przeanalizuj sytuację: przed nabyciem akcji musisz przeprowadzić szczegółową analizę ich historii – wzorce, opinie analityków i wszystkie inne czynniki z tym związane. Będziesz musiał dokładnie przeanalizować tabele i wykresy, aby poznać maksima i minima ich kursu, a także ustalić przyczyny ich zmian. W rezultacie otrzymasz analizę opartą na wiarygodnych informacjach, która pomoże Ci podjąć właściwą decyzję inwestycyjną we właściwym czasie.

Dostosuj: określenie poziomu wejścia może być trudne – zwłaszcza jeśli czekasz na spadek ceny. W rzeczywistości, jeśli analizujesz akcje, które są już dość drogie, ale mają potencjał do dalszego przyspieszenia w przyszłości, możesz zdecydować się zainwestować natychmiast i zarobić później, gdy cena akcji wzrośnie. Dlatego spójrz na kurs i spróbuj przewidzieć jego zmiany. Twoja decyzja inwestycyjna powinna opierać się zarówno na ekspertyzach, jak i na własnej analizie. Chodzi o to, aby dostosować się do wybranego scenariusza i wybrać odpowiednie momenty na podstawie dostępnych danych.

Pamiętaj, że pomimo faktu, że giełda może przynieść naprawdę duży dochód, jest z natury ryzykowna i nieprzewidywalna. Przed dokonaniem prawdziwych pieniędzy zalecamy korzystanie z wyżej wymienionych narzędzi badawczych w jak największym stopniu.