Jak wybrać kantor internetowy ?

kantor online

1883

Co jest dla Ciebie najważniejsze: wysokość kursu waluty, wysokość opłat dodatkowych, a może opinie o kantorze w sieci, a może funkcjonalność i przejrzystość danego serwisu? Podpowiadamy czym się kierować by dobrze wybrać kantor internetowy.

Jak wybrać kantor internetowy?

Oto 10 najważniejszych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając kantor internetowy:

1. Wysokość kursów walut

Na początku klienci zwracają uwagę na cenę konkretnej waluty – i słusznie. Po co przepłacać skoro można zaoszczędzić ? Niestety wysokość kursu to nie wszystko. Pamiętaj też, że kursy walut tak zwane „promocyjne”, prezentowane przez niektóre kantory np. w porównywarkach kantorów, czasem nie odpowiadają faktycznym warunkom cenowym, które zostaną Ci przedstawione przy transakcji.

2. Jak często następuje aktualizacja kursów

W kantorach internetowych kursy walut aktualizowane są na bieżąco, w praktyce oznacza to, że kurs zmienia się co 15 sekund, w innych – co 30 sekund. Ważne by kursy walut były oparte bezpośrednio na notowaniach z rynku Forex, które są najbardziej aktualne.

3. Ile i jakie waluty są dostępne w kantorach internetowych

Większość kantorów oferuje wymianę najpopularniejszych walut: euro, dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich,  franków szwajcarskich. Warto jednak wybrać taki kantor, w którym tych walut jest więcej – nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie będziemy musieli wymienić np. rubli rosyjskich, koron czeskich czy szwedzkich, dolarów australijskich czy kanadyjskich, japońskich jenów czy węgierskich forintów. Niektóre kantory internetowe mają w swojej ofercie nawet kilkanaście walut. Możesz zarejestrować się w kilku kantorach i korzystać z tych, którzy w danym momencie oferują najlepsze warunki handlowe.

4. Jaki jest minimalny próg transakcji wymiany walut

W wielu kantorach obowiązuje zasada, że można wymienić minimalnie 100 jednostek obcej waluty, w innych próg ustawiony jest na 100 złotych. Maksymalnego progu transakcji zwykle nie ma…

5. Czy kantor pobiera prowizje lub dodatkowe opłaty za transakcję

Kantory internetowe oferują darmowe założenie konta. Część z nich pobiera prowizję od transakcji lub kosztem jest sam spread. Należy pamiętać, że gdy występuje tylko spread jest on wyższy niż gdybyśmy wybrali konto z prowizją i spreadem. Warto samemu policzyć, który kantor internetowy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i czy wymiana waluty w danym kantorze nadal będzie opłacalna.

6. Ile banków obsługuje e-kantor

Wbrew pozorom – ilość obsługiwanych banków bezpośrednio przez kantor internetowy jest istotna. Wymiana waluty w internetowym kantorze polega przecież na wykonaniu przelewu na wskazany rachunek bankowy i oczekiwaniu na przelew zwrotny, w wybranej walucie. Jeśli kantor wskaże rachunek do przelewu w tym samym banku, w którym rachunki bankowe posiada też Klient, to cała transakcja wymiany waluty może potrwać zaledwie kilka lub kilkanaście minut. W przypadku przelewów na rachunki w innych bankach czas oczekiwania na przelew zwrotny uzależniony jest od sesji międzybankowych.

Wybranie takiego kantoru, który ma konto w naszym banku jest istotne nie tylko ze względu na czas trwania transakcji, ale także dlatego, że przelewy do innych banków mogą dodatkowo kosztować, a przesłanie pieniędzy na rachunek w tym samym banku zwykle jest bezpłatne.

7. Kto jest właścicielem kantoru internetowego, jak długo istnieje ta firma

Przed powierzeniem komuś swoich pieniędzy zawsze warto zajrzeć na stronę „O nas” lub podobną, na której kantor umieszcza informacje o tym, kto jest właścicielem serwisu internetowej wymiany walut. Informacje podane na stronie kantoru zawsze możemy zweryfikować – gdy właścicielem kantoru jest spółka z o.o. lub komandytowa – na stronie Krajowego Rejestru Sądowego (stamtąd dowiemy się, kto jest jej udziałowcem, jaki jest kapitał zakładowy, a także czy spółka nie jest przypadkiem w stanie upadłości), jeśli kantor prowadzi osoba fizyczna  –  na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (oba rejestry, czyli KRS i CEIDG dostępne są online). Bezpieczny wybór to kantor działający kilka lat na rynku.

Wybierając internetowy kantor zwróćmy uwagę na wysokość kapitału zakładowego, bo on wyznacza ewentualną odpowiedzialność wobec wierzycieli. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za zobowiązania firmy odpowiada jej właściciel całym swoim majątkiem, ale nie można sprawdzić, jakiej wielkości jest ten majątek.

8. Czy kantor internetowy podlega kontroli instytucji finansowych

Rzetelne kantory dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich Klientów.Kantory zarejestrowane w Polsce pracują dla ciebie w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy, mi.in. ustawę z 27 lipca 2002 r. Prawo Dewizowe, podlega wielu instytucjom państwowym czuwającym nad przepływem środków finansowych, m.in. Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

9. Czy kantor posiada certyfikaty wiarygodności

O wiarygodności finansowej kantoru internetowego świadczą też certyfikaty przyznawane przez różnego rodzaju instytucje rynkowe, np. certyfikat Rzetelna Firma czy Firma Wiarygodna Finansowo. Takie certyfikaty przyznawane są przez niezależne instytucje po spełnieniu szeregu warunków, jak choćby ocena wiarygodności finansowej czy terminowe regulowanie zobowiązań.

10. Opinie Klientów w serwisach z opiniami i na portalach społecznościowych

Rekomendacje innych użytkowników kantorów internetowych są cenną wskazówką, że e-kantor jest godny Twojego zaufania. Te kantory, które nie mają nic do ukrycia i działają bez zarzutu, chętnie chwalą się odnośnikami do swoich wizytówek, gdzie można przeczytać opinie o kantorze( zarówno te pozytywne jak i merytoryczne negatywne). Warto zaglądać także na profile kantoru w mediach społecznościowych (np. na Facebooku, Twiterze), bo jeśli są jacyś niezadowoleni z usług kantoru Klienci, to prawdopodobnie tam wystawią negatywną opinię. Pamiętaj jednak, że w internecie na każdy temat jest masa negatywnych opinii. Prędzej ktoś napisze coś złego niż dobrego. Występuje zjawisko tak zwanego hejtu. Naszą czujność w internecie powinno wzbudzić raczej to, że dany kantor ma same pozytywne opinie, a tych negatywnych raczej nie widać.

Podsumowanie

Polski rynek wymiany walut online jest jednym z najbardziej rozwinięty na świecie. Nie znaczy to jednak, że jest on już całkowicie ułożony i wszystko jedno z jakiego operatora korzystamy. Śledząc na bieżąco oferty kantorów internetowych i platform online możemy natknąć się na ciekawe promocje, albo zorientować się, że np. polityka cenowa naszego dotychczasowego faworyta zmieniła się i nie walczy on już tak agresywnie prowizją czy kursem.

Przede wszystkim, jak zawsze namawiamy do założenia kilku kont w różnych kantorach aby móc porównać warunki transakcyjne. Nie tylko po to aby mieć porównanie, ale również po to aby w sytuacji chwilowej okazji na spory zysk mieć możliwość natychmiastowej reakcji.