Co to jest Masternode ?

1194

Masternode to węzeł w sieci, który posiada wystarczającą ilość danych kryptograficznych, aby móc zabezpieczyć taką sieć w zamian za wynagrodzenie. Zazwyczaj, aby stać się takim węzłem potrzebna jest ogromna ilość danej monety, np. Dash opiera się na węźle masternodowym.

Rynek kryptowalut to miejsce, do którego przybyła ogromna większość ludzi ze względu na pieniądze i zyski, które można było uzyskać na najlepszych rynkach. Nie twierdzę, że były to cele same w sobie, takie jak zainteresowanie powstałą bańką. Wiele osób osiągnęło niewyobrażalne wyniki finansowe, a inne wszystko straciły. Należy pamiętać, że spekulacje na rynku kryptowalut nie są jedyną opcją do zarabiania w tym systemie. Istnieją również strażnicy sieci, górnicy i jednostki uprzywilejowane dla niektórych kryptowalut, takich jak Masternodes. Masternody są w stanie generować regularne, pasywne dochody w kryptowalutach, po spełnieniu odpowiednich wymagań.

Z powodu nieporozumień, które mogą wyniknąć po przeczytaniu artykułu, pragnę zauważyć, że nie polecam ani nie zachęcam do jakichkolwiek inwestycji w masternody. Wiele kryptowalut masternode zaczęło rosnąć w popularności Dasha, niektóre z nich po prostu nie są warte uwagi.

Co to jest Masternode?

Górnicy, ludzie szukający zysku i komputery o ogromnej mocy obliczeniowej odgrywają kluczową rolę w sieci Bitcoina i innych blockchainach. Jednak górnicy, czyli osoby ubiegające się o nagrodę za każdy wykopany blok w sieci, pełnią znacznie ważniejszą funkcję, chronią sieć i zabezpieczają ją. Strażnicy, górnicy zabezpieczający sieć i potwierdzający każdą transakcję nazywani są węzłami. Można je podzielić na trzy grupy.

Co gdyby blockchain był fabryką?

Wyobraźmy sobie, że blockchain to fabryka, w której pracownicy są zwykłymi górnikami, węzłami (nodes, miners), kierownikami są pełne węzły (full node), a menedżerami pełne węzły o unikalnych możliwościach (masternode).

Pracownicy (lekki węzeł) zajmują się podstawowym bezpieczeństwem sieci i zapobiegają podwójnym wydatkom. Wynagrodzenie jest im przyznawane za ich wkład w tworzenie konsensusu blokowego i sieciowego, w systemach PoW nazywamy ich „górnikami”, podczas gdy w PoS nazywają się „Staking Wallets”.

Głównym celem kierowników jest synchronizacja, kopiowanie sieciowe w czasie rzeczywistym, a oni mogą łączyć się z większą liczbą węzłów niż pracownicy.

Ostatnia kasta to masternodes, czyli pełne węzły, jak w przypadku kierowników, ale z kilkoma charakterystycznymi funkcjami, w zależności od kryptowaluty, sieci blockchain. W przypadku Dasha, którego przykład pojawi się więcej niż jeden raz, masternodes oferują usługę o nazwie Instant Send i Private Send. Ponadto menedżerowie są hojnie wynagradzani za świadczenie tych usług, a także za przechowywanie wszystkich danych sieciowych.

Funkcje Masternode

Nietypowe węzły mają wiele funkcji, które podkreślają ich znaczenie w sieci. Spotkałeś już dwie z nich: transakcje Instant i Private Send.

Ponadto masternodes informują o bieżącym stanie technicznym sieci (skrótu) lub integralności zasad konsensusu. Pełne węzły działają jako bariera ochronna przed różnego rodzaju atakami sieciowymi, a także sprawdzają, czy blockchain działa poprawnie.

Na przykład inne funkcje masternode są źródłem informacji o blockchain skierowanym do małych węzłów. Warto zauważyć, że masternodes działają w Proof of Stake i Proof of Work.

Władza

Masternode to host, serwer, komputer, węzeł w zdecentralizowanej sieci blockchain z dodatkowymi atrybutami, których normalny węzeł nie ma.

Jak wiemy, żyjemy w pewnym sensie w systemie hierarchicznym, w którym na szczycie piramidy znajdują się uprzywilejowane jednostki, a przywileje i możliwości dają władzę.

Moc to przede wszystkim umiejętność decydowania, jak powinna wyglądać otaczająca nas rzeczywistość. Pieniądze są bezpośrednio i pośrednio związane z władzą, ale o tym później. Podobnie jest z masternodami, dają one moc i pieniądze po spełnieniu określonych wymagań.

Niektóre sieci blockchain używają masternodes, co daje władzę i kontrolę społeczności, a przynajmniej bogatszej części. Ze względu na fakt, że masternody wymagają dużej inwestycji, w najlepszym interesie ich właścicieli leży wsparcie i rozwój sieci, ponieważ masternode daje prawo głosu.

Posiadanie masternode pozwala ci brać udział w głosowaniu, w tym w rozwijaniu sieci, w którym kierunku powinien iść, koordynowaniu pracy i wydawaniu pieniędzy z funduszu.

Pieniądze

Wiemy już, że masternody oferują moc, ale ile możesz zarobić, prowadząc własny masternode?

Zanim przejdziemy do zarobków, przyjrzyjmy się bliżej samemu rynkowi masternodes. Według statystyk z portalu MasterNodes.Online wiemy, że obecnie istnieje ponad 480 kryptowalut masternodes (CoinPaprika: 182), z których pochodzi ponad 240 000 węzłów online. Wartość tych masternodów wynosi blisko 605 milionów dolarów (około 150 000 BTC), a kapitalizacja rynkowa wszystkich walut masternode wynosi prawie 1,4 miliarda dolarów.

Inne interesujące informacje z rynku masternodes mówią o średnim ROI wynoszącym 24% lub częstotliwości otrzymywania wynagrodzenia: najszybszy masternode płaci użytkownikowi co 90 minut.

Wracając do pieniędzy i skąd pochodzą w masternodes. Na przykład w projekcie Dash 45% nagrody za wydobywany blok trafia do górników, pozostałe 45% jest przyznawane inwestorom masternode, a 10% do ogólnego budżetu. Środki w budżecie przeznaczane są na rozwój projektu, marketing itp., Wydawane zgodnie z ustaleniami i głosami inwestorów masternode.

Jak działa (inwestycja w) Masternode?

Nie wchodząc w aspekty techniczne, przedstawię krótką, niezwykle skuteczną zasadę masternodes.

Konfigurowanie masternode, uruchamianie serwera, kupowanie monet, utrzymanie tej małej infrastruktury jest jednym słowem ogromną inwestycją. Wymagania narzucone przez system są tak duże, że w tym przypadku prawie nie ma oszustw ani manipulacji, jest to po prostu nieopłacalne.

Inwestor nie powinien podejmować fałszywych decyzji sprzecznych z interesem systemu ze względu na prostą relację wspomnianą na początku artykułu: chciwość. Negatywne działania związane z siecią będą miały znaczący wpływ na inwestycję, a nawet istnieje ryzyko całkowitego zawieszenia masternode.

Dopiero gdy inwestor dostosuje się do wszystkich wymagań systemowych, będzie mógł czerpać, a nawet myśleć o zyskach.

Wymagania Masternode

Przywilej posiadania masternode związany jest z wyżej wymienionymi inwestycjami finansowymi, ale także tymczasowymi. Aby rozpocząć grę w masternode, muszą być spełnione cztery warunki.

Uwaga: w przypadku wielu kryptowalut następujące wymagania są identyczne, ale niektóre z nich wymagają zupełnie innych działań.

Minimalna ilość danej monety: w przypadku kryptowaluty DASH, XZC lub SINS, w portfelu wymagane jest 1000 sztuk, aby skonfigurować masternode. Masternode PIVX wymaga 10 000 monet, a SysCoin wymaga 100 000 jednostek.

 • Pamiętaj, że warto kupić jeszcze kilka monet na prowizje od transakcji.
 • Serwer 24/7: potrzebujemy serwera, który będzie aktywny 24 godziny (czasem 23 godziny), 7 dni w tygodniu, bez przerwy w działaniu portfela, jak ma to miejsce w przypadku PoS. Możemy samodzielnie zorganizować serwer lub skorzystać z usług firm zewnętrznych, tj. VPS (Virtual Private Server).
 • Dedykowany adres IP: dla naszego serwera.
 • Miejsce na dysku: do przechowywania wszystkich danych blockchain.

Jak założyć Masternode? (poradnik ogólny, krok po kroku)

 • Zakup monet: lepiej zrobić trochę więcej niż jest to konieczne, aby mieć środki na prowizje od transakcji podczas transferu z wymiany do portfela. W przypadku DASH wystarczy 1 010 monet.
 • Instalacja i synchronizacja portfela: odpowiedni portfel (portfel stacjonarny) dla danej kryptowaluty na twoim komputerze. Niektóre kryptowaluty pozwalają pobierać blockchain osobno, dzięki czemu cały proces synchronizacji będzie działał wydajniej i szybciej.
 • Przeniesienie kryptowalut do portfela.
 • Ustawianie adresu węzła: w portfelu i wysyłanie do niego środków. Umożliwi to pobranie klucza prywatnego i informacji potrzebnych do późniejszego skonfigurowania węzła.
 • Konfiguracja węzła: musisz zdecydować, czy będziesz korzystać z usług domowych, firmowych lub VPS.
 • Węzeł demona: należy go uruchomić na serwerze, a następnie serwer zsynchronizuje się z blockchainem (przechodzimy do tego punktu dopiero po przygotowaniu serwera, zainstalowaniu i skonfigurowaniu portfela).
 • Skonfiguruj masternode: za pomocą portfela na pulpicie, po czym musisz go uruchomić.
 • Nagrody: zaczniesz otrzymywać w odpowiednim czasie po uruchomieniu masternode. Pamiętaj, że serwer musi działać 24/7.