Pożyczka na wesele – czy warto?

708

Od dawna wiadomo, że wesele i ślub są bardzo drogimi przedsięwzięciami, których organizacja umożliwia sen wielu par. Problem braku wystarczających środków finansowych dotyczy większości związków zawodowych, w których młodzi ludzie nie zawsze mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony swoich rodzin. Na szczęście fakt, że nie jesteście jeszcze małżeństwem, nie przeszkadza wam próbować swoich sił i zaciągać kredyty, które coraz częściej banki są skłonne udzielać przyszłym małżonkom. Oczywiście opinie na temat pożyczania pieniędzy w celu sfinalizowania przyjęcia weselnego są podzielone, dlatego dziś zamierzamy omówić ten temat i zastanowić się, czy jest to rozsądny krok, czy też lepiej go unikać.

Jakie są koszty organizacji wesela?

Ślub jest jednym z najważniejszych momentów w życiu większości par, dlatego tak ważne jest zorganizowanie ślubu. Jednak często wiąże się to z wieloma problemami, zwłaszcza gdy koszt ślubu jest bardzo wysoki. Według badań przeprowadzonych przez Lindorff S.A. na temat kosztów organizacji ślubu i przyjęcia weselnego, średni koszt tego projektu to ok. 15 tys. zł. Największa grupa osób odpowiedziała, że wydała 10-15 tys. zł na organizację ślubów. Około 18% ankietowanych zapłaciło do 30 tys. zł, a 8% ankietowanych wybrało odpowiedź powyżej 30 tys. zł. Tylko 9% uczestników badania odpowiedziało, że zapłacili mniej niż 5 tys. zł za organizację ślubu.

Jak widać, wydatki związane z przygotowaniem ślubu są bardzo zróżnicowane i w rzeczywistości zależą od wielu czynników, takich jak liczba zaproszonych gości. Oczekiwania finansowe młodej pary są równie ważne, ponieważ nie każdy chce, aby ślub był bardzo wystawny i każdy zaproszony gość opowiada o nim wszystkim swoim przyjaciołom i rodzinie. Wiele par woli stonowane, skromne przyjęcia, wśród najbliższych. Wystarczy pomyśleć przez chwilę o kosztach noclegu dla gości, zespołu, sukni ślubnej czy garnituru. Z tego wszystkiego może powstać naprawdę duża kwota pieniędzy, a dodając do tego największy wydatek, jakim jest koszt sali, w której odbywa się przyjęcie weselne (kwota waha się w granicach 200-300 zł od osoby), już teraz możemy uzyskać gigantyczną kwotę pieniędzy.

Koszt sukni ślubnej wynosi od 500 zł do nawet 12 tys. zł. Niektóre panny młode kupują suknie z drugiej ręki, inne wybierają stroje prosto od projektantów, jeszcze inne wynajmują suknie w prowizjach (tutaj jednak występuje stres, aby suknia nie brudziła się i aby można ją łatwo zwrócić po imprezie). Z kolei koszt garnituru dla pana młodego to wydatek w wysokości od 800zł do 10000zł. Oczywiście można kupić tańsze lub używane modele, ale zazwyczaj trudno jest dopasować konkretny garnitur do figury wybierając takie rozwiązanie. Cena garnituru dla nowożeńców różni się w zależności od rodzaju materiału, kolekcji i sposobu jego wykonania.

Jakie są najważniejsze wydatki związane ze ślubem?

Chociaż koszt wesela różni się w zależności od pary młodej, istnieją pewne stałe elementy, z którymi muszą się zmagać wszyscy młodzi małżonkowie. Kluczem do tego jest sala weselna, której cena zależy od listy gości i wystroju. Do tego dochodzi koszt sukni i garnituru, które mogą być bardzo różnorodne, obrączki ślubne, a czasem wynajęcie samochodu, aby dostać się do kościoła. Oczywiście wszystko musi również zostać uchwycone przez fotografa lub operatora, a zespół muzyczny zwykle gra w hali. Ponadto należy pamiętać o kosztach uroczystości w kościele, dekoracji samochodowych i dekoracji domu i sali weselnej. Jednym z największych wydatków przy organizacji ślubu jest alkohol. Czasami są dodatkowe atrakcje dla gości, takie jak kabiny fotograficzne lub prezenty i prezenty symboliczne. Podsumowując, okazuje się, że kwota całego przedsięwzięcia jest znacznie wyższa niż się spodziewaliśmy.

Jak oszczędzić przy organizacji wesela?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z finansami w tak dużym przedsięwzięciu, jak organizacja ślubu, jest rozpoczęcie oszczędzania wystarczająco wcześnie, na przykład zaraz po zaręczynach. Nawet jeśli nie masz konkretnej daty ślubu, wizji imprezy lub listy gości, lepiej przygotować się znacznie wcześniej niż poczekać do ostatniej chwili. Z reguły po zaręczynach minie rok lub dwa, zanim potencjalne małżeństwo zdecyduje się pobrać. Ten czas pozwoli Ci włożyć potrzebną kwotę do skarbonki ślubnej lub przynajmniej trochę jej zebrać. Oczywiście najlepiej zorganizować ślub w rozsądny sposób, tzn. Wydać nie więcej, niż możemy sobie na to pozwolić. Jeśli wiesz, że możesz sobie pozwolić na pożyczkę, nie wahaj się, jeśli możesz ją spłacić później. To prawda, że ​​wiele par uważa, że ​​jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu i nie warto na tym oszczędzać, ale jeśli wydasz mniej na organizację ślubu niż twój kuzyn lub przyjaciel, nie oznacza to, że twój dzień będzie być mniej wyjątkowym.

Możesz też zdecydować się na znacznie tańszy ślub cywilny, którego koszty oscylują w granicach 100-200 PLN. Jeśli twoje fundusze są bardzo ograniczone i zależy ci tylko na ceremonii, możesz zorganizować wystawną kolację dla bliskiej rodziny, aby uniknąć dużych kosztów związanych z przyjęciem weselnym. W końcu ten moment przysięgi jest najważniejszy, więc jeśli jako młode zaręczyny nie masz zbyt dużych funduszy, pomyśl o czymś skromniejszym niż hałaśliwe przyjęcie dla kilkuset gości.

Jeśli jednak nie chcesz oszczędzać na torcie, samochodzie lub dziełach, a liczba Twoich bliskich przyjaciół jest dość duża, warto móc w pełni cieszyć się tym dniem i pozostawić wspomnienia nie tylko sobie, ale także gościom. W takim przypadku podjęcie pożyczki może być dobrym rozwiązaniem. Możesz także wypróbować kartę kredytową, która pomoże Ci zaoszczędzić na wynajmowanym mieszkaniu lub innych ważnych wydatkach i nieco zmniejszy twój skumulowany budżet.

Dlaczego kredyt to dobry pomysł i nie należy się go bać?

Jak widać, większość młodych par w Polsce wydaje na wesele od 10 000 do 30 000 złotych, czasem też otrzymując mniejsze lub większe wsparcie finansowe od swoich rodzin. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie sfinansować tego dnia i nie masz wystarczających środków, kredyt wydaje się rozsądną opcją. Pokryje koszty pokoju, sukni ślubnej, garnituru lub innych drobiazgów. Ta opcja może być powodem do niepokoju, szczególnie dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową.

Warto jednak spłacić rok lub dwa, aby spłacić pożyczkę, dzięki czemu będziesz miał wspomnienia pięknego i niezapomnianego ślubu. Nie będziesz też musiał pożyczać pieniędzy od rodziny i przyjaciół, którzy z pewnością docenią twoją zaradność w nowym stylu życia. Regularne spłacanie zadłużenia pozwoli również stworzyć pozytywną historię kredytową, która może być dla Ciebie przydatna w przyszłości. Warto jednak pożyczyć tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebujemy. Dlatego młode pary powinny skupić się na oszczędzaniu i zwracać się do banku po brakujące fundusze.

Jeśli zdecydujesz się wziąć pożyczkę z banku, musisz wziąć pod uwagę wiele formalności. Nie jesteś w 100% pewien, czy bank udzieli ci pożyczki, ponieważ prawdopodobnie nie masz jeszcze historii kredytowej lub nie jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pożyczki innej niż bank. Możesz uzyskać to znacznie szybciej i łatwiej.

Dobrym pomysłem może być również rata kredytu, która zazwyczaj pozwala uzyskać więcej pieniędzy i szybko pojawia się na koncie. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź niektóre oferty i wybierz najlepszą dla siebie. W tym celu skorzystasz ze stron porównujących kredyty dostępnych w Internecie.

Jak spłacić zaciągniętą pożyczkę?

Coraz więcej par na zaproszeniach ślubnych wspomina, że wolą otrzymywać pieniądze niż prezenty lub kwiaty. Jeśli chcesz szybko spłacić pożyczkę, możesz wykorzystać pieniądze otrzymane jako prezent podczas ceremonii. Regularność jest niezwykle ważna przy spłacaniu pożyczek. Spłacaj swoje długi na czas, aby utrzymać pozytywną historię kredytową! Jeśli masz problem ze spłatą pożyczki, skontaktuj się z pożyczkodawcą i opracuj plan spłaty zadłużenia.

Jednak najważniejsze w pożyczkach jest odpowiednia analiza sytuacji finansowej przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki i złożeniu wniosku. Zastanów się, czy możesz spłacić długi na czas i oblicz kwotę pożyczki, na jaką Cię stać.