Porównywalna wartość

1316

Porównywalna wartość, nazywana również sprawiedliwością płciową lub sprawiedliwością wynagrodzeń, w ekonomii zasada, że mężczyźni i kobiety powinni być wynagradzani w równym stopniu za pracę wymagającą porównywalnych umiejętności, obowiązków i wysiłku.

W Stanach Zjednoczonych pojęcie porównywalnej wartości zostało wprowadzone w latach siedemdziesiątych XX wieku przez reformatorów dążących do zniwelowania nierówności w wynagrodzeniach za zawody tradycyjnie wykonywane przez mężczyzn i kobiety. Po uchwaleniu przez Kongres ustawy o równej płacy (1963), która wymagała od kobiet i mężczyzn otrzymywania „równej płacy za taką samą pracę”, płace w zawodach zdominowanych przez kobiety nadal pozostawały w tyle za tymi w zawodach z przewagą mężczyzn. Sceptycy twierdzą, że pojęcie porównywalnej wartości ingeruje w funkcjonowanie wolnego rynku i że wartość zawodu nie jest bezwzględna i nie może być porównywana.

Procesy sądowe sprawiły, że kwestia porównywalnej wartości zyskała polityczne znaczenie. W stanie WashingtonAmerican Federation of State, County and Municipal Employees v. (1981), stan Waszyngton został zobowiązany do zapewnienia podwyżek i rekompensat dla kobiet zatrudnionych w stanach, które, jak stwierdzono, zarabiają o 20 procent mniej niż ich współpracownicy. Mimo że decyzja ta została uchylona w wyniku odwołania, stan Waszyngton zgodził się, aby wynagrodzenia kobiet były równe wynagrodzeniom mężczyzn. W Europie, Kanadzie, Australii oraz w wielu stanach i gminach w Stanach Zjednoczonych uchwalono ustawy o równości wynagrodzeń.