艢wiatowa Organizacja Handlu (World Trade Organization, WTO) jest globaln膮 grup膮 cz艂onkowsk膮, kt贸ra promuje wolny handel i zarz膮dza nim. Robi to na trzy sposoby. Po pierwsze, administruje istniej膮cymi wielostronnymi umowami handlowymi. Ka偶dy cz艂onek otrzymuje status „Most Favored Nation Trading”. Oznacza to, 偶e automatycznie otrzymuj膮 obni偶one taryfy za eksport.
Po drugie, rozwi膮zuje ona spory handlowe. Wi臋kszo艣膰 konflikt贸w pojawia si臋, gdy jeden z cz艂onk贸w oskar偶a drugiego o dumping. To wtedy, gdy eksportuje on towary po ni偶szej cenie ni偶 ich produkcja kosztuje. Pracownicy WTO przeprowadzaj膮 dochodzenie, a je艣li dojdzie do naruszenia, WTO nak艂ada sankcje.
Po trzecie, zarz膮dza trwaj膮cymi negocjacjami dotycz膮cymi nowych um贸w handlowych. Najwi臋kszym z nich by艂aby runda dauha艅ska w 2006 roku. U艂atwi艂oby to handel mi臋dzy wszystkimi cz艂onkami. Podkre艣lono w niej wzrost gospodarczy dla kraj贸w rozwijaj膮cych si臋.
Od tego czasu kraje wynegocjowa艂y swoje w艂asne umowy handlowe. Dwie najwi臋ksze z nich to:
- Partnerstwo Trans-Pacific 艂膮czy Stany Zjednoczone i 11 innych kraj贸w granicz膮cych z Oceanem Spokojnym. Obejmuje ono Japoni臋, Australi臋 i Chile, ale nie obejmuje Chin i Rosji. W 2017 r. prezydent Trump wycofa艂 Stany Zjednoczone z TPP. Ale pozosta艂e kraje posuwaj膮 si臋 naprz贸d z w艂asn膮 zgod膮.
- Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne 艂膮czy dwie najwi臋ksze gospodarki 艣wiata, Stany Zjednoczone i Uni臋 Europejsk膮. Gdyby si臋 powiod艂o, handel mi臋dzy nimi zwi臋kszy艂by si臋 czterokrotnie, do 4 bilion贸w dolar贸w. Prezydent Trump nie posun膮艂 si臋 do przodu z negocjacjami.
艢wiatowa Organizacja Handlu World Trade Organization | |
Siedziba | Genewa |
Cz艂onkowie | 164 |
Utworzenie | 1 stycznia 1995 |
KLUCZOWE INFORMACJE
- 艢wiatowa Organizacja Handlu jest organizacj膮 globaln膮, kt贸ra zarz膮dza handlem pomi臋dzy jej pa艅stwami cz艂onkowskimi.
- 艢wiatowa Organizacja Handlu ma 164 kraje cz艂onkowskie i 23 rz膮dy obserwator贸w.
- Podstawow膮 funkcj膮 WTO jest zarz膮dzanie p艂ynnym przep艂ywem handlu 艣wiatowego poprzez zapewnienie, 偶e kraje przestrzegaj膮 podpisanych przez siebie um贸w handlowych. Jako taka, bada ona r贸wnie偶 i rozwi膮zuje spory handlowe.
- WTO powsta艂a w oparciu o GATT, mi臋dzynarodow膮 umow臋 handlow膮 podpisan膮 w 1947 r. przez 23 kraje.
Historia WTO
Pocz膮tki 艢wiatowej Organizacji Handlu (WTO) zacz臋艂y si臋 od negocjacji handlowych po II wojnie 艣wiatowej. W 1948 r. w Uk艂adzie og贸lnym w sprawie taryf celnych i handlu skoncentrowano si臋 na obni偶eniu ce艂, 艣rodkach antydumpingowych i pozataryfowych. W latach 1986-1994 urugwajska runda negocjacji doprowadzi艂a do formalnego utworzenia WTO.
W 1997 r. WTO po艣redniczy艂a w zawieraniu porozumie艅 promuj膮cych handel us艂ugami telekomunikacyjnymi w艣r贸d 69 kraj贸w. Usun臋艂a r贸wnie偶 c艂a na produkty technologii informacyjnych w艣r贸d 40 cz艂onk贸w. Poprawi艂o to handel informacjami bankowymi, ubezpieczeniowymi, papierami warto艣ciowymi i finansowymi w艣r贸d 70 kraj贸w.
Runda dauha艅ska rozpocz臋艂a si臋 w 2000 r. Jej celem jest poprawa handlu informacjami bankowymi, ubezpieczeniowymi, papierami warto艣ciowymi i finansowymi w 70 krajach. Skupia艂a si臋 na poprawie handlu w rolnictwie i us艂ugach oraz rozszerzy艂a si臋 na kraje wschodz膮ce, w tym kraje uczestnicz膮ce w czwartej konferencji ministerialnej WTO w Doha w Katarze w listopadzie 2001 r. Niestety rozmowy dauha艅skie za艂ama艂y si臋 w Cancun w Meksyku w 2003 roku. Druga pr贸ba r贸wnie偶 zako艅czy艂a si臋 niepowodzeniem w 2008 roku w Genewie w Szwajcarii.
Zobacz tak偶e: Gie艂dy na 艣wiecie