System Labouchere

2423

System Labouchere

Ten system czasami jest nazywany również skreślającym systemem. Polecam zabrać ołówek i notatnik. Napisz wzrastający szereg numerów, powiedzmy 1,2,3,4,5. Może być jakkolwiek długi. Wysokość stawki będzie się równać sumie pierwszego i ostatniego numeru, więc 1 + 5 = 6. Obsawiasz 6 jednostek (dolarów, złotówek, rubli) na kolor, który wybrałeś (czerwony lub czarny)  i będziesz stawiał zawsze na niego.

Rozkręcisz ruletkę i czekasz…

Jeżeli wygrasz, skreślasz dwa numery (jeden z każdej strony), więc 1 i 5, zatem szereg numerów teraz wynosi 2,3,4, tzn. że następna stawka będzie 2 + 4 = 6

Jeżeli przegrasz, dodasz przegraną kwotę, więc 6 na koniec szeregu, ten teraz wynosi 1,2,3,4,5,6, zatem następnie obstawiasz 7.

I tym sposobem postępujesz dalej, aż w notatniku nie zostanie numerów i stwierdzisz, że wygrałeś.  Zasada jest taka, że kolory na ruletce są tylko dwa, więc padnie jeden czy drugi kolor  (może się wydarzyć, że padnie zero, lecz to nie zdarza się zbyt często). Toteż powinieneś mieć ogólnie jednakową ilość przegranych, jak wygranych. A teraz uwaga – jak już wiesz, podczas przegranej dodajesz jeden numer, lecz podczas wygranej skreślasz dwa! To znaczy, że ten system prowadzi cię do tego, by notatnik był szybko pusty, a ty w plusie!

Opis Labouchere

Popularność systemu gry Labouchere może się równać chyba jedynie popularności powszechnie znanego systemu Martingale. Labouchere to prosta ruletkowa strategia oparta na wykreślaniu liczb z ich ciągu. Dlatego właśnie przy korzystaniu z tego systemu z pewnością przyda Ci się kartka i długopis.

Jeżeli myślisz, że omawiany system gry pochodzi z Francji to jesteś w błędzie. Za ojca systemu uważa się brytyjskiego arystokratę i polityka o imieniu Henry Du Pré Labouchére, którego niezwykły zachwyt nad systemami ruletki doprowadził do wynalezienia zupełnie nowego.

Prosta zasada systemu

Chociaż większości graczy system Labouchere, na pierwszy rzut oka, wydaje się skomplikowany, to tak nie jest. W rzeczywistości jest on bardzo prosty i wystarczy znajomość matematyki na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej, aby z niego skorzystać. Podstawą jest dowolny ciąg liczb, w którym każda kolejna liczba będzie o 1 większa od poprzedniej.

Korzystając z systemu Labouchere należy przy każdej nowej stawce zsumować pierwszą i ostatnią liczbę w ciągu. Suma tych dwóch liczb wskaże Ci wysokość stawki. W przypadku porażki, właśnie tą sumę umieścisz na końcu ciągu liczb. Jeżeli miałeś szczęście i wygrałeś, skreślisz pierwszą i ostatnią liczbę ciągu. Radzimy korzystać z systemu Labouchere przede wszystkim przy stawkach 50/50 (parzysta / nieparzystaczerwona / czarna). Niektórzy gracze korzystają z niego również przy stawkach 1/3.

Przykład gry z zastosowaniem systemu Labouchere

Przyjrzyjmy się symulowanej grze z zastosowaniem systemu Labouchere. Przekonasz się, że zasady jego działania są naprawdę proste.

  • Wybierz sobie dowolny ciąg liczb np. 1, 2, 3, 4, 5, 6 i obstaw kolor czarny. Twoja pierwsza stawka to 1 + 6 = 7€.
  • Wypadł kolor czerwony, w tym obrocie przegrałeś. Przegrałeś 7 €. Zapisz sobie tą liczbę na końcu ciągu liczb. Ciąg teraz wygląda następująco: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
  • Kolejna Twoja stawka to 8 € (1+7) na kolor czarny.
  • Wypada czarny kolor, zwyciężasz. Wygrana to 16 €. Nie zapomnij wykreślić pierwszej i ostatniej liczby ciągu. Ciąg będzie wyglądać tak: 2, 3, 4, 5, 6.
  • Obstaw kolejny zakład. Z ciągu wynika, że stawka będzie wynosić ponownie 8 € (2+6).
  • I znowu wypada czarna, co oznacza Twoje zwycięstwo. Na koncie masz już kolejne 16 €. I znowu wykreśl pierwszą i ostatnią liczbę ciągu. W ciągu pozostały jedynie liczby: 3, 4, oraz 5.
  • Kolejna stawka to ponownie 8€ (3+5). W ten sposób kontynuujesz grę aż do całkowitego wykreślenia liczb ciągu.

Jak widzisz system szybko „wchodzi w krew“ i łatwo się z niego korzysta. Nawet mniej doświadczeni gracze nie będą mieli z nim żadnego problemu.

Liczne zalety systemu Labouchere

System ruletkowy Labouchere jest popularny wśród graczy głównie ze względu na mniejsze wymogi finansowe niż na przykład system Martingale, a z drugiej strony jest on hojniejszy dla graczy. Jeżeli dobrze policzysz prawdopodobieństwo, to przekonasz się, że wystarczy jedynie 33%-owy wskaźnik sukcesu, abyś nie był w minusie. Innymi słowy, wystarczy wygrać jedną na trzy rundy, a Twój budżet będzie w dalszym ciągu zrównoważony.

Ocena systemu Labouchere

Właśnie ze względu na wiele korzyści jakie daje strategia Labouchere jest ona wśród graczy niezmiernie popularna. Jeżeli do tego dodamy jeszcze łatwość przyswojenia systemu, szybką aplikację i bardzo niskie ryzyko strat finansowych, to otrzymamy wspaniałego pomocnika do gry. My możemy go z czystym sumieniem polecić.

Podsumowanie – System Labouchere

Zapisujemy jakikolwiek rosnący ciąg liczb. Program wykorzystuje ciąg: 1 2 3 4 5 6 7.
Wielkość stawki to suma pierwszego i ostatniego numeru.
Jeśli wygram, skreślam skrajne numery. Jeśli przegram dopisuję przegraną stawkę na koniec szeregu. Wypadnięcie 0 także traktujemy jako przegraną .
System Labouchere dotyczy tylko gry na zakłady proste: czerwone/czarne – Colour Bet, parzyste/nieparzyste – Even/Odd, niskie/wysokie – Low/High Number.
Dla pozostałych zakładów: pojedyńczy numer – Straight, dwa numery – Split, trzy numery – Street, cztery numery – Corner, linie – Six Line, Tuzin – Dozen, Kolumny – Column program podpowiada wg systemu a’la Martingale.

Labouchere na 2 tuziny

Systemy ruletki posiadają różne postacie, od agresywnych aż po spokojne i ostrożne systemy, do których na pewno należy stary dobry system Labouchere. Używany jest już przez stulecia i nie dziwota, że jest ciągle bardzo popularnym wśród graczy. Jeżeli ktoś szuka systemu, który jest jeszcze więcej zrównoważonym aniżeli Labouchere, to odpowiadam: tak, taki istnieje – jest to Labouchere na 2 tuziny!

Opis systemu

System ten oczywiście posiada dużo wspólnego z pierwotnym Labouchere. Odróżnia się więc głównie tym, że nie obstawiamy tu tylko 1 kolor, lecz jednocześnie 2 tuziny.

Zasada systemu

System ten czasami nazywany jest także skreślanym systemem. Polecam wziąść sobie papier i długopis … Napisać wzrastający szereg numerów, powiedzmy 1, 2, 3, 4, 5. Może być dowolnej długości.

Wysokość stawki

Stawka na każdy tuzin zawsze będzie odpowiadać sumie pierwszego i ostatniego numeru, a więc w tym wypadku 1  + 5 = 6.

Wybierzesz dowolne dwa tuziny i przez całą grę będziesz obstawiać tylko je.

W tym wypadku więc stawiasz po 6 żetonach na każdy z tych 2 tuzinów, które wybrałeś.

Stawka wynosi więc 2 x 6 czyli 12 żetonów.

Rozkręcasz ruletkę i czekasz …

Jeżeli wygrasz, skreślasz dwa numery (po jednym z każdej strony), a więc 1 i 5, przy czym szereg numerów obecnie wynosi 2, 3, 4, tzn. kolejna stawka będzie  2 + 4 = 6

Jeżeli przegrasz, zapiszesz przegraną kwotę, czyli 6 na koniec szeregu.

Jednak uwaga, przegrałeś na obydwu tuzinach, więc musisz zapisać obydwie przegrane.

W naszym wypadku więc szereg numerów będzie wyglądał tak 1,2,3,4,5,6,6,

Jak dalej pracować z szeregiem numerów?

To proste. Nasz szereg obecnie wygląda tak 1,2,3,4,5,6,6,

Kolejna stawka będzie więc sumą obydwu końcowych numerów 6 + 1 = 7

Jeżeli wygrasz, skreślasz końcowe numery, czyli jedynkę i szóstkę, a więc szereg numerów będzie następujący 2,3,4,5,6 i kolejna stawka 2 + 6 = 8 na każdy z obydwu tuzinów.

Jeżeli przegrasz, zapisujesz przegraną stawkę, czyli 7 x 2 na koniec szeregu, które teraz wygląda tak 1,2,3,4,5,6,6,7,7

I tak grasz dalej i dalej, aż na papierze nie zostaną żadne numery i stwierdzisz, że wygrałeś.

Na czym polega równowaga tego systemu?

Głównie na tym, że tuziny na płótnie są trzy, i w tym jest tylko jeden, który nie masz obstawiony. Jest więc realne prawdopodobieństo, że dwie trzecie okresu gry w ruletkę będą padać wygrane.

Co robić w wypadku braku czasu?

Może wydarzyć się, że nieskreślony szereg będzie jeszcze długi i z jakiegoś powodu potrzebujemy zakończyć grę. W tym wypadku to nie jest problem. Możesz zabrać swoje notatki z zapisanym szeregiem numerycznym i odejść z ruletki.

Możesz powrócić kiedykolwiek – za godzinę, za dzień czy za rok, otworzysz swoje notatki i kontynuujesz grę dokładnie według szeregu numerów.

Co robić w wypadku, że w szeregu pojawią się wysokie liczby?

Nie musimy obstawiać ich. Musimy uświadomić sobie, że szereg numerów prezentuje pewną wartość, którą powinniśmy obstawić. Jednak jest całkiem obojętne, kiedy który z numerów obstawimy. Ważne jest nie zgubić z szeregu żadnego numeru, w odwrotnym wypadku szereg stracił by swoją wartość. I teraz konkretnie – powiedzmy, że w szeregu posiadamy na przykład numer 8. Jeśli wydaje nam się za duży, i taką kwotę nie chcemy ryzykować, możemy do naszego szeregu umieścić zamiast numeru 8 na przykład  4 4 lub 2 2 4 lub 2 2 2 2. Możemy śkreślić numer 8 w naszym szeregu i stworzyć tak lepiej grający szereg. Ten rozegramy i kontynuujemy grę w pierwotnym szeregu, gdzie już nie zakłóca nas tak wysoki numer.

Wskazówki końcowe

Labouchere, grany na dwa tuziny jest doskonałym i prostym systemem, który jest zdolny utrzymać gracza w grze przez długi okres czasu bez większych obrotów finansowych. Jednak nie możemy obłąkać się i tu polecam ustalić z góry limity w wypadku wygranej i po ich osiągnięciu polecam zakończyć grę lub zmienić system.