Terminal płatniczy dla Twojej firmy z… banku?

4506

Prowadzisz punkt handlowo-usługowy? Czy wiesz, że klienci coraz chętniej płacą kartami płatniczymi? Aby im to umożliwić, wcale nie musisz nabywać terminalu płatniczego – możesz go otrzymać z banku.

Okazuje się, że Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych – taki wniosek można wyciągnąć m.in. z lektury raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. Okazuje się, że na koniec II kwartału 2016 r. na polskim rynku było prawie 36 mln kart płatniczych. W porównaniu do marca 2016 r. wzrost wyniósł o 1,3%. Co więcej, w II kwartale bieżącego roku klienci banków po raz pierwszy przeprowadzili ponad 1 mln transakcji właśnie kartami płatniczymi.

Jeżeli prowadzisz punkt handlowy lub usługowy, to powinieneś mieć świadomość powyższych liczb. Polacy coraz chętniej za nabyte produkty lub usługi płacą, posługując się posiadaną kartą płatniczą. To oznacza, że koniecznie powinieneś oferować taki rodzaj płatności. Skąd wziąć terminal płatniczy? Okazuje się, że pomoże bank.

Terminal POS – co musisz o nim wiedzieć?

Co powinieneś wiedzieć o terminalach POS (z ang. point od selling)? To niewielkich rozmiarów urządzenia pozwalające zapłacić za zakupione towary i usługi za pomocą karty płatniczej. Współcześnie producenci takich urządzeń dostarczają na rynek terminali:

  • Stacjonarnych – najczęściej znajdują się przy kasie lub w recepcji hotelu. Niektóre z nich są zintegrowane z urządzeniami fiskalnymi.
  • Przenośnych – idealnie sprawdzają się w firmach, których pracownicy wykonują pracę w terenie (np. pizzeria, mobilny gabinet kosmetyczny).

W praktyce oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą, możesz posiadać dokładnie taki terminal, jakiego w danej chwili potrzebujesz.

Banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów

W każdym banku działającym na polskim rynku znajdziesz co najmniej jeden rachunek bankowy skierowany do osób przedsiębiorczych. Zakładając firmowe konto, możesz liczyć na szereg dodatkowych korzyści. Jeżeli chodzi o te, to wystarczy wskazać na możliwość otrzymania właśnie terminala POS na bardzo atrakcyjnych warunkach. Przykłady?

mBank proponuje swoim klientom mobilny terminal płatniczy. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tej propozycji, mogą liczyć, że nie zapłacą abonamentu i innych opłat stałych. Dodatkowym plusem jest zwrot prowizji od obrotu w łącznej kwocie 1 000 zł i jedna stawka prowizji od transakcji.

Credit Agricole proponuje swoim klientom indywidualne ustalenie warunków wypożyczenia terminalu płatniczego. Ci, którzy się zdecydują, mogą liczyć, że otrzymają dostęp do bezpłatnego rachunku firmowego, będą mieli również szasnę otrzymać kredyt obrotowy do 200% obrotów z terminala.

Również w ofercie Idea Banku znajduje się propozycja, jeżeli chodzi o terminale płatnicze. Decydując się na terminal Elavon, przedsiębiorca nie zapłaci za prowadzenie rachunku bankowego, a wysokość opłat kształtuje się na poziomie 0,69% + 0,05 zł prowizji od transakcji przeprowadzanych kartami Visa i MasterCard. Dodatkowo klienci nie zapłacą za logo na wydrukach z terminala, mają też dostęp do całodobowego wsparcia technicznego.

Ile to kosztuje?

Płatności bezgotówkowe są coraz chętnie wybierane przez konsumentów, toteż nie dziwi fakt, że przedsiębiorcy są zainteresowani wyposażeniem swojej firmy w terminal pozwalający przyjmować takie płatności. To jednak wiąże się z konkretnymi kosztami. Jakimi? Okazuje się, że z całkiem sporymi. Jako osoba potencjalnie zainteresowana musisz pamiętać, że zapłacisz:

  • Za wypożyczenie terminala płatniczego – wysokość tej opłaty jest ustalana indywidualnie, ale musisz pamiętać, że terminale bezprzewodowe są droższe.
  • Prowizję za każdą transakcję bezgotówkową – wysokość prowizji również jest ustalana indywidualnie z przedstawicielem firmy wypożyczającej urządzenie. Przedsiębiorcy mający wysoki obrót miesięczny mogą liczyć na stosunkowo niską prowizję.
  • Korzystanie z połączeń telefonicznych – dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy zdecydujesz się na stacjonarny terminal płatniczy.

Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy koszty związane z prowadzeniem działalności są bardzo istotne. Czy decydując się na terminal płatniczy, możesz je obniżyć? Okazuje się, że tak.

Artykuł przygotowany we współpracy z ekspertami z portalu praca-katowice.info.