The Big Short – recenzja filmu

995

The Big Short – film oparty na faktach.

1 stycznia 2016 r. Do polskich kin wszedł film oparty na książce Michaela Lewisa, najlepiej sprzedającego się amerykańskiego pisarza, który ujawnia największe tajemnice amerykańskiego rynku finansowego. Autor m.in. „Moneyball”, „Liar’s Poker”, „Brilliant Boys” i „Boomerang”. The Big Short, w reżyserii Adama McKaya, to dokument o największym globalnym kryzysie naszych czasów, który dosłownie wstrząsnął amerykańskim rynkiem nieruchomości prawie 10 lat temu, doskonale przeniesiony z codziennego życia na ekrany kinowe. Dzięki precyzji, przejrzystości i prostocie czasami bezczelnego przesłania reżyser opisał źródło kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, powiązane kredyty subprime, jego przyczyny, rosnącą bańkę spekulacyjną i konsekwencje upadku tego sektora dla milionów obywateli.

Film The Big Short doskonale pokazuje, że to, co jest naprawdę ważne dla naszych finansów, nie jest emitowane w serwisach informacyjnych prezentujących to, co dzieje się w tej chwili, ale co dzieje się znacznie wcześniej i zaczyna się na samym szczycie hierarchii Wall Street. Historia rozpoczyna się błyskotliwym i humorystycznym przedstawieniem jednego z głównych bohaterów. Jared Vennett (Ryan Gosling) krótko i szczerze opisuje początkowe zakulisowe globalne kryzysy i rosnący rząd zysków z bankowych poziomów zarządzania, prowadząc przez rosnącą bańkę kredytową na rynku nieruchomości. Uwierz mi. Na pierwszy rzut oka fizyka kwantowa będzie bardziej przejrzysta i łatwiej przyswajalna niż język ekonomii i bankowości. Zostanie to również wyjaśnione jako powszechna praktyka wśród bankierów w celu rozpowszechnienia zamieszania na temat tego, co obiecały miliony Amerykanów. Nie zrozumiałeś? Nie ma znaczenia. Gwiazdy takie jak Anthony Bourdain i Selena Gomez powiedzą ci dwa razy. Opuścisz kino z głową dwukrotnie większą i to właśnie miał na myśli autor. Zwiększanie świadomości publicznej na temat często niedocenianych tematów (choć dotyczą one samych zainteresowanych stron), jest czasem syzyfową pracą instytucji po jasnej stronie władzy, ale warto to zrobić. Inni bohaterowie walczą o takie wartości. Dr Michael Burry (Kristian Bale), założyciel i szef funduszu hedgingowego Scion Capital LLC, zarządzający budżetem w wysokości kilkuset milionów dolarów, jako pierwszy znalazł logiczną sekwencję przyczyn i skutków ukazującą szaloną spiralę, która została uruchomiona, na własną prośbę, poprzez rutynową analizę tabel giełdowych w największych bankach z Wall Street. Wspomniany makler Jared Vennett, główny pomysł nadchodzącego kryzysu i jego sugestie, zostaje przedstawiony zarządzającemu funduszem inwestycyjnym Markowi Baumowi (Steve Carell), zniechęcony do amerykańskiego systemu gospodarczego.

Postać Bena Rickerda (Brad Pitt) również zasługuje na wiele uwagi jako rodzaj sumienia w prezentowanej maszynie finansowej. Długoletni inwestor z dużym doświadczeniem i znajomymi pomaga dwóm młodym inwestorom dostać się do stołu, przy którym rozgrywane są najwyższe stawki. Korzystając z tego postu, reżyser doskonale pokazał proces towarzyszący inwestorom, którzy chcą osiągnąć sukces na Wall Street, oraz jakie konsekwencje dla zwykłych obywateli wiążą się z graniem w kryzys finansowy. Kończąc sieć zależności i wzajemnych zobowiązań, tylko niewielka grupa inwestorów, której prognoz nikt nie wierzył, osiągał zyski sięgające miliardów dolarów. Jeśli uważasz, że film trzymający w napięciu wymaga spektakularnych wybuchów, pościgów policyjnych, handlu narkotykami i oszustw, jesteś w błędzie. Z całą odpowiedzialnością jestem skłonny zgodzić się, że film „The Big Short”, podobnie jak książka, w 100% zrobi wrażenie na widzach. Moim zdaniem twórczość Adama McKaya, która prawdopodobnie pozostanie niezauważona przez zbliżającą się galę rozdania Oscarów, jej tematyka może nie dotknąć każdego z nas na co dzień, ale dalekosiężną konsekwencją decyzji podejmowanych na najwyższym szczeblu poziomy sfery finansowej, tak. Alfred Hitchcock, brytyjski producent i reżyser filmowy, autor wszech czasów thrillerów, powiedział kiedyś: „Film ocenia się jako słaby, jeśli ktokolwiek na widowni może na chwilę oderwać wzrok od ekranu”. Czy tak będzie w twoim przypadku? Osądź sam.

Obsada Big Short

  • Christian Bale jako dr Michael Burry – neurolog, który został menedżerem kalifornijskiego funduszu hedgingowego Scion Capital. Ma zespół Aspergera i sztuczne oko.
  • Steve Carell jako Mark Baum – wzorowany na postaci Steve’a Eismana, temperamentnego i bezceremonialnego menedżera funduszu hedgingowego Front Street Capital z Wall Street, który uważa się za moralnego obrońcę
  • Ryan Gosling jako Jared Vennett – prototypem jest Greg Lippmann, wyrachowany, ale bardzo utalentowany sprzedawca obligacji Deutsche Bank, który oferuje krótkoterminowe CDO; jest głównym narratorem filmu.
  • John Magaro jako Charlie Geller – wzorowany na postaci Charliego Ledleya, jednego z założycieli i partnerów Cornwall Capital (w filmie przemianowanej na Brownfield Capital), świeżo upieczonego, ale obiecującego funduszu hedgingowego, który rozpoczął działalność w garażu domowym i chce trafić do Walla Ul.
  • Finn Wittrock jako Jamie Shipley – na podstawie osoby Jamie Mai, przyjaciela Ledleya i jego partnera biznesowego
  • Brad Pitt jako Ben Rickert – wzorowany na postaci Bena Hocketta – przedsiębiorcy giełdowego i mentora Shipleya i Ledleya, którzy wcześniej pracowali dla Deutsche Bank i obecnie negatywnie podchodzą do polityki banków
  • Hamish Linklater jako Porter Collins, najlepszy pracownik FrontPoint
  • Rafe Spall jako Danny Moses, najlepszy przedsiębiorca FrontPoint
  • Jeremy Strong jako Vincent (Vinny) Daniel, wiodący analityk FrontPoint
  • Adepero Oduye jako Kathy Tao z Front Point
  • Melissa Leo jako Georgia Hale
  • Marisa Tomei jako Cynthia Baum – żona Marka, na podstawie postaci żony Eismana, Valerie Feigen.
  • Max Greenfield jako pośrednik kredytów hipotecznych
  • Stanley Wong jako Ted Jiang – doradca matematyczny Lippmanna, wzorowany na Eugene Xu
  • Byron Mann jako Mr. Chau – wzorowany na postaci Wing Chau, właściciela CDO
  • Tracy Letts as Lawrence Fields
  • Karen Gillan jako Evie
  • Margot Robbie jako sama
  • Selena Gomez jako ona sama
  • Richard Thaler jako on sam
  • Anthony Bourdain jako on sam