Yasuo Hamanaka

1874

Yasuo Hamanaka, zwany „Królem Miedzi”, pełnił funkcję głównego dealera rynku miedzi w Sumimoto Corporation, jednym z największych przedsiębiorstw handlowych w Japonii. Znany też jest z innego przezwiska, „Pan Pięć Procent”, ponieważ agresywnie zarządzał 5% miedzi na światowych rynkach.

W lipcu 1996 roku Hamanaka został uznany za winnego nieautoryzowanego handlu miedzią na Londyńskiej Giełdzie Metali. Spowodował, że firma Sumimoto straciła szacunkowo 1,8 miliarda dolarów. Trzy miesiące później ujawniono, że w wyniku nieautoryzowanych transakcji straty sięgnęły 2,6 miliarda. Hamanaka został skazany na osiem lat więzienia, ale został zwolniony wcześniej, w roku 2005.

Kariera

Hamanaka pracując jako szef działu handlu metalami w Sumimoto, kontrolował olbrzymią ilość miedzi w kontraktach terminowych. Miał możliwość wykorzystywania rezerw pieniężnych firmy, aby manipulować ceną surowca na giełdzie londyńskiej i ostatecznie dyktować jego ceny globalne.
Plotka głosi, że Hamanaka sztucznie zawyżał cenę miedzi do roku 1995, dzięki czemu otrzymywał od Sumimoto olbrzymie premie. Skorzystał na fakcie, że Londyńska Giełda Metali nie była zobowiązana do raportowania o statystykach otwartych zleceń, przez co pozostali uczestnicy rynku błądzili po omacku, nie znając pozycji ani Sumimoto, ani innych.
Jednak warunki zmieniły się w roku 1995, z powodu boomu wydobywczego w Chinach, który spowodował zwiększone wydobycie miedzi i zaważył na cenach tego surowca, co pozbawiło Sumimoto możliwości sztucznego zawyżania cen.

Fakty

Hamanaka został przeniesiony na stanowisko niezwiązane z rynkiem miedzi, ale ruch ten wywołał panikę na rynkach metali, co wywołało jeszcze większy spadek cen. Zarząd Sumimoto twierdził potem, że nic nie widział o poczynaniach Hamanaki. Wielu jednak uważa, że w przedsiębiorstwie doskonale o wszystkim wiedziano, ale przymykano oko ze względu na to, że Hamanaka przynosił olbrzymie zyski.

W trakcie procesu Hamanaki firma Sumimoto obwiniła JPMorgan Chase i Merrill Lynch o udzielanie Hamanace pożyczek na nieautoryzowany handel. Hamanaka został także oskarżony o fałszowanie podpisów swoich przełożonych na formularzach. Od tamtego momentu na rynku surowców wprowadzone zostały nowe reguły postępowania, aby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami.

Straty, jakie poniosła firma Sumimoto w roku 1996, były pierwszym takim przypadkiem od 77 lat i spowodowały obniżenie przez Moody ratingu długu uprzywilejowanego firmy i jej oddziałów z poziomu A1 na A2. Straty te stanowiły 40% wartości netto przedsiębiorstwa, co zostało pokryte przez likwidację aktywów i sprzedaż 2,9 akrów nadbrzeża Tokio za kwotę 300 milionów dolarów.

Hamanaka mieszka na przedmieściach Tokio w dzielnicy Kawasaki i według agencji Bloomberg powiedział jakiś czas temu, że jest zadziwiony tym, jak bardzo ceny miedzi poszły w górę, pomimo że on sam był w więzieniu.