Najbardziej wpływowi ludzie Wall Street

1541

Wall Street jest pełne wielkich graczy, którzy mają ogromny wpływ na światowe rynki finansowe. Są to inwestorzy instytucjonalni, dyrektorzy generalni oraz menedżerowie funduszy hedgingowych największych korporacji finansowych świata o potężnym wpływie politycznym, co potwierdził kryzys finansowy z 2008 roku, podczas którego udało im się pozyskać dla swoich organizacji ogromne wsparcie finansowe. Poniżej przedstawiamy sylwetki najbardziej wpływowych ludzi tego środowiska oraz istotę ich wpływu.

Broker Forex

Lloyd Blankfein – Dyrektor Generalny Goldman Sachs Group

W 2008 roku Goldman Sachs znalazł się w epicentrum rozpoczynającego się wówczas kryzysu finansowego. Zarówno politycy, jak i zwykli obywatele USA zwrócili się przeciw firmie, która w ich oczach uosabiała wszelkie niegodziwości Wall Street. Przejść przez ten trudny okres pomógł spółce Lloyd Blankfein, który został prezesem dwa lata wcześniej. Obecnie Goldman Sachs jest silniejsze niż kiedykolwiek, a Blankfein jest miliarderem. Wartość akcji Goldman Sachs wzrosła od giełdowego debiutu z 1999 roku aż czterokrotnie, natomiast sama firma umocniła swoją pozycję jako największy w Ameryce bank inwestycyjny oferujący pełen zakres usług.

James Dimon – Dyrektor Generalny JPMorgan Chase & Co.

Prawdopodobnie żaden lider rynku bankowego nie wyszedł z kryzysu finansowego 2008 roku z większym szacunkiem niż James Dimon, szef JPMorgan Chase, trzeciego największego banku USA świadczącego kompleksowe usługi inwestycyjne. Pod jego skrzydłami JPMorgan wyrósł na jeden z wiodących banków inwestycyjnych świata. Mimo zmieniających się warunków finansowych, 53-letni Dimon sporo osiągnął, kształtując lojalnych pracowników oraz kolejne pokolenie liderów finansowych, którzy przyszłości będą mogli go z powodzeniem zastąpić.

Stephen Schwarzman – Dyrektor Generalny Blackstone Group

Jako dyrektor największej na świecie alternatywnej korporacji inwestycyjnej, która zarządza aktywami o wartości 311 miliardów dolarów, Schwarzman posiada ogromną władzę. Blackstone Group jest powszechnie uważana za jeden z najsprawniej zinstytucjonalizowanych, prywatnych funduszy inwestycyjnych, którego jedynym rywalem jest waszyngtońska Carlyle Group.

Thomas Montag – Dyrektor Generalny Bank of America Merrill Lynch

Bank of America spotkał się z falą krytyki, gdy w 2008 roku kupił Merrill Lynch, zdziesiątkowaną przez kryzys spółkę, która utrzymała się przy życiu dzięki miliardom dolarów wsparcia w ramach rządowego programu TARP. Twierdzi się, iż przez to posunięcie posadę stracił Ken Lewis, były prezes Bank of America. Thomas Montag dowiódł jednak, że zakup ten się opłacił. Działalność Bank of America Merrill Lynch na rynkach globalnych odpowiada za niemalże cały zysk wypracowany przez bank przez dziewięć pierwszych miesięcy 2009 roku. Od tamtego czasu Bank of America Merrill Lynch stale umacnia pozycję jako czwarty największy bank inwestycyjny USA.

James Gorman – Dyrektor Generalny Morgan Stanley

Wyznaczając James’a Gormana na stanowisko prezesa, Morgan Stanley potwierdził swoje zainteresowanie rynkiem papierów wartościowych oraz innymi działaniami na polu bankowości inwestycyjnej. Warto wspomnieć, iż Gorman, posiadający wyjątkowe doświadczenie w zakresie planowania strategicznego oraz zarządzania aktywami, które zdobył w największych bankach Wall Street, doglądał również tworzenia Morgan Stanley Smith Barney, obecnie największej spółki brokerskiej świata.

Robert Diamond Jr – Dyrektor Generalny Barclays

W ciągu dekady Robert Diamond Jr. uczynił Barclays Capital, oddział Barclays zajmujący się rynkiem obligacji, jedną z największych firm inwestycyjnych świata. Jego najważniejsze posunięcie miało miejsce we wrześniu 2008 roku, gdy zakupił amerykańską spółkę należącą do nieistniejącej już firmy Lehman Brothers. Dziś Robert Diamond Jr. zasiada w byłej siedzibie Lehman Brothers na Times Square, zastanawiając się jak przekształcić Barclays w jedną z trzech najważniejszych korporacji bankowych.

Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej

Mimo, iż Janet Yellen nie jest w ścisłym sensie postacią Wall Street, ma ona ogromny wpływ na rynki finansowe jako szefowa amerykańskiego Fedu. Maklerzy, analitycy, inwestorzy instytucjonalni oraz korporacje słuchają jej przemówień z ogromną uwagą, próbując przewidzieć kolejne decyzje Fedu. Yellen to prawdopodobnie jedyna osoba, która może wpłynąć na zachowanie Wall Street kilkoma słowami, czego najlepszym przykładem był okres poprzedzający ogłoszenie zmiany stóp procentowych z grudnia 2015 roku. To powody, dla których nie można jej pominąć w podsumowaniu najważniejszych graczy Wall Street. Warto również wspomnieć, iż Janet Yellen jest pierwszą kobietą na czele tej instytucji, co czyni ją najpotężniejszą kobietą pierwszej gospodarki świata.