Zwykłe konto w banku. Najprostszy rachunek, na które trafia Twoje stypendium, wynagrodzenie, może kieszonkowe od rodziców. Używasz go do przeprowadzania wszystkich najważniejszych rozliczeń pieniężnych….
Zwykłe konto w banku. Najprostszy rachunek, na które trafia Twoje stypendium, wynagrodzenie, może kieszonkowe od rodziców. Używasz go do przeprowadzania wszystkich najważniejszych rozliczeń pieniężnych. Jeśli prowadzisz firmę, jego posiadanie jest obowiązkowe, a jeśli nie – to po prostu kwestia wygody i bezpieczeństwa. Zresztą i tak większość Twoich pracodawców woli wpłacać na konto niż operować gotówką.
Za pomocą rOR-u możesz także przeprowadzać bieżące rozliczenia (realizacja stałych zleceń jak np. opłaty za telefon, mieszkanie) i np. korzystać z kredytu albo debetu w rachunku.
Do rachunku bieżącego dostaniesz kartę debetową, np. Visa Elektron, Visa Classic, Maestro. Z oferowanymi kartami związane są opłaty: za wydanie pierwszej karty (często bezpłatnej), za wydanie kolejnej karty. Trzeba też zwrócić uwagę, czy bank pobiera opłatę za jej użytkowanie – roczną lub miesięczną. Niektóre banki zwalniają z opłat miesięcznych jeśli za pomocą karty dokonasz zakupów na określoną sumę. Trzeba tez zwrócić uwagę na to, czy bank proponuje dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie i jaki jest jego koszt oraz w jaki sposób je zakupić albo jak można z niego zrezygnować. Wypłaty z bankomatów oraz płatności dokonywane kartą debetową ograniczone są limitami dziennymi.
W ramach konta osobistego banki proponują niekiedy limit kredytowy, tzn. dodatkową, określoną kwotę ponad środki uzyskane z wpływów na konto. Wysokość tego limitu zależy od banku. Może to być np. 2-krotność dochodu netto czy 6-krotność miesięcznych wpływów. Jeżeli wykorzystasz część przydzielonego Ci limitu, zadłużenie zostanie spłacone automatycznie w chwili, gdy na Twoje konto wpłyną pieniądze – czyli uwaga! Bank przede wszystkim zwróci sobie Twój dług, więc może się okazać, że nie będziesz mógł skorzystać z pieniędzy, na które liczysz. Wpływ środków na rachunek powoduje prócz spłaty zadłużenia możliwość ponownego skorzystania z tej części limitu.
Jeżeli masz taki limit, pamiętaj jaka jest jego wysokość, ponieważ wliczany jest on do kwoty dostępnych środków. Inaczej mówiąc, gdy sprawdzasz, ile masz na koncie, bankomat może Ci podpowiedzieć np. 2.000 zł, chociaż w rzeczywistości nie masz nic.
oprocentowanie limitu kredytowego jest różne, zależnie od banku (obecnie od 10% do 20%) i liczone jest od dnia zaciągnięcia długu – tu nie ma okresu bezodsetkowego.
Jeżeli chcesz mieć konto razem z kimś, czyli konto wspólne – sprawdź, czy bank oferuje taką opcję i ilu może być współposiadaczy danego konta (np. zwykle to 2 osoby, a przecież możesz potrzebować rachunku dostępnego dla trzech osób). Często bank będzie chciał Cię zachęcić do otwarcia rachunku oferując w ramach rOR-u dodatkowe usługi, np.:
- ubezpieczenia,
- fundusze inwestycyjne,
- przelewy za granicę,
- rachunek walutowy
- kartę do płacenia przez Internet (zwłaszcza gdy chodzi o bankowe konta internetowe).
Sprawdź ceny i upewnij się, czy oferowane usługi są Ci potrzebne!