Kredyt udzielany w domu

954

Kredyt udzielany w domu to niewielkie, niezabezpieczone pożyczki, udzielane i ściągane przez przedstawicieli instytucji finansowych w domach kredytobiorców. Kredyt udzielany w domu jest rodzajem usługi finansowej dla klientów indywidualnych, popularnej w Wielkiej Brytanii. W roku 1880 sir Joshua Waddilove – wiktoriański filantrop – utworzył organizację Provident Financial, której celem było zapewnienie dostępu do kredytu niezamożnym mieszkańcom okolic Bradford w północnej Anglii. Dziś ta instytucja sektora subprime (jak potocznie mówi się w USA) należy do najważniejszych brytyjskich firm udzielających pożyczek w domu. Ich prostota i wygoda, ze wszystkimi opłatami zawartymi w cenie kredytu, dyscypliną uiszczania niewielkich, ale regularnych spłat i brakiem zabezpieczenia, jest atrakcyjna dla wielu konsumentów niemających dostępu do systemu bankowego. Nawiązanie bliskiej znajomości między klientem i przedstawicielem instytucji kredytowej (często obie strony to kobiety) także sprawia, że zaciąganie kredytu staje się mniej przerażające, choć też stawia pod znakiem zapytania obiektywizm bankowca. Nieuniknione ryzyko kredytowe takiej pożyczki równoważone jest dokładnym monitorowaniem oraz niewielką wysokością (od około 50 do 250 GBP) każdej pożyczki. Oprocentowanie, zwykle bardzo wysokie, rekompensuje koszty pracy przedstawiciela instytucji finansowej, koszty wizyt domowych oraz straty z tytułu niespłaconych pożyczek. Pozostaje też zawsze aktualna kwestia wykorzystywania klientów (pułapki kredytowe, sztuczki polityki cenowej). Choć finansujący próbują się dystansować od „nadgorliwych” przedstawicieli, trudno nie zarzucać tym pierwszym co najmniej bezczynności. Zarazem kredyt udzielany w domu jest cenną ofertą dla ludzi, którzy w innym przypadku nie mieliby dostępu do pożyczek.

Paskudne

Chociaż reputacja niektórych mikrofinansujących pozostaje
nieskalana, pożyczanie biedocie nadal uważane jest
za paskudną praktykę, jeśli tylko jest drogie, na krótki termin
i zyskowne.

In praise of usury, „The Economist”, 2 sierpnia 2007 r.

Okazuje się, że pożyczki udzielane w domu klienta są starsze niż obecnie popularne pożyczki pozabankowe udzielane online. Obecnie jednak wiele osób zastanawia się nad swoją rentownością. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Co to jest pożyczka mieszkaniowa i co musisz wiedzieć przed jej zaciągnięciem?

Szybka pożyczka w domu klienta to świetne rozwiązanie dla osób, którym odmówiono pomocy finansowej przez firmy niebankowe oferujące pożyczki i banki. Wynika to z faktu, że tego rodzaju pożyczki są udzielane na indywidualnych warunkach przez przedstawiciela zainteresowanego przedsiębiorstwa niebankowego. Klient nie musi nawet posiadać konta bankowego. Ponadto nie ma znaczenia negatywna historia w BIK, niska ocena lub wpis do rejestrów, takich jak InfoMonitor i KRD. Osoba ubiegająca się o pożyczkę nie jest sprawdzana w żadnej z baz danych. dlatego osoby posiadające komorników mogą również otrzymać pomoc finansową.

Szybka pożyczka w domu klienta jest udzielana przede wszystkim na podstawie oświadczeń osoby występującej z wnioskiem. Dotyczą zatrudnienia, zarobków i wydatków na zobowiązania. W zależności od parabanków i przyzwyczajeń przedstawicieli, dodatkowe wyciągi bankowe obejmujące okres ostatnich kilku miesięcy, a także rachunki za media (prąd, woda, gaz, usługi telekomunikacyjne), formularz PT za poprzedni rok, umowę o pracę i inne dokumenty może być konieczne, co przekona przedstawiciela do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie pożyczki.

Pożyczka mieszkaniowa jest bardziej jak pożyczka klasyczna. Umowa jest długoterminowa i wiążąca, a okres spłaty wynosi co najmniej kilka miesięcy. Spłata zwykle dzieli się na raty tygodniowe lub miesięczne, równe lub malejące. Ten rodzaj pożyczki może nawet pokryć wysoką kwotę, której nie można uzyskać online. Kolejną zaletą jest szybka wypłata gotówki i stosunkowo długi okres kredytowania.

Z drugiej strony pożyczka udzielona w domu klienta nie jest jednym z najtańszych produktów finansowych na rynku. Wynika to z faktu, że całkowita kwota do zapłaty składa się z kilku niezależnych elementów. Należą do nich prowizja za udzielenie pożyczki i koszt usługi domowej. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty, np. odsetki lub opłaty przygotowawcze. Dlatego przed podjęciem decyzji o pożyczce mieszkaniowej należy uważnie przeczytać umowę i znać rzeczywistą stopę procentową pożyczki, a także kwotę wszelkich dodatkowych opłat.

Oprocentowanie tego rodzaju pożyczek jest dość wysokie, ale nadal wiele osób korzysta z szybkich pożyczek w domu, ponieważ mają one również niezaprzeczalne zalety. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na uzyskanie pomocy finansowej, zwłaszcza jeśli są one wymienione jako dłużnicy w BIK, BIG InfoMonitor, KRD, ERIF lub prowadzą działalność windykacyjną. Pożyczka jest udzielana szybko, nie wymaga wielu formalności i pozwala uzyskać wysoką kwotę pożyczki. Należy jednak podchodzić do niego ostrożnie, podobnie jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego.