Rozsądne wydawanie – finansowy rachunek sumienia

1190

10 zasad rozsądnego wydawania pieniędzy


Minimalizm, powolna fascynacja, powolne życie – to modne hasła określające konsumpcyjne podejście do życia. Teraz, na fali idei powolnego życia, warto wdrożyć kilka zasad rozsądnego wydatkowania.

Leo Babauta, autor bloga http://mnmlist.com/ dziesięć lat temu miał tylko 42 przedmioty w domu. Były to klucze, dowód osobisty, obrączka, dwa zeszyty Moleskine, rower, kask, buty do biegania, klapki, kuny, sandały, trzy pary: dżinsy, inne spodnie, koszule z długimi rękawami i 13 koszul, pięć T -shirty, pasek, golarka, szczoteczka do zębów i krem do golenia. Każdego roku nie zminimalizował posiadania, na przykład wyczyścił swoją skrzynkę e-mail i zaczął dojeżdżać do pracy rowerem. Po pięciu latach życia w minimalizmie w 2012 roku napisał na blogu, że nie ma dużego domu, modnych ubrań, szanowanej pracy, ładnego samochodu i kabla, ale jest szczęśliwy. Prywatnie ojciec sześciorga dzieci zaczął pisać książki. W 2013 r. Na polskim rynku ukazała się jego publikacja „Minimalizm”, która spotkała się z dużym zainteresowaniem w Polsce.

Można powiedzieć, że Leo Babauta zaczął coraz głośniej mówić o minimalizmie. Wkrótce potem, w 2015 roku, świat usłyszał o Marie Kondo, japońskiej nauczycielce, która uczyła sprzątania. Jej książki zostały rozpowszechnione w milionach egzemplarzy na całym świecie. Zarówno Babauta, jak i Kondo wyszli na świat z wiadomością, że czyni to odrobinę szczęśliwszą.

Dzisiaj wyraźnie wkraczamy w erę minimalizmu. Coraz więcej osób chce wydawać mniej, chcą kupować tylko to, czego potrzebują. Ponadto zachęcamy do rozmowy na ten temat. Minimalizm jest modny i promuje pomysł rozsądnego wydawania pieniędzy. Oto 10 zasad, które sprawią, że pieniądze przylgną do ciebie.

1. Nie rób zakupów z przyzwyczajenia i na zapas

Czy masz w zwyczaju chodzić na zakupy w sobotę i tydzień po tygodniu, zostawiając za dużo pieniędzy w sklepie? Łamię tę zasadę. Nie idź na zakupy, dopóki naprawdę tego nie potrzebujesz. W sklepie nie kupuj automatycznie. Zrób listę potrzebnych rzeczy przed wyjściem z domu i porównaj ceny przed umieszczeniem ich w koszyku. Chociaż statystyki się poprawiają, wciąż wyrzucamy dużo jedzenia. W 2020 r. Przeciętny Polak rzucał rocznie 50 kg żywności na osobę. W sumie wyrzuciliśmy prawie 2 miliony jedzenia w domu. Nie dołączaj do haniebnych statystyk i nie wyrzucaj pieniędzy.

2. Sprawdź opłaty w banku

Sprawdź kwotę prowizji pobieranej przez bank za dokonywanie przelewów, wypłat z bankomatów i tych związanych z kartą kredytową. Może się okazać, że tańsze jest płacenie kartą w banku niż wypłata gotówki z przypadkowego bankomatu. A może nadszedł czas na zmianę banku? Porównanie ofert bankowych można znaleźć na stronach internetowych porównywarek finansowych.

3. Obniż rachunki

Sprawdź, czy nadal potrzebujesz telefonu stacjonarnego, czy wyłącz grzejnik, wychodząc z domu na cały dzień. Może masz zwyczaj oświetlania całego domu lub pozostawiania ładowarek w kontakcie? Niestety te złe nawyki są bardzo drogie i przekładają się na wysokość rachunków. Przykład: jeśli woda nie płynie podczas mycia zębów, za każdym razem oszczędzasz 15 litrów! A wzięcie prysznica zamiast kąpieli zużyje cztery razy mniej wody. Zmiana nawyków to prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

4. Wybierz zdrowy sport

Zdrowe, w tym przypadku mamy również na myśli uzdrowienie twoich finansów. Bieganie – wymaga jedynie zakupu dobrych butów, jazda na rowerze – to jednorazowy wydatek na rower, a aerobik – możesz ćwiczyć za darmo zgodnie z instrukcjami trenerów obecnych w mediach społecznościowych. Zdrowe rzeczy są dostępne za darmo. Warto o tym pamiętać.

5. Łap okazje

Gdy musisz kupić coś droższego, np. wygodny fotel do pracy w domu, porównaj ceny produktów, szukaj okazji i, jeśli to konieczne, poczekaj na rabaty. Popularne strony z porównywaniem cen to np. ceneo.pl, nokaut.pl, skapiec.pl.

6. Nie rekompensuj złego dnia zakupami

Jeśli czujesz, że to był zły dzień i nieświadomie zaczynasz zmierzać do sklepu, przestań. Najprawdopodobniej wizyta w sklepie zakończy się zakupem „w celu poprawy nastroju”. Unikaj zakupów emocjonalnych. Z zeszłorocznych badań Instytutu ARC Market i Opinii dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazuje, że aż 28 proc. kobiety i 31% mężczyzn spontanicznie robią zakupy, których nie chcieli. Lista nierozważnie kupowanych przedmiotów obejmuje sprzęt elektroniczny (głównie smartfony, tablety, notebooki i telewizory (!), Odzież, obuwie i biżuterię. Ponadto aż 16% mężczyzn i tylko 7% kobiet regularnie robi zakupy, których później żałuje Jest więc coś, nad czym można popracować.

7. Odkładaj zakupy na potem

Czasami przekonujemy się, że „potrzebujemy” nowego żelazka, nowej suszarki do prania, moglibyśmy również użyć nowego stolika do kawy lub nowej sukienki. Mamy dobrą radę – poczekaj z zakupami. Jeśli okaże się, że poradzisz sobie bez nowego zakupu miesiąc lub dwa, to może nie była to pierwsza rzecz, jakiej potrzebujesz i chęć wymiany dobra na lepsze? Wiedz, że nawet w świecie mody istnieje moda na powolną modę, tj. Popularyzacja minimalizmu, rozsądne zakupy i tworzenie stylizacji z ubrań, które już mamy w szafie.

8. Planuj rozsądnie wakacje

Jeśli planujesz wyjazd wakacyjny z biurem podróży, wybierz pierwszą lub ostatnią ofertę. Pierwsze letnie rabaty są zwykle dostępne od stycznia do marca, a następnie możesz liczyć na tańsze wakacje tylko kilka dni przed wylotem. Warto również obserwować kursy walut. Może się okazać, że lepiej się zmienić, choć część pieniędzy na wakacje jeszcze miesiąc lub dwa przed wyjazdem. Zacznij obserwować kurs od dziś. Tabele kursów znajdują się między innymi na nbp.pl.

9. Nie kupuj z myślą, że jakoś to będzie

Zgodnie z zasadą rozsądnego wydatkowania najpierw trzeba płacić rachunki, czynsz, raty kredytu, a potem ewentualnie myśleć o przyjemnościach. Aby nauczyć się należytego zarządzania pieniędzmi, musisz przestrzegać tych zasad.

10. Świętuj rozsądnie

Pożeracz pieniędzy to Boże Narodzenie. Organizując święta, możemy złamać wszystkie zasady rozsądnego wydatkowania. Może w tym roku warto zaplanować wystawną kolację i zrobić zakupy z kartą.

A jak jesteś gotowy, aby sprawdzić się w praktyce? Pamiętajcie, paradoksalnie, że minimalizm to prosty sposób na wzbogacenie i zaoszczędzenie pieniędzy.

Na przykład możesz użyć notatnika i systematycznie zbierać wszystkie rachunki przez miesiąc lub dwa. Zajmie to oczywiście dużo czasu i będzie wymagać dyscypliny wszystkich członków rodziny. Jednak sama świadomość, że zamierzamy zawrzeć takie porozumienie, może prowadzić nas do większej ostrożności w kwestii pieniędzy. A kiedy zsumujemy wydatki po miesiącu, dowiemy się dużo o naszych nawykach.

Korzystanie z gotówki stanowi bardzo silną zachętę do ograniczania wydatków. To prosta psychologiczna sztuczka: kiedy widzimy, jak gotówka topi się w naszych rękach lub w portfelu, jesteśmy mniej skłonni się go pozbyć.

Dobrze jest podzielić swoje wydatki na określone kategorie. Ułatwia to lepsze planowanie. Kiedy zbieramy koszty podróży na jednym stosie, łatwiej jest ocenić, czy moglibyśmy lepiej wydać te pieniądze. Podobnie z wydatkami na jedzenie lub rozrywkę. Dzięki kategoriom łatwiej nam wiedzieć, w której grupie wydatków możemy dokonać największych zmian na lepsze.

Możesz także przejrzeć historię swojego konta bankowego – ale musisz mieć pewność, że dokonujemy płatności tylko za jego pomocą. Zwyczaj płacenia kartą jest oczywiście mniejszą szansą, że naprawdę poczujemy odpływ gotówki, ale jeśli jednocześnie dokonujemy płatności przez Internet, daje nam to często możliwość monitorowania salda konta. A jeśli naprawdę przestawimy się na płacenie kartą, pod koniec każdego miesiąca będziemy mogli szybko i łatwo uregulować nasze wydatki i niczego nie zapomnimy. Tutaj wspólne konto jest przydatne w rodzinie, która obsługuje dwie karty płatnicze będące własnością partnerów, którzy decydują się na wspólne prowadzenie swoich rachunków. Pieniądze partnerów w połączeniu ze wspólnymi wydatkami dają większy potencjał racjonalizacji finansów domowych.