Co to jest przemysł? (definicja)

2884

Przemysł jest to grupa przedsiębiorstw produkcyjnych lub organizacji, które produkują lub dostarczają towary, usługi lub źródła dochodu. W ekonomii przemysły są zwyczajowo klasyfikowane jako podstawowe, drugorzędne i trzeciorzędne; przemysły drugorzędne są dalej klasyfikowane jako ciężkie i lekkie.

Przemysł pierwotny

Ten sektor gospodarki narodowej obejmuje rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, górnictwo, kopalnictwo i wydobycie minerałów. Można go podzielić na dwie kategorie: przemysł genetyczny, w tym produkcja surowców, które mogą być zwiększone poprzez ingerencję człowieka w proces produkcyjny; oraz przemysł wydobywczy, w tym produkcja wyczerpujących się surowców, których nie można zwiększyć poprzez uprawę.

Przemysł genetyczny obejmuje rolnictwo, leśnictwo i hodowlę zwierząt gospodarskich oraz rybołówstwo – wszystkie te sektory podlegają naukowemu i technologicznemu doskonaleniu w zakresie zasobów odnawialnych. Przemysł wydobywczy obejmuje wydobycie rud mineralnych, wydobycie kamienia oraz wydobycie paliw mineralnych.

Przemysł pierwotny ma tendencję do dominacji w gospodarkach krajów nierozwiniętych i rozwijających się, ale w miarę rozwoju przemysłu wtórnego i wyższego jego udział w produkcji gospodarczej ma tendencję do zmniejszania się.

Przemysł wtórny

Sektor ten, zwany również przemysłem wytwórczym, (1) przyjmuje surowce dostarczane przez przemysł pierwotny i przetwarza je na dobra konsumpcyjne, lub (2) dalej przetwarza dobra, które inne przemysły wtórne przekształciły w produkty, lub (3) buduje dobra kapitałowe wykorzystywane do wytwarzania dóbr konsumpcyjnych i niekonsumpcyjnych. Przemysł wtórny obejmuje również branże wytwarzające energię (np. przemysł hydroelektryczny), jak również przemysł budowlany.

Przemysł wtórny można podzielić na przemysł ciężki lub wielkoskalowy oraz lekki lub małoskalowy. Przemysł wielkoskalowy na ogół wymaga dużych inwestycji kapitałowych w zakłady i maszyny, obsługuje duży i zróżnicowany rynek, w tym inne gałęzie przemysłu wytwórczego, posiada złożoną organizację przemysłową i często wykwalifikowaną, wyspecjalizowaną siłę roboczą oraz generuje duże ilości produkcji. Przykładem może być rafinacja ropy naftowej, produkcja stali i żelaza, produkcja pojazdów mechanicznych i maszyn ciężkich, produkcja cementu, rafinacja metali nieżelaznych, pakowanie mięsa i produkcja energii wodnej.

Przemysł lekki lub małoskalowy może charakteryzować się nietrwałością wytwarzanych produktów oraz mniejszymi inwestycjami kapitałowymi w zakłady i sprzęt, a także może obejmować produkty niestandardowe, takie jak wyroby wykonywane na zamówienie lub rzemieślnicze. Siła robocza może być nisko wykwalifikowana, jak w przypadku pracy w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, przetwórstwa spożywczego i produkcji tworzyw sztucznych, lub wysoko wykwalifikowana, jak w przypadku elektroniki i produkcji sprzętu komputerowego, produkcji instrumentów precyzyjnych, cięcia kamieni i pracy rzemieślniczej.

Przemysł usługowy

Sektor ten, zwany również przemysłem usługowym, obejmuje branże, które nie wytwarzając dóbr materialnych, nie świadczą usług ani nie przynoszą zysków niematerialnych, ani też nie generują bogactwa. W gospodarkach wolnorynkowych i mieszanych sektor ten na ogół składa się z przedsiębiorstw prywatnych i państwowych.

Branże tego sektora obejmują bankowość, finanse, ubezpieczenia, inwestycje i usługi związane z nieruchomościami; handel hurtowy, detaliczny i odsprzedaż; transport, usługi informacyjne i komunikacyjne; usługi profesjonalne, konsultingowe, prawne i osobiste; turystykę, hotele, restauracje i rozrywkę; usługi naprawcze i konserwacyjne; edukację i nauczanie; oraz zdrowie, opiekę społeczną, administrację, policję, bezpieczeństwo i obronę.