Reserve Bank of Australia (RBA) – Bank Centralny Australii

1223

The Reserve Bank of Australia (RBA) jest australijskim bankiem centralnym z siedzibą w Sydney. Instytucja ta przeszła szereg transformacji i w 1960 r. otrzymała rolę nowoczesnego banku centralnego. Do jego zadań należy emisja pieniądza, obsługa rządu i polityka pieniężna kraju. Jego celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego, zapewnienie stabilności walutowej i utrzymanie pełnego zatrudnienia w Australii.

Data założenia1960
Państwo Australia
LokalizacjaSydney, Nowa Południowa Walia, Australia
PrezesGlenn Stevens
Rodzaj bankuBank centralny

The Reserve Bank of Australia (RBA)jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności systemu finansowego i cen oraz za emisję australijskiej gotówki. Świadczy również usługi bankowe dla agencji rządowych i niektórych zagranicznych banków centralnych i instytucji rządowych oraz zarządza rezerwami walutowymi i złotymi. Wszystkie kwestie związane z działalnością Centralnego Banku Australii są określone w Ustawie o Bankach Rezerwowych z 1959 roku. Wynika z tego, że obowiązkiem Banku Rezerw Australii jest dopilnowanie, aby polityka pieniężna i bankowa RBA była ukierunkowana na maksymalizację korzyści dla Australijczyków, a uprawnienia banku były wykorzystywane w taki sposób, aby utrzymać stabilną wartość walutową , zapewnić pełne zatrudnienie w Australii i zapewnić wzrost gospodarczy i dobrobyt mieszkańcom Australii. Zobacz: kurs i notowania AUD/PLN.

Struktura Banku Rezerwy Australii

Do najważniejszych organów RBA należą:

  • Prezes Reserve Bank of Australia – Najwyższa pozycja w banku centralnym. Jest wybierany na okres do siedmiu lat, po czym może ubiegać się o reelekcję. Przewodniczy zarówno Radzie Nadzorczej Banku, jak i Radzie Systemu Płatniczego.
  • Rada Nadzorcza – Najważniejszy organ RBA. Jest on odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej Banku. Jej głównym celem jest utrzymanie stabilności walutowej i pełnego zatrudnienia w Australii. Posiedzenia Rady odbywają się raz w miesiącu. W jej skład wchodzi 9 osób – Prezes RBA, Wiceprezes, Sekretarz Skarbu Państwa oraz sześciu członków powoływanych przez niego, których kadencja trwa pięć lat.
  • Rada ds. Systemu Płatniczego – Drugi co do ważności organ RBA. Zajmuje się kontrolą ryzyka w systemie finansowym, promowaniem sprawnego systemu płatniczego i zdrowej konkurencji bez naruszania stabilności systemu finansowego. W jego skład wchodzi Prezes RBA, wyznaczony przez niego zastępca, przedstawiciel APRA oraz pięciu członków powoływanych przez Sekretarza Skarbu na 5-letnią kadencję.

Cele i zadania Banku Rezerw Australii

Prawa i obowiązki Central Bank of Australia są określone w ustawie o banku rezerwowym z 1959 r. – ustawie przyjętej przez parlament australijski w 1959 r., na mocy której utworzono rezerwowy bank australijski. Ustawa stanowi, że obowiązkiem australijskiego banku rezerw jest dopilnowanie, aby polityka pieniężna i bankowa RBA była ukierunkowana na osiągnięcie jak największych korzyści dla ludności australijskiej oraz że uprawnienia banku były wykorzystywane do trzech celów: utrzymania stabilnej wartości australijskiej waluty , aby osiągnąć pełne zatrudnienie w australijskiej gospodarce oraz doprowadzić do wzrostu gospodarczego i zapewnienia dobrobytu narodowi australijskiemu.

W praktyce jednak australijski bank centralny koncentruje się wyłącznie na pierwszym celu, tj. Utrzymaniu stabilności dolara australijskiego poprzez kontrolowanie inflacji za pomocą narzędzi polityki pieniężnej. Obecny cel inflacyjny RBA wynosi 2-3% rocznie i jest zbliżony do celów inflacyjnych banków centralnych w innych krajach rozwiniętych.

Co ciekawe, Reserve Bank of Australia jest właścicielem Note Printing Australia, która jest spółką odpowiedzialną za drukowanie dolara australijskiego i innych papierów wartościowych.

Instrumenty polityki monetarnej RBA

Bank Rezerwy Australii ma do swojej dyspozycji szereg narzędzi do kształtowania rynkowych stóp procentowych i kontroli inflacji:

  • Operacje na otwartym rynku – Reserve Bank of Australia kontroluje ilość środków pieniężnych na rynku pieniężnym poprzez operacje na otwartym rynku. RBA albo dostarcza gotówkę bankom komercyjnym, albo pobiera pieniądze z rynku. Dzięki temu podaż pieniądza pozostaje pod kontrolą.
  • Operacje depozytowe i kredytowe – Operacje te mają na celu łagodzenie najkrótszych wahań kursów rynkowych. Australijski Bank Rezerw (Reserve Bank of Australia) pożycza gotówkę bankom komercyjnym z oprocentowaniem o 0,25% wyższym niż docelowe oprocentowanie pieniądza i przechowuje depozyty o oprocentowaniu niższym o 0,25%.
  • Zablokowane depozyty – Australijski Bank Rezerw kontroluje rachunki banków komercyjnych. Instytucja ta dba o to, by kwota udzielanych przez banki pożyczek nie stanowiła zagrożenia dla ich stabilności i całego systemu finansowego Australii. RBA nie stosuje obowiązkowych rezerw walutowych popularnych w innych krajach. Zamiast tego, bank centralny wprowadził konieczność utrzymywania zamrożonych depozytów w wysokości 1% udzielonych pożyczek.

Historia Bank Rezerwy Australii

Założony w 1911 r., Commonwealth Bank of Australia został podzielony na dwa banki na mocy Reserve Bank Act 1959 w 1960 r: The Reserve Bank of Australia, który przejął obowiązki banku centralnego, oraz nowy Commonwealth Bank of Australia, który przejął funkcje banku oszczędnościowego i komercyjnego. Reserve Bank of Australia rozpoczął działalność jako bank centralny w dniu 14 stycznia 1960 r. Bank Rezerwowy (Reserve Bank of Australia).

W połowie lat 60. Australia umożliwiła stosowanie zmiennych stóp procentowych, co ułatwiło Reserve Bank of Australia prowadzenie operacji na otwartym rynku. W 1983 r. Australia wprowadziła płynny kurs walutowy, a Bank zlikwidował kontrolę dewizową. W latach 1979-1984 nastąpiła deregulacja australijskiego systemu finansowego, a funkcja nadzoru finansowego Banku została rozszerzona. W 1998 r. nadzór bankowy został przekazany przez Bank australijskiemu organowi ds. regulacji ostrożnościowej (APRA), a Rada ds. systemu płatniczego (PSB) została powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego funkcjonowania systemu płatniczego.

W 1996 r. Ian Macfarlane, mianowany Prezesem Banku, oraz Minister Skarbu Peter Costello wydali wspólne oświadczenie w sprawie prowadzenia polityki pieniężnej, w którym określili rolę Banku Rezerw i rządu australijskiego w prowadzeniu polityki pieniężnej. Rząd oficjalnie poparł cel inflacyjny wyznaczony przez Bank w 1983 roku. Po zmianie rządu w 2007 roku prezes banku, Glenn Stevens, oraz ówczesny minister skarbu, Wayne Swan, wydali kolejne oświadczenie w sprawie prowadzenia polityki pieniężnej, w którym wprowadzili m.in. przepisy dotyczące niezależności banku. Oświadczenie to zostało ponownie zmienione w 2010 roku, kiedy to bank uzyskał mandat do utrzymania stabilności finansowej. Po zmianie rządu w 2013 roku minister skarbu Joe Hockey i prezydent Glenn Stevens wydali kolejne oświadczenie, w którym podkreślili istotną rolę w utrzymaniu stabilności cen.