3 pomysły na domowe oszczędzanie – Budżet domowy

4793

Bogacenie się nie zależy tylko od wysokości zarobków, ale również od sposobu gospodarowania swoimi zasobami finansowymi. Dlatego też bardzo ważne jest, aby umiejętnie wydawać pieniądze nawet podczas drobnych zakupów. Złotówka zaoszczędzona dziś, dziesięć złotych jutro i przez miesiąc w kieszeni pozostaje nawet kilkaset złotych. Co można zrobić, żeby zaoszczędzić? Mamy na to kilka prostych sposobów.

Wydawaj więcej, aby oszczędzać

Na pierwszy rzut oka hasło zupełnie bez sensu. Jak bowiem oszczędzać zwiększając wydatki? Jeśli się jednak zastanowisz to zaraz stwierdzisz, że mądre wydawanie większej ilości pieniędzy to świetny sposób na oszczędności. Najprostszym przykładem takiego stanu rzeczy jest kupowanie obuwia. Ile to razy zdarzyło Ci się, że kupiłaś buty, bo były tanie, a po kilku tygodniach musiałaś je reklamować albo kupić nowe? Zdarza się czasami, że zimą trzeba kupić 2 a niekiedy nawet 3 pary. Zakładając, że każda z nich będzie kosztowała 50 złotych, w sezonie wydasz 100-150 złotych. Za 100 złotych kupisz już dobrej jakości zimowe buty ze skóry, które będą Ci służyły przez co najmniej sezon, a niekiedy nawet przez dwa. Jak widzisz jeden większy wydatek pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy a jeśli nie pieniędzy to na pewno nerwów związanych z reklamowaniem obuwia i kupowaniem nowego.

Kupuj rzeczy używane

Jeszcze kilka lat temu kupowanie w komisach, lombardach czy sklepach z używaną odzieżą było postrzegane bardzo negatywnie. Dziś jest zupełnie inaczej. Kupowanie przedmiotów używanych pozwala sporo pieniędzy oszczędzić i kupić sprzęt, na który nie byłoby Cię stać. Trzeba też zauważyć, że kupowanie rzeczy z drugiej ręki jest postępowaniem ekologicznym – zmniejsza ilość nowych przedmiotów, które muszą być wyprodukowane  a także ilość śmieci, które lądują na wysypiskach.

Jeśli szukasz namacalnych przykładów oszczędności zobaczysz je porównując cenę rowerów miejskich. Obecnie nowy model takiego roweru to wydatek rzędu 1000 złotych. Podobny rower z drugiej ręki jest dostępny już od 400 złotych. Podobnie jest z odzieżą. Jeśli chcesz kupić markowe jeansy w sklepie musisz liczyć się z wydatkiem 70-100 złotych. Podobne jeansy, często nowe z metką, kupione w sklepie z odzieżą używaną kosztują 10 – 15 złotych.

Nie wyrzucaj żywności

Zastanów się ile jedzenia wyrzuciłaś w tym tygodniu? Resztki suchego chleba, kiełbasa, która zzieleniała, spleśniały pomidor, a może jeszcze więcej? A teraz zastanów się ile to wszystko kosztowało. Kiedy zrobisz sobie takie podsumowanie okaże się, że w miesiącu ląduje w śmietniku co najmniej kilkadziesiąt złotych. A przecież większość z tego jedzenia można uratować. Jeśli masz w domu za dużo pieczywa, które już nie jest pierwszej świeżości możesz z niego zrobić grzanki. Jeśli masz za dużo warzyw czy wędlin możesz je zmienić w pyszną zapiekankę. Nic nie szkodzi, że dodany do niej pomidor jest już nieco przejrzały, wędlina kupiona była dwa dni temu, a ser nieco twardy. O ile produkty spożywcze nie są zepsute wykorzystaj je. Nie kupuj też za dużych ilości żywności, wtedy problem z jej wyrzucaniem, a przy tym również z wyrzucaniem pieniędzy, ograniczysz do minimum.

Kupowanie dobrych, choć często droższych produktów, wybieranie rzeczy z drugiej ręki i ograniczenie wyrzucania artykułów żywnościowych pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Z drugiej strony te trzy rzeczy nie są specjalnie trudne do wprowadzenia w życie, dlatego warto spróbować i zaoszczędzić trochę grosza.