7 ciekawostek o giełdzie papierów wartościowych

gpw

4661

Jeśli jesteś zaangażowany w handel akcjami, na pewno wiesz, jak działa giełda. Zakładamy jednak, że nie wiedziałeś o kilku rzeczach. Oto siedem najbardziej fascynujących.

Giełda papierów wartościowych sięga czasów starożytnych

Wydawałoby się, że giełda jest nowoczesnym wynalazkiem. Istnieją jednak dowody, że istniały one już w czasach Republiki Rzymskiej. Cyceron w tym czasie wspomniał o udziałach o wysokiej wartości, sugerując, że istnieją towary eksportowe, których cena jest ściśle związana z sukcesem pojedynczej organizacji.

Nowoczesne akcje są wynalazkiem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, zajmująca się handlem przyprawami, była jedną z pierwszych, która zaoferowała akcje. Prawdą jest, że akcjonariusze nie mieli na nich większego wpływu – spółka była kontrolowana przez własnych menedżerów. A jednak były dobrze płatne. W pierwszej połowie XVII wieku roczne dywidendy wynosiły średnio 16%.

Londyńscy maklerzy giełdowi zostali wykluczeni z Giełdy Królewskiej

Handel akcjami w Anglii rozpoczął się, gdy król William próbował zebrać pieniądze na wojnę w 1693 r., A angielskie spółki akcyjne szybko do tego dołączyły. Royal Exchange zaczął handlować, ale pierwsi brokerzy okazali się tak nieprofesjonalni, że zostali wykluczeni. Z tego powodu zaczęli handlować kawiarniami na Exchange Alley (aleja w Londynie), co szybko doprowadziło do powstania Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Trudno być notowanym na Nowojorskiej Giełdzie

Jeśli przedsiębiorstwo chce, aby jego akcje były notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych, musi wyemitować akcje o wartości 100 milionów USD i uzyskać ponad 10 milionów obrotów w ciągu ostatnich trzech lat. Na NASDAQ wartość nominalna wyemitowanych akcji musi wynosić 70 milionów USD. Wymagania na londyńskiej giełdzie są niższe – wartość rynkowa akcji ma wynieść zaledwie 700 000 funtów.

Szanghaj – druga co do wielkości giełda na świecie

Można by pomyśleć, że Londyn jest drugą co do wielkości centralną giełdą na świecie. Prawda jest jednak taka, że Szanghaj jest numerem dwa. NYSE handluje 1,520 bilionami dolarów miesięcznie, podczas gdy w Szanghaju 1,278 bilionów dolarów. Londyńska giełda obraca się tylko … 165 milionów miesięcznie.

Bańki finansowe na giełdzie to żadna nowość

Wszyscy pamiętamy hossę i bessę. Wiemy także o katastrofie na Wall Street w 1929 roku. Jednak bańki finansowe nie są niczym nowym. Patrząc wstecz na rok 1711, Southern Seas Company znajdowało się w samym sercu wielkiej bańki, która spowodowała załamanie giełdy w 1720 roku. Jeszcze w czasach tulipanów w 1637 roku niektóre cebulki tulipanów były sprzedawane za 10-krotność rocznego dochodu doświadczony pracownik.

Pierwsza książka o obrocie akcjami została napisana w roku 1688

Możesz śledzić, co mają do powiedzenia dzisiejsi guru na giełdzie, ale wiedz, że nie mówią nic nowego. Pierwsza książka o giełdach pochodzi z 1688 roku. Następnie Joseph de la Vega napisał Confusions of Confusions, gdzie omawiał pracę giełdy w Amsterdamie. Jeśli ją przeczytasz, na pewno zauważysz wszystkie zjawiska zachodzące na współczesnych rynkach.