Trzy złote zasady inwestowania

1027

Inwestowanie na rynku walutowym lub giełdzie pozwala zarabiać więcej niż utrzymywanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Wiąże się jednak z ryzykiem, którego nie można uniknąć, ale można je kontrolować. Znajomość zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, znajomość branży, w którą inwestujesz, a także kontrolowanie emocji i działanie zgodnie z planem, pomaga zminimalizować ryzyko inwestycji.

 Poznaj złote zasady inwestowania na giełdzie:

Inwestuj w to, na czym się znasz

Ludzie, którzy znają branżę odzieżową lub obuwniczą, są na bieżąco z modą i ofertą firm z tej branży oraz są w stanie przewidzieć sezonowe i długoterminowe trendy, powinni być zainteresowani działaniami firm, których działalność obejmuje produkcję odzież i obuwie, np Gino Rossi, Zara. Z drugiej strony osoby bardziej zaznajomione z branżą energetyczną, znające warunki jej rozwoju i czynniki wpływające na jej redukcję, powinny rozważyć inwestowanie w jedną z firm z branży energetycznej, np. w Energa lub w Tauron.

Wiedzę na temat funkcjonowania konkretnej firmy można uzyskać, śledząc informacje pojawiające się na jej stronie internetowej w zakładce poświęconej relacjom inwestorskim.

Zrób plan inwestowania

Na podstawie wiedzy o funkcjonowaniu rynku finansowego i danej branży, analizach (podstawowych i technicznych), ich potrzebach i możliwościach finansowych, inwestor powinien określić:

  • minimalny cel inwestycyjny,
  • maksymalne ryzyko, na które jest gotowy,
  • horyzont czasowy inwestycji,
  • część oszczędności do zainwestowania,
  • spółki, w które chce zainwestować.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Wartość ceny akcji będzie się zmieniać w zależności od takich czynników, jak na przykład zmiany prawne sprzyjające działalności firmy, sezonowe zapotrzebowanie na produkty i usługi firmy lub wydarzenia polityczne. Jednym z najczęstszych błędów jest podejmowanie decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji wyłącznie na podstawie emocji wywołanych spadającymi lub rosnącymi cenami akcji. Cena akcji po chwilowym spadku może wzrosnąć, a po tymczasowym wzroście spaść. Przestrzeganie planu pomaga wyczekiwać tak krótkotrwałych zmian.

Wiedza, planowanie i kontrola emocji to 3 zasady, które pomagają uniknąć strat podczas inwestowania na rynku walutowym lub na tradycyjnej giełdzie.