Cyberprzemoc (Cyberstalking) jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów ataków internetowych, ponieważ wykorzystuje kompleksy lub brak pewności siebie ofiary, aby upokorzyć i zranić ją psychicznie. W takich przypadkach atakujący często chowają się za pseudonimami internetowymi. Zazwyczaj polega to na wysyłaniu pogróżek dla ofiar lub upokarzających zdjęć lub filmów wideo ofiary na portalach społecznościowych, a nawet na tworzeniu fałszywych stron na temat ofiary. Jak wielokrotnie informowano w mediach, cyberprzemoc może być naprawdę niszczycielska, a czasem nawet prowadzić do śmierci ofiary.
Skąd się bierze cyberprzemoc?
Cyberprzemoc rodzi się w tym samym ciemnym, wypaczonym zakątku czyjegoś umysłu, gdzie dochodzi do tradycyjnego nękania. Zazwyczaj oprawcy to ludzie, którzy chcą spróbować władzy i poprawić swój status społeczny poprzez poniżanie lub upokarzanie innych, zwłaszcza jeśli uważają, że osoba ta jest słabsza lub stanowi dla nich zagrożenie. Sprawcy takich czynów publikują informacje anonimowo, kryją się za pseudonimami internetowymi, choć czasami wcale nie ukrywają swojej tożsamości, wiedząc, że ofiara nie będzie w stanie nic im zrobić. W wielu przypadkach atakujący piszą lub publikują rzeczy, których nigdy nie odważyliby się powiedzieć w świecie rzeczywistym.
Jak rozpoznać cyberprzemoc (Cyberstalking)?
Cyberprzemoc to każda wiadomość, która ma na celu zranić lub upokorzyć kogoś lub która zawiera groźby. Dotyczy to również poniżających obrazów i nagrań upublicznianych na stronach takich jak Facebook czy YouTube bez zgody zainteresowanej osoby. Fałszywe profile lub strony internetowe, które ujawniają dane osobowe lub naruszają prywatność, to kolejne przykłady cyberprzemocy. Podczas gdy narzędzia i metody wykorzystywane do cyberprzemocy mogą wydawać się oczywiste, najtrudniejszą częścią walki z cyberprzemocą jest przekonanie upokorzonych lub przestraszonych ofiar do przyznania, że znalazły się w takiej sytuacji.
Jak można powstrzymać cyberprzemoc?
Niestety, dopóki na świecie są źli i źli ludzie, wydaje się niemożliwe całkowite powstrzymanie cyberprzemocy. Trudno jest też zatrzymać posty, strony czy nagrania publikowane przez te osoby i szkodliwe dla ofiary, ponieważ procedura usuwania takich treści przez administratorów jest często czasochłonna i trudna. Jednak zanim to nastąpi, treści będą często już kopiowane i rozpowszechniane, co oznacza, że ich trwałe usunięcie jest prawie niemożliwe.
Jak możemy zapobiec cyberprzemocy?
- Konta blokowe, których dręczyciele używają do szerzenia nienawiści.
- Zgłaszaj cyberprzemoc dostawcom usług, takim jak Facebook czy Twitter.
- Zabezpiecz swoje hasła i zablokuj telefon hasłem.
Zabezpiecz się przed cyberstalkingiem
Każdy użytkownik smartfonu, tabletu lub komputera, Twittera, WhatsAppa, Snapchat, Facebooka, YouTube lub jakiegokolwiek innego portalu społecznościowego może stać się ofiarą cybernękania. Najlepszym sposobem uniknięcia tego zjawiska byłaby rezygnacja z sieci społecznościowych i komunikatorów, ale jest to dość ekstremalne. Zamiast tego warto utrzymywać otwartą komunikację z ludźmi wokół ciebie i zachęcać ich do zwrócenia się o pomoc, jeśli padną ofiarą cyberprzemocy lub ataków z nienawiści. Pamiętaj, że cyberprzestępcy mają tendencję do szybkiego nudzenia się i rezygnacji z nękania w czasie.