EURUSD poniżej 1.11 po wypowiedzi Ollyego Rehna

651

Podsumowanie:

  • EURUSD spada poniżej 1.11 po komentarzach Rehna
  • Indeksy próbują odbijać po ostatniej wyprzedaży
  • Brak jasności w kwestiach handlowych może mieć wpływ na nastroje

EURUSD spada po komnetarzach ECB i lepszych danych z USA

Odbicie na EURUSD po lipcowym Fed nie było długotrwałe. Po tym, jak para utrzymywała się przez jakiś czas na poziomie około 1,12, aktualnie obserwujemy ruch poniżej 1,11 w związku z komentarzami Ollego Rehna z EBC, który sugeruje, że EBC powinien ” nadrobić zaległości” podczas wrześniowego spotkania w zakresie QE i obniżek stóp procentowych. Cóż, rynki spodziewają się takiego scenariusza od jakiegoś czasu, ale kwestie te były dość niejasne, po tym jak prezes Dragi powiedział na poprzednim spotkaniu, że „nie ma powodu do pesymizmu”. Oczywiście, od tego czasu pojawiło się wiele powodów, takich jak pogrążanie się niemieckiego indeksu ZEW lub spadek PKB w II kwartale, a komentarze Rehna są postrzegane przez rynki jako oznaka paniki w EBC, który próbował przedstawić rzeczywistość w jaśniejszych kolorach.

Dolar amerykański został również wsparty przez szereg ogólnie lepszych niż oczekiwano danych z USA. Mimo, że produkcja przemysłowa ponownie rozczarowała, spadając do zaledwie +0,5% r/r – a jest to najsłabszy wynik od 2,5 roku, co dowodzi, że globalne spowolnienie produkcji dotyka również USA, to dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły pozytywnie. Odczyt była bardzo wysoki w lipcu. Oczywiście sprzedaż bez samochodów nie jest bliska 5-7% wzrostu, jaki zanotowano w 2018 r., ale lipcowe wyniki pomogły zwiększyć wzrost w skali rocznej do 3,8%, jest to najwyższy wynik od kwietnia. Regionalne odczyty Nowego Jorku i Filadelfii również potwierdzają, że w USA nie ma paniki (w przeciwieństwie do Europy).   

Amerykańskie indeksy próbują odrabiać straty

Lepsze dane przyczyniły się do nieznacznych wzrostów na indeksach, po ostatniej silnej wyprzedaży z jaką mieliśmy do czynienia w środę.Ostatnie tweety prezydenta Trumpa mogą dać krótkotrwałą nadzieję rynkowym bykom, niemniej pokazują brak jasnej strategii handlowej ze strony USA. Najważniejsze jest to, że niektóre z nowych taryf będą nadal obowiązywać we wrześniu (prawie połowa), a Chiny już powiedziały, że się odwzajemnią.