Filmy o Giełdzie. Dla traderów i inwestorów

filmowa lista

3410

Rynki finansowe to fascynujące miejsce. Od czasu do czasu dzieje się coś tak niesamowitego, że w końcu ląduje na dużym ekranie. Oto pięć filmów na temat giełdy, które powinny stać się lekturą dla wszystkich zainteresowanych giełdą. Te obrazy to nie tylko zwykła rozrywka – przede wszystkim zawierają one bardzo ważne lekcje.

Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)

Lista filmów dla inwestora giełdowego nie byłaby kompletna bez „Wilka z Wall Street” – czarnej komedii o życiu i czasach Jordana Belforta. Atutem tego filmu jest nie tylko obsada gwiazd. „Wolf” to przede wszystkim genialna opowieść o losie jednego z najlepszych brokerów w historii Wall Street. Film sensownie ujawnia ciemną stronę chciwości. Za zasłoną, na którą składają się kokaina, prostytutki i libacje alkoholowe, kryje się coraz bardziej wewnętrznie złamany samotny mężczyzna. Oprócz naprawdę zabawnych scen, są też takie, w których wyraźnie widać, że gra na giełdzie to nie tylko pieniądze. Jeśli więc masz problem z ograniczeniem swoich ambicji, spójrz na Wilka z Wall Street w wolnym czasie.

Spekulant (Rogue Trader)

Jeśli znasz postać Nicka Leesona – brokera odpowiedzialnego za bankructwo Barings Bank w 1995 r. – „Spekulant” z pewnością przypadnie Ci do gustu. Film doskonale pokazuje, jak niebezpieczne były ruchy głównego bohatera, i tym samym staje się historią ostrożności. Chociaż z jednej strony jest to ekscytująca opowieść o tym, jak Leeson ukrył 1,3 miliarda dolarów strat, z drugiej – przedstawia smutne konsekwencje, jakie musiał ponieść za swoją lekkomyślność. Lekcja wyciągnięta z tego filmu jest następująca: zarządzanie ryzykiem powinno być podstawową umiejętnością każdego uczestnika rynku. Historia Nicka Leesona doskonale to pokazuje.

Big Short (The Big Short)

Jeśli chodzi o filmy związane z krachem finansowym, żaden nie jest w stanie sprostać kryzysowi z lat 2007–2008, który doprowadził do największej recesji w Stanach Zjednoczonych od czasów wielkiego kryzysu. Przenikliwy umysł Michaela Lewisa opisał te wydarzenia w książce z 2010 roku zatytułowanej „The Big Short”. Powieść została wyświetlona pięć lat później, a film otrzymał pięć gwiazdek na liście A w Hollywood. To opowieść o tym, jak mała garstka brokerów przewidziała kryzys i zdołała go wzbogacić. Chociaż wszyscy wiemy, jak zakończył się kryzys, bardzo niewiele osób wie, co go spowodowało i jakie podejrzane praktyki stworzyły jedną z największych baniek w historii. „Big Short” nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy.

Zbyt wielcy, by upaść (Too Big to Fail)

Podobnie jak Big Short, „Too Big To Fail” to kronika kryzysu finansowego z 2008 roku, choć z nieco innej perspektywy. Film HBO patrzy na swoje początki, krótko po kryzysie hipotecznym w USA. Zaczyna się od upadku Lehman Brothers (i zasadniczo decyzja o pozwoleniu …) w 2008 roku, a następnie przedstawia konsekwencje tego wydarzenia dla całej branży. W filmie występują niektóre z twoich ulubionych postaci z giełdy, w tym Ben Bernanke, Warren Buffet i Dick Fuld.

Ryzyko (Boiler Room)

Początkujący inwestorzy mogą nie znać tego filmu, a także innych tytułów z naszej listy. Nie daj się jednak oszukać – „Ryzyko” było naprawdę dużym wydarzeniem, gdy trafiło na ekrany pod koniec bańki internetowej w 2000 roku. Film śledzi los dwudziestokilkulatka, który po wyrzuceniu ze szkoły zaczyna pracując dla jednej z największych firm brokerskich w świecie korupcji. Chociaż nie będzie żadnych odniesień do wydarzeń w świecie rzeczywistym, jest to z pewnością epicki obraz, który uwidacznia wszystkie negatywne aspekty świata finansowego.