Oceniaj swoje transakcje jak profesjonalista: spojrzenie na analizę wykonanych transakcji na giełdzie

886

Analiza potransakcyjna jest jednym z najczęściej pomijanych etapów procesu inwestycyjnego. Inwestorzy giełdowi nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie oferuje. Podobnie jak profesjonalna drużyna sportowa może oglądać taśmę z meczu, aby ocenić, co należy poprawić, inwestorzy mogą podsumować swoje transakcje i rozbić je, aby zobaczyć, co poszło po ich myśli, a co poszło nie tak. Analiza potransakcyjna może pomóc nam uniknąć błędów w przyszłości, a także zwiększyć zyski w kolejnych transakcjach.

Inwestorzy, którzy oceniają swoje transakcje, najczęściej popełniają błąd, przeprowadzając analizę potransakcyjną tylko z powodu swoich niepowodzeń. Jest to błąd, ponieważ każda transakcja ma coś do zaoferowania, a nasze sukcesy mogą czasem nauczyć nas czegoś więcej niż porażek.

Kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego

Patrząc wstecz na poprzednie transakcje, musimy patrzeć z każdej perspektywy:

Kto

Jesteś odpowiedzialny za swój portfel. Jeśli kiedykolwiek powiedziałeś sobie: „jest to transakcja, którą Janek kazał mi przeprowadzić…”, oznacza to, że popełniłeś błąd od samego początku. Jak możesz odnieść sukces, jeśli nie uczysz się na podstawie własnych doświadczeń?

Co

Oto podstawowe, ale z pewnością nie wszystkie, informacje o transakcji, które należy wziąć pod uwagę przy analizie:

  • półka + symbol spółki
  • branża i/lub sektor
  • cena kupna
  • zastosowana strategia inwestycyjna
  • analiza zysku/straty

Kiedy

Jest to data przeprowadzenia transakcji, każdej innej transakcji zakupu, a następnie każdej transakcji sprzedaży. W przypadku podmiotów zajmujących się handlem na dzień problem z datą staje się jeszcze bardziej skomplikowany, ponieważ muszą one uwzględniać określone godziny, minuty, a nawet sekundy. Znani profesjonalni daytradery kontrolują daty i godziny swoich transakcji tak dokładnie, że dokładnie wiedzą, o której porze dnia najwięcej zarobili.

Gdzie

To pytanie może nie być tak ważne jak pozostałe cztery, ale lokalizacja transakcji może być również ważna. Czy byłeś w domu lub przeprowadziłeś transakcję podczas podróży poza miasto lub na wakacje? Jeśli na przykład zarejestrujesz tego rodzaju informacje, przekonasz się, że zazwyczaj osiągasz słabe wyniki, dokonując transakcji podczas wakacji.

Dlaczego

W tym momencie powinieneś szczegółowo ocenić, co początkowo myślałeś przy zakupie lub sprzedaży. Im więcej szczegółów zapamiętasz, tym lepiej. Jeśli to możliwe, zwróć też uwagę na emocje, które kierowałeś. Handlowcy, którzy odnoszą największe sukcesy, zwykle podejmują decyzje bez kierowania się żadnymi emocjami. Na przykład, jeśli zauważysz, że zbyt wcześnie sprzedałeś swoje akcje, ponieważ byłeś zdenerwowany, oznacza to, że powinieneś nad tym popracować.

Kroki do dobrej analizy po wykonanej transakcji

Aby przeprowadzić najbardziej efektywną analizę decyzji inwestycyjnych, wykonaj następujące kroki po zakończeniu transakcji:

  • Zaktualizuj dziennik transakcji i / lub arkusz Excela, w którym zapisujesz informacje o ostatecznej transakcji. W arkuszu kalkulacyjnym należy zapisać wszystkie dane wymienione powyżej, a także podzielić zysk lub stratę przez% zwrotu z transakcji.
  • Przenieś wykres pokazujący notowania danego papieru wartościowego i zrób zrzut ekranu, aby pokazać interesujący Cię przedział czasowy (codzienni inwestorzy powinni korzystać z wykresów śróddziennych, handlowców wahadłowych z dziennych itp.). Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, najbardziej pomocne są wykresy dzienne i tygodniowe (osobiście prawie zawsze używam obu wykresów).
  • Otwórz wykres w programie Paint, a następnie wybierz elementy istotne dla analizy technicznej, a także poziomy zakupu. Korzystając z programu Paint, dodaj także komentarze do transakcji. Na wykresie możesz dołączyć wszystkie istotne informacje, które omówiliśmy powyżej, w sekcji „Dlaczego”.
  • Pomyśl i spróbuj ulepszyć zasady, których przestrzegałeś podczas transakcji. Wiedząc, co zrobiłeś dobrze, a co źle, możesz określić, gdzie powinieneś zwolnić zgodnie ze swoimi zasadami. To odbicie pozwoli ci ujawnić własne niepowodzenia, abyś mógł być lepiej przygotowany następnym razem. To ćwiczenie stanowi także doskonałą okazję do aktualizacji, dodania lub usunięcia określonych reguł.
  • apisz pliki, abyś mógł z nich korzystać w przyszłości. Po zakończeniu oceny transakcji i przejściu wszystkich etapów dobrej analizy potransakcyjnej zapisz arkusz kalkulacyjny Excel, nad którym pracowałeś, a następnie przenieś go wraz ze zrzutem wykresu z komentarzami do folderu na komputerze, w którym zapisujesz wyniki analiz potransakcyjnych przeprowadzonych transakcji.

Oczywiście wykonanie kroków opisanych powyżej zajmuje dużo czasu, ale bądź cierpliwy. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, jeśli nawyk przeprowadzania analizy posttransakcyjnej za pierwszym razem będzie właściwy, zaoszczędzimy wiele wysiłku w przyszłości. W końcu, jeśli chodzi o portfel inwestycyjny, kluczem do zysków jest ciągłe doskonalenie strategii inwestycyjnej i koncentracja na perspektywie długoterminowej.