Jak optymalnie planować wydatki?

903

Bez odpowiedniej organizacji i rozsądnego planowania trudniej jest osiągnąć zamierzony cel. Nie ma znaczenia, czy chodzi o organizowanie zadań w firmie, wykonywanie listy prac domowych czy budżetu jej członków. Dobry plan jest podstawą i proponujemy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.

Każdy zarobiony, a następnie odpowiednio zarządzany złoty jest krokiem w kierunku optymalnego wykorzystania posiadanych zasobów finansowych.

Jeśli chcesz być królem finansowym i usystematyzować wydatki, rozważ prowadzenie budżetu domowego. Aby osiągnąć sukces, potrzebujesz gotowości do działania i regularności. Wyznacz cele, które chcesz osiągnąć i po prostu zacznij je realizować.

Budżet to w końcu nic innego jak plan zbudowany na podstawie Twoich dochodów i wydatków (na jasno określony okres, np. tydzień, miesiąc, kwartał itp.), który ma na celu pomóc Ci mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi, oszczędzać i inwestować w marzenia.

Najtrudniejszy jest początek.

Na początku należy zapisać dochody członków rodziny i ich miesięczne wydatki. Kiedy wszystko wydaje się jasne i zrozumiałe, dokładnie przeanalizuj kwoty, które wydajesz. Paliwo lub bilet miesięczny to zazwyczaj stała kwota pieniędzy, której nie można zaoszczędzić. Musisz za to zapłacić i to wszystko.

Nie oznacza to jednak, że nie można próbować ich zredukować, jeśli to możliwe, np. przechodząc na inny środek transportu. Jazda do szkoły, college’u czy pracy na rowerze nie tylko poprawia stan zdrowia, ale także oszczędza pieniądze.

„Różnica między zarobkami a wydatkami to kwota, którą można przeznaczyć na oszczędności. Dobrze jest zmaksymalizować swoje oszczędności, dlatego chcemy, abyś co miesiąc odkładał jak najwięcej pieniędzy na bok. Twój budżet domowy jest przydatny do tego celu. Pomaga kontrolować wydatki i zarządzać oszczędnościami.”

Może się również okazać, że przepłacasz za niektóre towary lub usługi lub nie potrzebujesz ich w ogóle. Płacisz miesięczny abonament na telewizję kablową, ale częściej korzystasz z niej w Internecie? Kupiłeś miesięczny bilet na siłownię i pojawiasz się tylko raz w tygodniu? Warto zastanowić się, czy wszystkie wydatki są konieczne. Postaraj się ustalić maksymalną kwotę, jaką mógłbyś wydać miesięcznie – na przykład na rozrywkę – i systematycznie staraj się usunąć niepotrzebne wydatki z listy.

Przy planowaniu wydatków działaj z głową

Należy pamiętać, że maksymalna kwota wydatków musi być ustalona w sposób rozsądny. Nawet jeśli chcesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, nie ma sensu być zbyt ambitnym i rygorystycznym w cięciu wydatków, ponieważ nawyki zmieniają się stosunkowo powoli.

Jeśli wydamy więcej niż zaplanowaliśmy, ponieważ nie doceniliśmy naszych miesięcznych wydatków i ustawiliśmy je zbyt nisko, po prostu się zniechęcimy. Po co podnosić nogi, skoro możesz jechać prosto do celu?

Tworząc budżet, dobrze jest również zadeklarować pewną miesięczną kwotę na nieprzewidziane wydatki. Nie ma co oszukiwać – często dzieje się coś nieoczekiwanego. Jeśli ustalimy kwotę, którą możemy wydać na takie „niespodzianki” z góry, nie obciążymy naszych oszczędności i uzyskamy lepsze wyniki miesięczne.

Wypróbuj swój plan

Więc, spróbuj śledzić swoje wydatki i trzymaj się swojego planu. Jeśli optymalnie zarządzasz swoimi pieniędzmi, tzn. płacisz za to, czego naprawdę potrzebujesz, ale nadal przekraczasz ustalony limit, możliwe jest, że powinieneś zmienić swój plan. Nie mówi się, że gdy budżet gospodarstwa domowego jest ustawiony, będzie idealny od razu. Nasze zarobki i wydatki się zmieniają, więc nasz plan powinien być elastyczny i, jeśli to konieczne, racjonalnie dostosowany.