Błędy początkujących inwestorów giełdowych

929

Początkujący inwestorzy z powodu braku doświadczenia popełniają wiele błędów. Wiele z nich dotyczy samego sposobu myślenia o pieniądzach. Podobnie wiele błędów ma swój punkt odniesienia w psychologii. Rzućmy okiem na najczęstsze błędne decyzje inwestycyjne.

Wydaje się, że jeśli kupno mieszkania na wynajem lub długoterminowego depozytu są świetnymi inwestycjami, powinniśmy natychmiast „rzucić się” na nie. Zazwyczaj początkujący inwestorzy nie zdają sobie sprawy, że w najbliższej przyszłości może się zdarzyć coś nieoczekiwanego: duży jednorazowy koszt lub wydatek, ale także strata na inwestycji. Inwestor musi następnie pożyczyć, ponieważ zainwestowane pieniądze są zamrożone – na przykład – w niepłynnych aktywach (trudnych do spieniężenia w krótkim okresie).

W tym artykule przeczytasz o najczęściej popełnianych przez początkujących inwestorów giełdowych błędach, których można w 100% uniknąć i powinieneś to zrobić. Jestem bardzo zadowolony, że jesteście tutaj i mogę wskazać kilka kwestii, na które powinniście zwrócić uwagę podejmując pierwsze kroki na rynkach finansowych. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli panu zaoszczędzić mnóstwo czasu, problemów, obaw i pieniędzy. Powinni państwo zdawać sobie sprawę, że poniższa lista jest zbiorem błędów handlowych, które nie muszą być ze sobą w żaden sposób powiązane, ani też nie muszą wynikać od siebie nawzajem. Są to po prostu kwestie, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę. Życzę państwu udanej lektury i wielu pozytywnych wniosków, które, mam nadzieję, wyciągną państwo z niej.

Brak dywersyfikacji ryzyka

Obserwacja działań najlepszych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych pokazuje, że aby osiągnąć najwyższe wyniki, a tym samym zyski, musisz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Innymi słowy, suma inwestycji może składać się z bezpiecznych i mało rentownych skarbowych papierów wartościowych oraz rentownych kontraktów walutowych, które jednak wiążą się z wysokim ryzykiem. W tym modelu inwestycyjnym bezpieczne inwestycje mogą zrekompensować straty na ryzykownych aktywach, a całkowite ryzyko (rozumiane w tym kontekście jako prawdopodobieństwo straty) jest zmniejszone. Równie ryzykowne inwestycje mogą zwiększyć całkowitą stopę zwrotu (nasz zysk) z zainwestowanych pieniędzy.

Brak strategii inwestycyjnej

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych przez początkujących inwestorów jest brak strategii inwestycyjnej. Strategia inwestycyjna to zbiór zasad, na podstawie których będziesz handlować. Zawiera ona wszystko, z jakich instrumentów grasz i w jakim czasie to robisz, ile czasu spędzasz na handlu, do kwestii takich jak sygnały otwarcia handlu, zlecenia stop loss, take profit i trailing stop.

Strategia inwestycyjna jest Twoją bronią w poruszaniu się po rynkach finansowych. Wiedz, że inwestorzy bardzo dobrze chronią swoje strategie inwestycyjne i nie chcą się nimi dzielić, więc jeśli chcesz skorzystać z czegoś naprawdę dobrego, będziesz musiał raczej systematycznie i spokojnie tworzyć taką strategię samemu. Nie musisz się spieszyć – stworzenie strategii może zająć dużo czasu i nie powinno cię to dziwić. Ważne jest, aby przetestować strategię na koncie demo, zanim zaczniesz używać jej na prawdziwym koncie i handlować nią prawdziwymi pieniędzmi. Kiedy zaczynasz swoją przygodę z rynkami, pamiętaj o strategii!

Niebezpieczna zmienność

Wielu inwestorów giełdowych próbuje szczęścia, spekulując na rynku walutowym. Niestety zazwyczaj nie biorą pod uwagę, że rynek walutowy jest bardzo niestabilny, na którym ceny są podyktowane przez fundusze wspólnego inwestowania i rynek międzybankowy. Sam przedmiot inwestycji, czyli pieniądz, jest jedynie pośrednikiem w wymianie gospodarczej – sam w sobie nie jest wartością. Z tych powodów nie warto szukać szczęścia na rynku, w którym 79 proc. (Źródło KNF) spekulanci ponoszą straty. A jeśli jesteśmy na to gotowi, musisz być bardzo ostrożny.

Cudownych sposobów na szybkie pieniądze nie ma

Ile razy w życiu oglądałeś reklamę niezwykle łatwego sposobu na zarobienie dodatkowych pieniędzy? Proste inwestycje i niewiarygodne zyski. To blef. Nie ma łatwego sposobu na szybkie zarabianie pieniędzy. Jeśli liczysz na błyskawiczne zarobienie 100%, musisz liczyć na utratę wszystkiego.

Zachłanność

Chciwość jest jednym z głównych grzechów przedsiębiorcy. Chciałoby się osiągnąć wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. I oczywiście dużo. Nie bądź chciwy! Nie licz na zarabianie 5% dziennie. Wszystko, co musisz zrobić, to zarobić 5% miesięcznie i w dłuższej perspektywie pomnożyć swój kapitał wiele razy. Nie spiesz się z niczym. Zarabiaj regularnie i systematycznie, niekoniecznie dużo. Wiem, że 5% miesięcznie to niewiele, jeśli na początku zainwestowałeś 1000 zł – po roku takiej stopy zwrotu zarobisz około 800 zł. To może nie być efekt nokautu – zarabianie 800 zł rocznie to nie są pieniądze. Ale spójrz na to zupełnie inaczej – zarabiasz 80% rocznie. Każdy fundusz inwestycyjny chciałby osiągnąć taki wynik. Klienci wpadaliby na takich zarządzających drzwiami i oknami. Dlaczego więc chcesz zarabiać 100% w ciągu miesiąca? To nielogiczne, głupie i naiwne. Nie bądź chciwy, ciesz się kilkoma procentami i nie próbuj optymalizować swojej strategii tak, aby zarabiała więcej, jeśli obecnie zarabia dla Ciebie kilka procent miesięcznie.

Rynek karze ludzi, którzy są zbyt chciwi – popełniają błędy, ponieważ chcą przesadzić. Przez chciwość, przestajemy również widzieć świat poza handlem, co nie jest najzdrowszą rzeczą dla naszych umysłów. Wyjdź do ludzi czasami, nie zamykaj się z laptopem na dni – twój mózg musi mieć trampolinę, ponieważ nie będzie w stanie pracować optymalnie, jeśli wszystko jest skupione na jednej rzeczy.

Podsumowując, chciwość jest jednym z największych błędów popełnianych przez początkujących inwestorów, którzy starają się zarabiać szybciej niż pozwalają na to ich umiejętności. Prowadzi to do wielu błędów handlowych i strat, a próby ich szybkiego nadrobienia – również z powodu chciwości – prowadzą do dalszych strat.

Overtrading – jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk dla tradera, które wcale nie wynika z rynku

Innym problemem, z którym zmagają się niedoświadczeni inwestorzy, jest nadmierna aktywność handlowa (overtading). Overtrading może przejawiać się w trzech czynnościach – zbyt częstym otwieraniu transakcji, zbyt dużych otwartych transakcjach lub zbyt wielu otwartych transakcjach jednocześnie. Takie działanie prowadzi do nadmiernego zaangażowania kapitału, niewłaściwego zarządzania posiadanym kapitałem, braku zarządzania ryzykiem, aw konsekwencji do znacznych strat.

Błąd w inwestowaniu na giełdzie, taki jak overtrading, wynika z chciwości i słabej mentalności inwestorów. Jeśli tworzysz racjonalną strategię inwestycyjną, overtrading nie powinien być dla Ciebie problemem. Aby uniknąć overtradingu, należy zastanowić się nad tym, kiedy emocje zaczną na nas oddziaływać. Jeśli czujesz, że zaczynasz łamać zasady i szukasz czegoś na siłę, musisz opuścić komputer. Nie dokonuj nadmiernej wymiany handlowej, ponieważ w kilku lub nawet jednej transakcji możesz stracić dużą część swoich zysków lub nawet doprowadzić do strat, które przewyższałyby Twój depozyt (szczególnie w przypadku nadmiernej wymiany handlowej w formie zbyt dużej otwartej pojedynczej transakcji). Overtrading stwarza poważne ryzyko i mimo pozorów jest łatwy do uniknięcia. Kluczem do sukcesu jest ta strategia inwestycyjna i jej kurczący się uchwyt. Poza tym należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – lepiej jest otworzyć jeden handel za mało niż jeden handel za dużo. Rynek nie ucieknie przed tobą, a możliwości zajmowania długich lub krótkich pozycji zawsze mogą się pojawić. Musisz być spokojny, a rynek cię wynagrodzi.

Używamie zbyt dużej ilości narzędzi „wspomagających handel”

Kolejnym problemem dla początkujących inwestorów jest niewłaściwe podejście do analizy technicznej. Wydaje im się, że nałożenie większej liczby wskaźników i innych narzędzi analizy technicznej da im lepsze wyniki – wyższą wartość analityczną, lepszy wynik transakcji. To wcale nie jest prawda. Zbyt wiele wskaźników może prowadzić do sytuacji, że płynące z nich sygnały transakcyjne wykluczają się wzajemnie lub po prostu wytwarzają szum, który zakłóca obserwowanie zmian na wykresie. Możesz oczywiście użyć do 30 wskaźników jednocześnie, ale wątpię, czy będziesz w stanie wyciągnąć z nich wnioski. Znam bardzo niewielu inwestorów, którzy stosowaliby więcej niż 2 lub 3 wskaźniki jednocześnie (choć oczywiście istnieją nieco bardziej złożone strategie inwestycyjne).

Handel na zbyt wielu instrumentach finansowych

Kolejnym błędem początkujących inwestorów jest skupienie się na zbyt wielu instrumentach jednocześnie. Jest to ogromny błąd. Zdecydowana większość inwestorów – oczywiście tych doświadczonych – koncentruje się na handlu do kilku instrumentów jednocześnie. Powinieneś zrobić to samo. Nikt nie jest w stanie z powodzeniem obserwować 20, 30 lub 40 instrumentów (z wyjątkiem sytuacji, gdy jesteśmy obsługiwani przez automatyczne maszyny handlowe, ale jest to zupełnie inny temat). Lepiej jest skupić się na dosłownie kilku instrumentach.

Nie muszą to być te same instrumenty, co na przykład tylko waluty. Na przykład, można inwestować w kontrakty EUR/USD, DAX 30 i kontrakty na złoto lub skupić się na handlu złotym wobec głównych walut – USD, EUR i GBP, szukając takiego, który da Ci szansę na wykonanie najsilniejszego ruchu w najbliższej przyszłości (ponieważ wszystkie pary ze złotym silnie ze sobą skorelowane, wybór pomiędzy tymi parami sprowadza się do poszukiwania pary o największym potencjale wzrostu lub spadku, ponieważ z technicznego punktu widzenia wszystkie idą w tym samym kierunku).

Można też skupić się na jednym rodzaju instrumentów, takich jak indeksy czy metale szlachetne. Ważne jest, aby nie było ich zbyt wiele. Dosłownie kilka. Jeśli rozproszy Cię więcej instrumentów, może się okazać, że przegapisz więcej – nie będziesz w stanie złapać wszystkiego. W ten sposób złapiesz każdą wymianę cen, a dodatkowo będziesz się specjalizował w handlu kilkoma instrumentami i staniesz się ekspertem w zarabianiu na nich pieniędzy.

Podsumowując, postaraj się nie handlować „za małe” – nie obserwuj zbyt wielu instrumentów, a zamiast tego skup się na kilku z nich i stań się ekspertem w handlu nimi. Więcej instrumentów gra mała grupa inwestorów, którzy często używają automatycznych strategii i robotów, aby zastąpić je w przeglądzie sytuacji rynkowej. Na początku swojej kariery inwestycyjnej powinieneś podążać raczej wąską ścieżką, dzięki czemu nauczysz się o wiele więcej bez konieczności spędzania całego czasu siedząc przed wykresami. Dokładnie! Pamiętaj, że im więcej instrumentów obserwujesz, tym więcej czasu musisz na nie poświęcić, a mimo to istnieje świat poza handlem.

Handel w zbyt krótkim terminie

Kolejnym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest handel w bardzo krótkim czasie. Ludzie, którzy dopiero rozpoczynają karierę inwestycyjną, uważają, że łatwiej zarabiać na krótszych transakcjach niż się starasz. To wcale nie jest prawda. Przechwytywanie trendów średnio- i długoterminowych jest znacznie łatwiejsze niż handel w ciągu kilku lub kilku minut.

Transakcje krótkoterminowe dla nowego inwestora to przepis na szereg strat na koncie. Nie mając doświadczenia, trudno jest wytrzymać presję powstałą podczas otwierania i zamykania takich transakcji. Brak doświadczenia przekłada się nie tylko na zbyt niskie umiejętności analityczne, ale po prostu zbyt długi czas reakcji na zmiany rynkowe. Z tego powodu początkujący inwestor powinien skoncentrować się na otwarciu niewielkiej liczby transakcji w horyzoncie nawet kilku dni, aby móc spokojnie przeanalizować sytuację, zaplanować moment wejścia, otworzyć pozycję, obserwować ją bezpiecznie i spokojnie oraz doprowadzić do zamknięcia. Później musisz wyciągnąć wnioski z tej transakcji i możesz zaplanować następny ruch. Tak powinny wyglądać Twoje inwestycje na nowym rynku.

Graj w perspektywie średnio lub długoterminowej, staraj się jak najlepiej wykorzystać trendy, handluj jedną pozycją na raz i precyzyjnie ją prowadź. W ten sposób będziesz miał szansę nie tylko lepiej zarobić, ale także dowiedzieć się więcej. Handel krótkoterminowy – na wykresach minutowych, pięciominutowych lub nawet 15-minutowych, jak również skalpowanie jest przeznaczone dla dojrzałych inwestorów, dla których handel na rynkach finansowych jest kompletną rutyną. Są one znacznie mniej podatne na gwałtowne zmiany i dlatego są w stanie utrzymać swój chłód nawet w trudnych warunkach.

Wybór funduszu inwestycyjnego na podstawie wyniku z poprzedniego roku

Ci, którzy chcą wybrać tę formę inwestycji, najczęściej kierują się tymi informacjami. Ten pomysł wydaje się najbardziej racjonalny – skoro odniósł sukces w ubiegłym roku, dlaczego miałby się zmienić w tym roku? Niestety badania przeprowadzone na danych historycznych dały wyniki zupełnie inne niż zakładane. Te fundusze inwestycyjne, które osiągnęły najlepsze stopy zwrotu rok wcześniej, rok później w większości przypadków wygenerowały zysk poniżej średniej dla wszystkich funduszy.

Błędy, które popełniasz, są jedną z najlepszych lekcji, jakie każdy z nas może otrzymać. Zastanówmy się, co poszło nie tak i wyciągnij wnioski, aby podejmować lepsze decyzje inwestycyjne w przyszłości.

Teraz już znasz błędy początkujących inwestorów

Wymienione wyżej błędy są największymi, a tym samym najważniejszymi błędami popełnianymi przez początkujących inwestorów wchodzących na rynek giełdowy. Jak widać, nie są to nieuniknione błędy inwestorów, a jednak prawie każdy, kto stawia pierwsze kroki na rynkach finansowych popełnia błędy początkujących inwestorów. Niestety, mam również kilka z nich na swoim koncie. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu, co tu przeczytaliście, będzie inaczej w waszym przypadku. Mam nadzieję, że dołączycie do grona traderów, którzy mogą uczyć się na błędach innych traderów i w ten sposób zaoszczędzić sobie wiele rozczarowania i pieniędzy.

Często zdarza się, że początkujący traderzy są całkowicie zniechęceni faktem, że popełnili kilka zupełnie niepotrzebnych błędów. Poddali się i nigdy nie wrócili, porzucając możliwości, jakie oferują rynki finansowe każdemu, kto potrafi wytrwale dążyć do celu. Rynki mogą nagradzać za swoją wytrwałość, ale nic nie jest wolne. Handel wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, a generowana stopa zwrotu zawsze wynika z ryzyka, które postanowiliśmy podjąć na naszych barkach. Jeszcze jedno – wielu nowych uczestników pyta mnie, czy można zarobić na rynku bez ryzyka. Oczywiście, że nie. Stopa zwrotu z inwestycji zależy od wielkości podejmowanego ryzyka inwestycyjnego.