Bank warto wybrać uważnie i pozostać w nim dłużej, aby wyrobić sobie opinię dobrego klienta. Dzięki temu w przyszłości łatwiej nam będzie dostać kredyt…
Bank warto wybrać uważnie i pozostać w nim dłużej, aby wyrobić sobie opinię dobrego klienta. Dzięki temu w przyszłości łatwiej nam będzie dostać kredyt.
Przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Oferowane warunki. Przede wszystkim sprawdź ceny poszczególnych usług, np. opłaty za prowadzenie rachunku (konta), za wydanie karty płatniczej, na jakich warunkach jest wydawana, prowizje od przelewów z rachunku, oprocentowanie depozytów, kredytów itp. Im niższe opłaty, tym lepiej. W końcu bank zarabia, inwestując Twoje pieniądze, dlaczego jeszcze miałbyś mu za to płacić?
Przy okazji: uwaga na niespodzianki, jak np. płatne sprawdzanie stanu konta w bankomacie! - Bezpieczeństwo. Banki dysponujące dużymi kapitałami w stosunku do skali aktywności (tzw. współczynnik wypłacalności albo adekwatności kapitałowej) są bezpieczniejsze: ryzyko ich upadłości jest niewielkie. Pamiętaj, że w razie upadłości banku wypłatę Twoich pieniędzy – w kwocie do równowartości 50 tys. euro – gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w razie bankructwa nawet małego banku nasze oszczędności są bezpieczne (choć tylko do określonej wysokości).
- Lokalizacja. Jeśli planujesz często odwiedzać bank, to ważne, żeby znajdował się blisko Twojego miejsca zamieszkania albo pracy.
- Dostępność. Zwróć uwagę na liczbę placówek, godziny ich otwarcia, szybkość i jakość obsługi klienta (kolejki!); warto również sprawdzić, czy możliwy jest dostęp do konta w internecie.
Najczęściej duże banki oferują więcej różnych produktów. Mniejsze banki, chcąc konkurować z dużymi, oferują mniej usług, ale często na lepszych warunkach finansowych (niższe opłaty i prowizje, wyższe oprocentowanie lokat). Wybór zawsze należy do klienta, czyli do Ciebie. I pamiętaj, że w razie czego zawsze możesz zmienić bank na inny!