Rejestry dłużników w Polsce. Skąd uzyskać pomoc finansową w przypadku posiadania długów?

3066

Zdarzyło Ci się prosić o pomoc finansową, jednak nie poradziłeś sobie z uregulowaniem należności? Zapomniałeś spłacić pożyczkę lub kredyt w wyznaczonym terminie? Zobacz, czym są rejestry dłużników. Podpowiemy również, gdzie szukać pomocy finansowej, jeżeli znajdujemy się w gronie osób zadłużonych.

Rekordowe długi w Polsce

Długi posiadają nie tylko Polacy, ale ludzie z całego świata. Poszczególne osoby, które zgłosiły upadłość konsumencką w Polsce, mają nawet ponad 2 miliona długów. Winą zadłużenia jest nie tylko spirala zadłużenia, ale również chęć życia ponad stan. Wiele osób nie mając pieniędzy na drogie przedmioty materialne, czy ekskluzywne podróże dookoła świata, decyduje się zaciągnąć pożyczkę w firmach pozabankowych, czy bankach. Nie myśląc o konsekwencjach, wpadają w coraz to większe długi, które spłacają kolejnymi. Skąd dłużnicy mają uzyskać pieniądze na uregulowanie zobowiązania? Niestety długi mogą ciągnąć się za nami latami, a ich konsekwencje mogą być dla nas dość poważne.

Rejestr dłużników – co to jest

Obecnie w Polsce działa kilka głównych rejestrów dłużników, do których mogą trafić osoby, które zwlekały ze spłatą zaciągniętego zobowiązania np. rachunków za media, prąd, pożyczki, czy kredyty. Rejestry, o których mowa to m.in. Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej, czy Biuro Informacji Kredytowej. W bazach gromadzone są dane o klientach indywidualnych i firmach. Informacje te wymieniane są pomiędzy instytucjami finansowymi, jak i innymi sektorami gospodarczymi. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z baz dłużników.

Biuro Informacji Gospodarczej 

Instytucja BIG posiada w swojej bazie dane osób zadłużonych. W Biurze Informacji Gospodarczej znajdziemy nie tylko informacje o dłużnikach, a również dane osób, które spłacały swoje zobowiązania w terminie. Dzięki takim danym, firmy pozabankowe chętniej udzielają pożyczek osobom rzetelnym, mającym dobrą historię kredytową. Jeżeli nasze nazwisko widnieje w bazie, jako osoba zadłużona, w większości przypadków decyzja o przyznaniu kredytu lub pożyczki zostanie odrzucona.

Biuro Informacji Kredytowej 

BIK zostało założone przez Związek Banków Polskich. Instytucja finansowa gromadzi, przetwarza i udostępnia dane o dłużnikach w Polsce. W Biurze Informacji Kredytowej znajdziemy dane dotyczące zaciągniętych kredytów, pożyczek, debetach, czy również kredytach odnawialnych. Jeżeli natomiast spłacamy pożyczki w terminie, budujemy przy tym naszą dobrą historię kredytową.

Krajowy Rejestr Długów 

KRD działa w Polsce od 2003 roku. Informację zawarte w Krajowym Rejestrze Długów sprawdzane są przez większość instytucji finansowych, w przypadku gdy klienci składają wniosek o uzyskanie pożyczki. Informacje, które trafiają do KRD, nie mają wyłącznie charakteru finansowego. Znajdziemy również tam dane pochodzące z sektorów, takich jak: handel, administracja, czy przemysł. Na listę KRD może trafić osoba, która nie spłaca w terminie rachunków za gaz, prąd, czy również media.

BIG Infomonitor

Jeżeli zalegamy z płatnościami m.in. za czynsz administracyjny, mandaty, czy alimenty prawdopodobnie nasze nazwisko widnieje w bazie BIG Infomonitor. Warunkiem wpisania naszych danych jest przekroczenie niespłaconego zadłużenia w wysokości ponad 200 zł. 

ERIF BIG

Instytucja ERIF BIG gromadzi informacje zarówno na temat dłużników, jak i płatników, którzy terminowo spłacają zaciągnięte zobowiązania. Dzięki informacjom zawartym w bazie dłużników firma pożyczkowa jest w stanie ocenić wiarygodność finansową klienta, który stara się o zaciągnięcie pożyczki.

Jak sprawdzić, czy nasze dane znajdują się w bazie dłużników?

Posiadasz niespłaconą pożyczkę, ale jesteś zainteresowany zaciągnięciem nowego zobowiązania? Warto przed wyborem firmy pożyczkowej i wysłaniem formularza, zweryfikować, czy nasze dane widnieją w jednym z rejestrów dłużników. W prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie sami sprawdzić, czy nasze nazwisko zostało wprowadzone na listę z jednej baz dłużników. Wystarczy odwiedzić stronę wybranej instytucji finansowej i zarejestrować się na niej. W większości przypadków założenie konta jest całkowicie darmowe. Po przejściu całego procesu rejestracji będziemy mogli zalogować się na konto i ściągnąć raport dostępny na stronie. Możemy również wnioskować o wypisanie naszych danych z rejestru dłużników.

Pomoc finansowa – gdzie jej szukać?

W sytuacji, gdy posiadamy długi i potrzebujemy wsparcia finansowego, możemy zwrócić się o pomoc do poszczególnych firm pozabankowych udzielających pożyczek dla dłużników. Zaciągniecie zobowiązania, jest proste, jednak zazwyczaj firmy oferujące pożyczki dla osób zadłużonych stawiają sobie odpowiednie warunki. Pożyczkobiorca musi przedstawić osobę, która zdecyduje się zostać jego gwarantem. Jest to spora odpowiedzialność, ponieważ w przypadku braku odnotowania spłaty zobowiązania, firma pozabankowa zwraca się o uregulowanie należności do poręczyciela.

Spirala zadłużenia – bądź ostrożny!

Jeżeli posiadamy niespłacone zobowiązania i zastanawiamy się nad zaciągnięciem kolejnej pożyczki, przemyślmy dobrze, czy aby na pewno będziemy w stanie spłacić należność. Konsekwencje niespłaconego zobowiązania mogą ciągnąć się za nami latami. Warto przekalkulować budżet finansowy przed podpisaniem umowy z kolejnym pożyczkodawcą. Niestety łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, a co więcej, ciężko z niej się wydostać. W przypadku posiadania więcej niż jednej pożyczki warto znaleźć instytucję finansową, która pozwoli nam na konsolidację pożyczek, która polega na połączeniu wszystkich zaciągniętych zobowiązań w jedno. Jest to o tyle wygodne, że klient nie zapomni o uregulowaniu zobowiązania.