Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

695

Jeśli chcesz wybrać konto bankowe, otrzymujemy pełen zakres ofert znacznie różniących się od siebie. Pamiętaj wtedy, że nie ma uniwersalnej oferty, która zadowoliłaby każdego w tym samym czasie.

Dobrze by było, gdybyśmy na początku jasno zdefiniowali nasze oczekiwania i wymagania wobec rachunku, a nawet rodzaj osobowości. Ważne jest, czy jesteśmy ludźmi, którzy cenią sobie oszczędności, kontrolę wydatków, wygodę, możliwość inwestowania, czy też nagrody za zakupy. Do tego należy dodać także chęć angażowania się w różnego rodzaju promocje. Niektórzy klienci, tzw. „plantatorzy wiśni”, są nawet gotowi otwierać nowe konto co trzy do czterech miesięcy tylko po to, aby skorzystać ze specjalnej oferty banku, a następnie przenieść się do innego w tym samym celu. Jednak zdecydowana większość z nas szuka ofert, które są dobre w dłuższej perspektywie czasowej.

Konto z opłatami lub bez opłat

Najważniejszym czynnikiem, na który wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę poszukując oszczędności, są miesięczne opłaty za prowadzenie konta i karty. Dodatkowo, tego typu koszty związane są zazwyczaj z opcjonalnym ubezpieczeniem karty, w przypadku korzystania z niej przez osoby niepożądane. Większość banków nie ma jeszcze (wkrótce wszystkie banki, zgodnie z dyrektywą PAD, będą oferować bezpłatne rachunki, tzw. rachunki podstawowe) całkowicie bezpłatne, ale generalnie zwalniają nas z tej płatności, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, takich jak na przykład:

  • liczba transakcji kartami dokonywanych miesięcznie, np. 3 lub 5,
  • comiesięczne zasilanie rachunku napływem wynagrodzenia lub kwotą o określonej wartości (np. 2000 zł),
  • dokonywanie płatności za określoną, minimalną kwotę miesięczną, np. 200 zł.

Korzystanie z bankomatów, które będą bezpłatne tylko w urządzeniach naszego banku lub partnera, może być dość drogie. Warto więc dowiedzieć się, gdzie po drodze znaleźć nas najbardziej, bo każda wypłata z zagranicznego bankomatu może być kosztowna w przybliżeniu. Koszt każdej wypłaty z zagranicznego bankomatu może wynieść około 3% wartości transakcji lub około 5 zł.

Niektórzy ludzie mogą być zainteresowani wypłatą pieniędzy za granicą. W przypadku częstych wyjazdów, bezpłatna usługa oferowana przez niektóre banki okazuje się być realną oszczędnością. Najczęściej jednak wiąże się to z kosztem za każdym razem w procencie zależnym od kwoty płatności lub co najmniej 10 zł.

Ponadto niektóre wypłaty mogą być obciążone kosztem przeliczenia waluty. W przypadku przelewów europejskich SEPA koszty najlepszych rachunków (gdzie usługa jest płatna) wynoszą od 5 do 10 PLN. Koszty powinny również obejmować spread do euro (lub innej waluty, jeżeli przelew jest dokonywany w innej walucie krajowej), tj. różnicę między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty.

Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze

Konta bankowe na ogół nie są oprocentowane, chociaż można znaleźć pewne promocje, zazwyczaj w zależności od stanu konta. Dla tych, którzy chcą oszczędzać pieniądze, możliwe jest powiązanie konta bankowego z kontem oszczędnościowym. Mnogość rozwiązań oszczędnościowych, w tym aplikacje mobilne, zarządzanie budżetem domowym często może być kluczowym atutem przy wyborze konta bankowego. Cennym narzędziem dla potencjalnych inwestorów jest połączenie rachunku bankowego z platformą handlową (transakcyjną), dającą możliwość zakupu akcji i jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Konto tradycyjnie lub z dodatkami

Klienci poszukujący innowacyjnych rozwiązań mogą być zadowoleni z usług takich jak programy rabatowe, zwrot gotówki, rabaty na odtwarzanie dźwięku i ubezpieczenia.

Cashback, usługa, która pozwala na wypłatę gotówki w momencie płatności kartą, jest wygodna, gdy masz problemy ze znalezieniem bankomatu, np. w czasie wakacji. Programy rabatowe i moneyback są doskonałą zachętą dla klientów, którzy wolą wysokie i częste wydatki.

Ostatnią kwestią do rozważenia jest nasze przywiązanie do banków. Badania lojalnościowe klientów banków detalicznych pokazują, że ponad 90% z nas ufa instytucji, która świadczy nam większość naszych usług finansowych. Dla banku lojalny klient to taki, który jest lojalny wobec niego, pomimo zmian cen usług.

Niemniej jednak, dla dobra Państwa kieszeni, warto czasami rozejrzeć się za konkurencyjnymi ofertami produktów bankowych, nawet jeśli uważamy, że te, z których obecnie korzystamy, są dla nas wystarczające.