Alexander Elder

Inwestor Alexander Elder

1458

Alexander Elder jest rosyjsko-amerykańskim profesjonalnym traderem i nauczycielem traderów. Jest autorem „Trading for a Living”, uznawanego za współczesny klasyk wśród handlarzy. Po raz pierwszy opublikowany w 1993 roku, ten międzynarodowy bestseller został przetłumaczony na kilkanaście języków i jest wykorzystywany do edukacji handlowców na całym świecie. Jego „Come into My Trading Room”: Kompletny przewodnik po handlu został nazwany Księgą Roku Barrona z 2002 roku. Jego Wejścia i Wyjścia: Odwiedziny w 16 pokojach handlowych” zostały nazwane Księgą Roku 2007 magazynu SFO. Jego najnowsza książka to The New Sell & Sell Short: How to Take Profits, Cut Losses, and Benefit from Price Declines (2011).

Alexander Elder urodził się w Leningradzie i dorastał w Estonii, gdzie w wieku 16 lat wstąpił do szkoły medycznej. W wieku 23 lat, pracując jako lekarz okrętowy, przeskoczył radziecki statek w Afryce i otrzymał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako psychiatra w Nowym Jorku i wykładał na Uniwersytecie Columbia. Jego doświadczenie jako psychiatry dało mu unikalny wgląd w psychologię handlu.

„Najważniejszą rzeczą w tradingu jest prowadzenie statystyk i dokumentacji transakcji. Codziennie rano odrabiam swoją pracę domową. To znaczy każdego dnia, gdy zamierzam inwestować. Są dni, kiedy wiem, że nie będę nawet dotykał rynków, bo jestem bardzo zajęty czymś innym. Ale jeżeli mam jakiś pomysł na trading, jakiś pomysł, aby zrobić coś na rynku, wtedy odrabiam moją poranną pracę domową.”

 • Urodzony w Leningradzie w ZSRR
 • Ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie w Tallinie (Estonia)
 • Zatrudnił się jako lekarz okrętowy
 • Uciekł z radzieckiego statku w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej
 • Uzyskał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych
 • W lutym 1974 roku wylądował na lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku; miał przy sobie 25$ i letnie ubranie z Afryki;
 • W 1976 podróżował z Nowego Jorku do Kalifornii; oprócz kilku książek o psychiatrii (z której zaczynał robić specjalizację) miał też tanie wydanie Engela „How to Buy Stocks” (Jak kupować akcje); ta mała książka zmieniła jego życie;
 • Zrobił specjalizację z psychiatrii, studiował w Nowojorskim Instytucie Psychoanalityki i był redaktorem „The Psychiatric Times”;
 • Chociaż wciąż praktykuje psychiatrię, która przynosi mu zadowolenie, aktualnie większość czasu poświęca giełdzie;
 • „Nauka inwestowania była dla mnie długą podróżą, pełną podniecających wzlotów i bolesnych upadków. Posuwając się do przodu lub kręcąc się w kółko natrafiałem bez przerwy na mur – rujnowałem mój rachunek, wystawiając na ryzyko zbyt duże kwoty. Za każdym razem wracałem wtedy do pracy w szpitalu, gromadziłem pieniądze, czytałem, rozmyślałem, przeprowadzałem jeszcze więcej testów i zaczynałem grać od nowa.” A. Elder „Zawód inwestor giełdowy”
 • 1988 – zakłada Financial Trading Inc.
 • 1993 – pierwsze wydanie książki “Trading for a Living” znanej w Polsce pod tytułem “Zawód inwestor giełdowy” – książka stała się światowym bestsellerem.
 • Już z samej historii życia Alexandra Eldera: o tym jak wychował się w ZSRR, został lekarzem okrętowym, uciekł z sowieckiego statku w Afryce, został psychiatrą, aż w końcu stał się odnoszącym sukcesy traderem i właścicielem własnej firmy Financial Trading Inc. w Nowym Jorku, można by stworzyć fascynującą książkę i chociażby dla tej historii warto go poznać

Historia Dr Alexandra Eldera