“Pieniądze są już nic niewarte”

604

Znany szwajcarski finansista Oswald Gruebel ostro skrytykował politykę pieniężną w swoim kraju. Mówi o szaleństwie i bezwartościowych pieniądzach.

polityka pieniężna szwajcarskiego banku centralnego budzi skrajne opinie. Jeden z najbardziej znanych niemieckich bankierów, Oswald Gruebel, jest silnym przeciwnikiem utrzymania ujemnych stóp procentowych (w praktyce oznacza to, że musisz płacić za możliwość zdeponowania pieniędzy w banku zamiast liczyć na zysk z odsetek) .

W szwajcarskim dzienniku NZZ am Sonntag były szef Credit Suisse i UBS nazwał szaloną politykę ujemnych stóp procentowych. Ostrzegł także, że w tej sytuacji pieniądze są nic nie warte.

„Dopóki mamy ujemne stopy procentowe, sektor finansowy będzie się kurczył” – ostrzega Gruebel.

Dlaczego szwajcarscy bankierzy utrzymują ujemną stopę procentową? Jednym z najważniejszych celów jest osłabienie lokalnej waluty. Po wydaniu w styczniu 2015 r. Frank znacznie poszedł w górę, co było odczuwalne w portfolio, między innymi Frankowicz.

Zbyt wysoki kurs walutowy nie sprzyja gospodarce. W obliczu globalnego spowolnienia nie jest to kwestia rządząca. Z drugiej strony, posiadacze franczyzy są zadowoleni, ponieważ ich raty są niższe.