Strategia Pin Bar Interday

996

Pin bar (znany też jako “młot”) jest jednym z najlepszych setupów Price Action, szczególnie jeśli jest on uzupełniony analizą wsparcia i oporu. Ta strategia polega po prostu na oglądaniu świecy pod koniec dnia dla szerokiej gamy par walutowych/crossów. Należy przyjrzeć się bliżej tym świecom, z których uformowały się pin bary.

Pin bar może sygnalizować nagłe odwrócenie spowodowane fałszywym wybiciem lub kontynuacją trendu. Często jest bardzo silnym sygnałem.

Pin bar, to według przyjętej definicji świeca z długim knotem (cieniem), przy której otwarcie i zamknięcie świecy są blisko siebie, bardzo blisko końca świecy po drugiej stronie knota, na przykład:

strategia-pin-bar-interday

Te świece nie zdarzają się często, więc trzeba wykazać się cierpliwością. Możesz doczekać się zaledwie paru takich transakcji w roku, lecz często warto na nie czekać.

Nie należy jednak stosować tego sygnału “na ślepo”, nawet jeśli te świece mają wysoki wskaźnik sukcesu gdy formują się na wykresach dziennych.

Istnieją dwa elementy, na które warto zwrócić uwagę: sama świeca oraz jej pozycja.

Odnośnie samej świecy, im większy jej zakres (wielkość w pipsach, od góry do dołu), tym lepiej. W idealnym przypadku powinna być większa od większości poprzednich świec (pięciu do dziesięciu).

Knot powinien wystawać, wskazując w odwrotnym kierunku od ostatnich akcji cen, pokazując istotną huśtawkę w górę lub w dół, co powinno zazwyczaj być tygodniowym szczytem lub dołkiem, na przykład:

systemy-autotrader

Otwarcie i zamknięcie powinny być w górnej trzeciej świecy (jeśli knot jest skierowany w dół), lub w dolnej trzeciej (jeśli knot jest skierowany w górę).

Jeśli wszystkie te kryteria się zgadzają, warto skupić się na wykresie o mniejszym interwale czasowym. Zazwyczaj wykres 1-godzinny nadaje się najbardziej by bliżej przyjrzeć się temu, jak dany pin bar został uformowany. W idealnym przypadku znajdziesz pojedynczy ostry ruch w górę lub w dół, a następująco szybkie odbicie. Jeśli cena już skoczyła w górę i w dół dwa lub trzy razy, prawdopodobieństwo udanej transakcji jest niższe.

Transakcja jest w odwrotnym kierunku niż wskazuje knot. Pin bar pokazuje ostre odbicie od poziomu ceny, wskazując na dalszy ruch od miejsca odbicia.

Drugim ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę decydując się na wykonanie transakcji, to pozycja pin baru na tle aktualnej akcji cen, tzn. poprzednich świec.

Jeśli knot świecy wskazuje na znany, ważny poziom wsparcia lub oporu, który nie został osiągnięty przez dość długi czas, jest to sytuacja idealna. Można by w tym przypadku wykonać tak zwane transakcje “trend reversal”, w tej sytuacji otwierasz pozycję na samym początku nowego trendu i osiągasz wspaniały współczynnik zysku/ryzyka. W tego typu transakcji dobrze jest, gdy pęd poprzednich trendów istotnie się zwolnił zanim uformował się pin bar, gdyż trendy rzadko zmieniają kierunek błyskawicznie.

Jeśli oglądasz transakcję wskazującą kontynuację, powinno wystarczyć, jeśli knot pokazuje odbicie od poziomu, który zatrzymywał trend, lecz potem stał się poziomem wsparcia trendu. Dobrym znakiem też jest, gdy układ świec wygląda czysto i porządnie.

Inne rzeczy, które warto mieć na oku, to wskaźniki zbiegające z knotem świecy pin bar, takie jak kluczowa średnia krocząca lub zewnętrzna wstęga Wstęgi Bollingera.

Zasady Strategii

Wejście: Ustaw zlecenie stop wyższe przynajmniej o jeden pip nad szczytem świecy (dla transakcji długoterminowych) lub poniżej świecy przy transakcjach krótkoterminowych. Jeśli transakcja nie jest uruchomiona następnego dnia, anuluj zlecenie wejścia, gdyż brakuje siły trendu.

Stop Loss: Tradycyjnie umieszczany tylko o jeden pip powyżej końca cienia świecy pin baru, jednak stop można zmniejszyć, by osiągnąć lepszą relację zysku do ryzyka. Jeśli 1-godzinny wykres pokazuje oczywiste miejsce, które jest zaledwie powyżej 50% zakresu świecy, a setup wydaje się wysokiej jakości, ewentualnie warto umieścić stop loss w tym miejscu. Kompromisem byłoby rozdzielić pozycję na dwie połowy i ustawić stopy dla każdej z połówek w dwóch różnych miejscach.

Wyjście: Jest to najtrudniejsza część transakcji. Traderzy, którzy pragną częstszych lecz średnio mniejszych zysków muszą być bardziej konserwatywni od tych, którzy są przygotowani na mniejszą szansę wygranej przy większych wygranych. Rozmaite metody mogą służyć oddzielnie lub w kombinacjach takich jak:

  • Pełne lub częściowe wyjścia na kluczowych poziomach wsparcia/oporu;
  • Trailing Stops, albo według sumy pipsów lub % lotności, albo według szczytów/dołków dziennych świec;
  • Chandelier Trailing Stops;
  • Wyjście przy określonym współczynniku ryzyka. Na przykład jeśli transakcja zaryzykowała 100 pipsów, a trader ma na celu zysk czterokrotnie większy od ryzyka, celem zamknięcia będzie 400 pipsowy zysk;
  • Wyjścia ograniczone czasowo, których nie należy ignorować.

Stop może być przesunięty do progu rentowności po tym, jak transakcja osiągnęła zysk w odpowiednim okresie czasu. Jednak bądź ostrożny, gdyż wygrywające transakcje czasami retestują powszechne poziomy wejścia zanim czynią następny, długi, silny ruch w oryginalnym kierunku transakcji.