Jak stworzyć skuteczny plan oszczędzania ?

1099

Odkładanie pieniędzy jest jednym z podstawowych warunków osiągnięcia niezależności finansowej. Oszczędności przydają się, gdy pojawiają się nieoczekiwane wydatki. Możemy również wydać je na realizację własnych planów i marzeń, zakup nowego samochodu, mieszkania, długą podróż itp. Jednak, aby uzyskać oszczędności, musisz … zacząć oszczędzać. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od stworzenia skutecznego planu oszczędzania.

Jak stworzyć plan oszczędnościowy?

Podstawą prawidłowego zarządzania pieniędzmi jest dobrze przygotowany budżet domowy. Jeśli uwzględnimy w nim wszystkie nasze dochody i wydatki, nie tylko dowiemy się, ile naprawdę mamy pieniędzy i co pochłania największą ich część, ale także będziemy mogli wprowadzić oszczędności w codziennym życiu i uzyskać określone kwoty pieniędzy, które stworzymy w planie oszczędzania.

Kiedy już wiemy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na oszczędności każdego miesiąca, powinniśmy pomyśleć o ich celu. Utworzenie funduszu awaryjnego powinno stać się pierwszym i podstawowym elementem planu oszczędnościowego. Jest to konkretna kwota pieniędzy do wykorzystania w przypadku nieprzewidzianej sytuacji, która wymaga znacznych nakładów finansowych, takich jak awaria samochodu lub awaria niektórych urządzeń gospodarstwa domowego. W takim funduszu powinno być co najmniej 2000 PLN. Daje nam poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Po utworzeniu funduszu ratunkowego możemy zacząć odkładać pieniądze na inne cele, takie jak podróże, remont mieszkania i tak dalej. Aby nie stracić motywacji i samodyscypliny, możemy wybrać program oszczędnościowy, który znacznie ułatwi to zadanie.

Nie zapominajmy, że jednocześnie możemy gromadzić oszczędności na różne cele, takie jak urlop zagraniczny i nasza emerytura.

Gdzie lokować oszczędności?

Rodzi to pytanie, gdzie najlepiej ulkować nasze oszczędności. Raczej nie należy ich trzymać w domu, ponieważ zbyt łatwy dostęp do gotówki może być wielką pokusą do wydania na bieżące potrzeby. Ponadto pieniądze, które nie są na lokacie bankowej tracą wartość z powodu inflacji. Jakie produkty bankowe wybrać? Istnieją różne możliwości. Krótkoterminowe oszczędności, na przykład w przypadku pobytów za granicą lub nowego samochodu, można zapisać na koncie oszczędnościowym. Jednak fundusze, które chcemy zapewnić na przyszłość dzieci lub nasze własne świadczenia emerytalne, powinny być lepiej ulokowane na starości, IKE lub na długoterminowej, wysokooprocentowanej lokacie oprocentowanej.

Jakie są najlepsze metody oszczędzania?

Odpowiedź jest prosta – skuteczna. Mogą być różne dla każdej osoby. Najważniejszą zasadą jest jednak regularność i konsekwencja. Aby pieniądze miały sens i przyniosły satysfakcjonujące wyniki, muszą być to długoterminowe decyzje. Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie musimy natychmiast przeznaczać dużych kwot na ten cel. Lepiej jest odłożyć mniej i bardziej systematycznie niż dużo, ale nieregularnie.

Ponadto często warto pamiętać o swoich celach. To bardzo motywuje.