Program rozwoju regionalnego

1288

Program rozwoju regionalnego, każdy program rządowy mający na celu wspieranie rozwoju przemysłowego i gospodarczego regionów, które znajdują się w stagnacji lub w których duża część ludności doświadcza długotrwałego bezrobocia. Podejmowane działania mogą obejmować pożyczki, dotacje i zachęty podatkowe dla prywatnego przemysłu przenoszącego się na takie obszary; pomoc w rozwoju energetyki, oświetlenia, transportu i urządzeń sanitarnych; oraz różne stopnie centralnej kontroli nad lokalizacją budowy i rozbudowy zakładów. Większość bardziej uprzemysłowionych krajów od II wojny światowej przyjęła jakiś rodzaj programu rozwoju regionalnego. Alternatywnym podejściem do tego problemu, również powszechnie stosowanym, jest przekwalifikowanie i relokacja pracowników. Rozwój regionalny może być preferowany, jeśli mieszkańcy mają silne przywiązanie do danego obszaru lub jeśli gęstość zaludnienia w miastach, w których mogą się przenieść, jest już nie do opanowania.

Najczęstszą metodą zachęcania przemysłu do wchodzenia na takie obszary jest oferowanie dotacji, pożyczek i gwarancji kredytowych firmom przenoszącym lub rozszerzającym działalność na takich obszarach. Na przykład Francja udzieliła dotacji związanych z wielkością inwestycji i liczbą utworzonych nowych miejsc pracy, a także pożyczek, dopłat do oprocentowania i wolnych terenów. Japonia udostępniła grunty państwowe na prywatny rozwój przemysłowy. Pomoc w postaci pożyczek i odsetek była elementem planów rozwoju obszarów w Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii.

Wielka Brytania, Szwecja i Francja utrzymały pewną centralną kontrolę nad wyborem terenów pod budownictwo przemysłowe i rozbudowę. Na przykład zatwierdzenie British Board of Trade jest konieczne w przypadku nowych dużych projektów przemysłowych. Francuski Fundusz Rozwoju Gospodarczego i Społecznego zastosował negatywne sankcje poprzez wstrzymanie pozwoleń na budowę w przypadku niezatwierdzonych lokalizacji. Szwedzka Rada ds. Rynku Pracy, odmawiając zatwierdzenia kredytów, może kierować nowe inwestycje biznesowe z obszarów o niskim zapotrzebowaniu na siłę roboczą.

Francja i Japonia należą do krajów, które rozszerzyły różne zachęty podatkowe na przedsiębiorstwa inwestujące w obszarach depresyjnych lub wiejskich. W Wielkiej Brytanii Rada ds. Handlu może zaoferować pomoc w rozwoju organizacji regionalnej niezbędnej do ekspansji gospodarczej; pomoc ta jest również elementem niektórych programów amerykańskich. Innym środkiem ułatwiającym rozwój gospodarczy jest zapewnienie tanich mieszkań. Patrz również: bank rozwoju.