Roczne maksimum złota w związku z sytuacją geopolityczną

1195
W związku z napięciami na Półwyspie Koreańskim inwestorzy w ostatnich tygodniach masowo inwestowali w złoto jako bezpieczny instrument. Ponowny znaczący spadek amerykańskiego dolara sprawia, że cena złota jest korzystniejsza dla inwestorów rozliczających się w obcych walutach.

W czwartek notowania kontraktów terminowych na złoto za grudzień przewyższały kwotę $1,353.00 za uncję trojańską, co było najwyższym kursem na rynku Comex (New York Mercantile Exchange) od września 2016 roku. Podczas czwartkowej sesji notowania złota wzrosły niemal o 1%. Był to 7. dzień wzrostu w ciągu ostatnich 9 dni. W tym okresie kurs złota wzrósł aż o 60 dolarów.

Wzrost złota napędzany jest strachem przed konfliktem zbrojnym na Półwyspie Koreańskim, który wynika z przeprowadzonego przez Pjongjang testu bomby wodorowej, najpotężniejszej broni tego państwa. Państwowa Centralna Koreańska Agencja Informacyjna poinformowała, iż bomba została zaprojektowana w sposób umożliwiający jej połączenie z najnowszym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym. To największy straszak rządu Północnej Korei.

W związku z testem pocisku, komunistyczne państwo ma obecnie do czynienia z coraz większą izolacją, a jego program nuklearny został potępiony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. W tym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła pilne posiedzenie, podczas którego członkowie opowiedzieli się za przyjęciem ostrzejszych sankcji przeciwko Północnej Korei. Nikki Haley, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, oświadczyła, iż niedawne prowokacje pokazują, iż Kim Jong Un „prosi się o wojnę”.

Jak zwykle w okresie polityczno-gospodarczej niepewności inwestorzy poświęcają sporo uwagi złotu i innym bezpiecznym instrumentom. To efekt zmniejszonego apetytu na ryzyko, który często prowadzi do ogólnego spadku notowań papierów wartościowych.

Taki scenariusz miał miejsce w ubiegły wtorek, gdy amerykańscy inwestorzy powrócili na giełdę po amerykańskim Święcie Pracy. W odpowiedzi na test bomby wodorowej, traderzy wycofywali środki zainwestowane w największe indeksy giełd papierów wartościowych w najszybszym tempie od trzech tygodni. Indeks Dow Jones Industrial Average stracił aż 200 punktów, przyczyniając się do podobnych reakcji podczas kolejnych sesji w Europie i Azji.

Z uwagi na zniżkującego dolara, w krótkiej perspektywie czasowej możemy się spodziewać utrzymania wysokiej pozycji kruszców szlachetnych. Indeks U.S. Dollar Index spadł w czwartek do najniższego poziomu od stycznia 2015 roku. Od początku 2017 roku indeks stracił ponad 10%.