Rupia seszelska SCR

1886

Seszele uważane są za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych wysp na świecie. Są one spełnieniem marzeń turystów, którzy chcą spędzić wakacje wśród tropików. Piękne plaże, turkusowa i szafirowa woda, wspaniałe rafy koralowe, lasy tropikalne i od dawna pamiętane widoki niesamowitych, granitowych kamieni, występujących tylko na Seszelach, to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów decydujących się na odwiedzenie tych wysp. Jednak turyści spragnieni wrażeń zapominają, jak egzotyczna jest waluta Seszeli – porozmawiajmy więc o tym, jaką walutę zabrać na Seszele przed wyjazdem.

Rupia seszelska
25 centów seszelskich
Kod ISO 4217SCR
Państwo Seszele
Podział1 rupia = 100 centów
SymbolSR lub SRe
Monety1, 5, 10, 25 centów
1, 5 rupii
Banknoty10, 25, 50, 100, 500 rupii
Bank centralnyCentralny Bank Seszeli

Jaką walutę zabrać na Seszele? Jaka waluta jest na Seszelach?

Aktualną jednostką monetarną Seszeli (waluta Seszeli) jest rupia seszelska. Międzynarodowym standardem (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla rupii seszelskich jest SCR.

Krótka historia waluty Seszeli

Obecna waluta Seszeli pojawiła się w obiegu w roku 1914 i zastąpiła walutę wcześniej używaną na Seszelach, funta brytyjskiego. W tym czasie, zgodnie z decyzją ówczesnego gubernatora Seszeli w Kolonii, do obiegu dopuszczono banknoty 50 centów, 1, 5 i 10 rupii.

Monety obowiązujące obecnie na Seszelach zostały wprowadzone do obiegu dopiero w 1939 r., kiedy to wyemitowano 10, 25 i 50 centów oraz 1 rupię. Dopiero po odzyskaniu przez Seszele niepodległości w 1976 r. banknoty 10, 25, 50 i 100 rupii zostały wprowadzone do obiegu zgodnie z decyzją ówczesnych władz, które przejęły pełną kontrolę nad emisją waluty. Banknot 500 rupii został wprowadzony do obiegu w 2005 r. Z kolei banknot 500 rupii został wprowadzony do obiegu dopiero po odzyskaniu przez Seszele niepodległości w 1976 r., zgodnie z decyzją ówczesnych władz, które przejęły pełną kontrolę nad emisją waluty.

Waluta Seszele – jak dzieli się rupia seszelska SCR?

1 rupia seszelska stanowi równowartość 100 centów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • banknoty o nominałach 10, 25, 50, 100 i 500 rupii seszelskich;
  • monety o nominałach 1 i 5 rupii seszelskich;
  • monety o nominałach 1, 5, 10 i 25 centów.

Emisją waluty Seszeli zajmuje się Centralny Bank Seszeli.

Seszele waluta – jak wyglądają rupie seszelskie?

Seria banknotów, które zostały wyemitowane w latach 1968-1975, została ozdobiona grafiką przedstawiającą królową Elżbietę i faunę Seszeli. Motywy zwierzęce można znaleźć także na obecnej serii banknotów, która weszła do obiegu w 2016 r., zgodnie z decyzją Centralnego Banku Seszeli. Wprowadzenie nowej serii było związane głównie z czterdziestą rocznicą niepodległości Seszeli. Obecna seria banknotów zawiera grafiki przedstawiające lokalną faunę – czarne papugi, olbrzymie żółwie i kameleony.

Seszele - Rupia seszelska SCR
Seszele – Rupia seszelska SCR

Czy na Seszelach można płacić euro i dolarami?

W wielu sklepach, restauracjach, hotelach i innych placówkach usługowych możliwe jest dokonywanie płatności zarówno w dolarach amerykańskich, jak i w euro. Warto jednak pamiętać, że posiadanie dolara czy euro nie gwarantuje, że wszędzie będziemy mogli robić z nimi zakupy, dlatego rozsądnie jest mieć przy sobie niewielką ilość lokalnej waluty.