Specjalizacja w tradingu

1106

Mniej znaczy więcej czyli czy specjalizacja w tradingu jest potrzebna

Istnieje wiele sposobów inwestowania, każdy z nich jest wyjątkowy. Na początku inwestor zawsze musi wybrać, który styl jest dla niego najlepszy.

Oczywiście może się okazać, że chcesz zostać traderem na dzień i traderem na koniec. Czy taka dualność jest możliwa? Jakie cechy charakteryzują profesjonalistów? Poznasz odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak osiągnąć mistrzostwo?

Na każdym polu, niezależnie od tego, czy jest to biznes, sport czy sztuka, osoba, która staje się mistrzem, staje się jednym w jednej konkretnej dziedzinie. Niewiele osób słyszało o piłkarzu, który został koszykarzem lub odwrotnie. Prawdopodobnie nigdy nie spotkamy wielkiego prawnika, który jest także lekarzem. Co więcej, w każdym z tych sportów i zawodów istnieją również specjalne specjalizacje, więc ten świat jest już stworzony, że aby być dobrym i wygrać, musisz specjalizować się w jednej konkretnej dziedzinie.

Jedno jest pewne, nie możesz być we wszystkim dobry. Podobnie w handlu, znalezienie tego, w czym jesteś dobry, jest podstawą sukcesu! Najpierw oczywiście musisz odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to inwestycja krótko-, czy długoterminowa, a następnie wybierzesz metodę inwestycyjną, która będzie Ci odpowiadać i mentalnie poczujesz się z tym dobrze.

Czy każdy może odnieść sukces?

To zdecydowanie złożone pytanie. Czy zdajesz trudny egzamin, czy wszyscy go zdają? Tylko kilka? Ile później uda mu się znaleźć pracę?

Podobnie w handlu, każdy chce osiągnąć sukces na rynku i zarobić, pamiętaj, że tylko najbardziej wytrwały sukces. Chcesz zainwestować? Cały czas pracuj nad swoimi umiejętnościami handlowymi, a rezultaty przyjdą z czasem.

Specjalizacja jako droga do sukcesu

Wspólną cechą wszystkich tych, którzy osiągnęli sukces, jest to, że znaleźli właściwą niszę i kontynuowali pracę, aby stawać się coraz lepszym. Od najmłodszych lat wiedzieli, jaki mają talent i zaczęli go trenować, zanim ci, którzy jeszcze nie znali swoich mocnych stron i zastanawiali się, co powinni robić w życiu. Ponadto talenty te zwykle działają o wiele bardziej niż inne i dlatego mają szczególne osiągnięcia.

Trading na giełdzie stanowi dla nas podobne wyzwania. Nawet jeśli jesteśmy świetnymi traderami, aby osiągnąć mistrzostwo, powinniśmy skupić się na maksymalnie kilku instrumentach finansowych. Wiele autorytetów mówi o tym, jeśli osiągniemy sukces na jednym rynku, możemy pomyśleć o dodaniu kolejnych. Obserwacja wielu instrumentów jednocześnie może sprawiać wrażenie chaosu, szczególnie na rynku walutowym, gdy mamy sprzeczne sygnały – niektóre mówią o słabości dolara, inne o jego sile. Przed przedsiębiorcą pojawia się pytanie, co robić? Który sygnał powinieneś śledzić? To samo dotyczy innych skorelowanych instrumentów, np. Ropa naftowa i dolar kanadyjski.

Zbyt duża liczba instrumentów nie daje nam komfortu, chociaż mamy więcej sygnałów do otwarcia transakcji, możemy powiedzieć, że jesteśmy „mniej znudzeni”, ale to naprawdę nie jest powód do radości. Zwykle więcej oznacza mniej, jeśli chodzi o nasze konto handlowe.

Te zasady dotyczą w szczególności handlu codziennego (day trading); w tak zwanym swing tradingu wygląda to nieco inaczej, ponieważ szukamy rynków, na których pojawiają się sygnały na dłuższy termin ponieważ chcemy złapać cały ruch rynkowy, a jeśli śledzimy tylko jeden instrument, np. EURUSD, moglibyśmy mieć tylko od kilku do kilkudziesięciu sygnałów rocznie.

Podsumowanie

Zachęcam wszystkich do znalezienia specjalizacji na rynku, niezależnie od tego, czy jest to konkretny rodzaj rynku lub styl handlowy odpowiedni dla dochodu, który chcemy osiągnąć. Kiedy już coś wybierzesz, powinieneś opracować prosty zestaw reguł handlowych, aby osiągnąć wyznaczone cele.