Stan zachowania banknotów

1544

Kwestia stanu banknotów – podobnie jak monet – jest bardzo ważna przy zbieraniu i stanowi element wyceny eksponatów. Stan zachowania banknotów jest szczególnie ważny na aukcjach, gdy kupujący nie może obejrzeć ani ocenić banknotu wystawionego na aukcji.

Poniżej przedstawiamy skalę zachowania banknotów według IBNS (International Bank Note Society, www.ibns.it) – w tym polskich odpowiedników.

Skala brytyjska

Skala polska

Opis

UNC
(Uncirculated)

I

Stan bankowy (nieobiegowy)
Banknot nie ma śladów obiegu, doskonale zachowany. Narożniki muszą być ostre. Banknot z oryginalnym połyskiem.

-UNC

– I

Stan bankowy
Banknot nie ma najmniejszych śladów obiegu. Jedyną wadą banknotu są lekko zaokrąglone rogi. Banknot z oryginalnym połyskiem.

AU (About UNC)
(XF/UNC)

I / II

Stan prawie „nieobiegowy”

Banknot z minimalnymi śladami obiegu – prawie bankowość (ślad w postaci lekkiego fałdu na dolnej lub bocznej krawędzi – pozostałość po zliczeniu banknotów w banku lub jeden słaby fałd na środku / ale nigdy oba jednocześnie czas /). Banknot jest czysty, z oryginalnym połyskiem.

XF/EF

II

Stan piękny
Banknot z niewielkimi śladami obiegu. Nie więcej niż 3 lekkie łuki lub 1 silny. Narożniki z minimalnymi oznakami zużycia. Banknot jest czysty, z oryginalnym połyskiem. Minimalne ślady brudu na krawędziach.

VF (Very Fine)

III

Stan bardzo dobry
Banknot z nieco większymi śladami obiegu, choć był stosunkowo krótki. Banknot może mieć złożone znaki (nie więcej niż dwa), ale pozostaje sztywny. Dozwolone minimalne zanieczyszczenie krawędzi. Narożniki nie są ostre, ale również nie są całkowicie zaokrąglone. Brak łez na rysunku (mogą występować małe łzy w niezadrukowanym polu otaczającym rysunek).

F (Fine)

IV

Stan dobry
Banknot z wyraźnymi śladami obiegu, z wieloma zagięciami. Może być brudny, ale kolory mogą nie być wyblakłe. Dopuszczalne jest kilka śladów składania, ale bez środkowego otworu spowodowanego zginaniem. Minimalne łzy są dopuszczalne, ale nie mogą dosięgnąć rysunku.

VG (Very Good)

V

Stan dostateczny
Banknot jest w obiegu od dłuższego czasu. Narożniki są zaokrąglone, łzy mogą docierać do rysunku w kilku miejscach, może wystąpić odbarwienie i zabrudzenie papieru, w środku może znajdować się niewielki otwór (od zgięcia). Dozwolone są niewielkie wady brzeżne lub narożne. W zszywaczu mogą znajdować się dziury, które zostały zszyte banknoty.

G (Good)

VI

Stan słaby
Banknot, który wykazuje znaczne oznaki zużycia w obiegu. Często składane, składane, przebarwione (wyblakłe kolory) i plamy. Marginesy zostały zerwane, ale banknot pozostaje czytelny. Mogą być napisy i rysunki. Drobne wady papieru.

FAIR

VI / VII

Banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami i naddarciami. Spore ubytki krawędzi banknotu – zwłaszcza rogów.

P (Poor)

VII

Stan zły
Banknot o bardzo dużych zniszczeniach, a nawet zniszczony. Częściowo nieczytelne. Fragmenty, zwłaszcza w rogach – odłamane. Sklejone, z dużymi defektami papieru lub dziurami, łzami.

W przypadku nowoczesnych banknotów doświadczeni kolekcjonerzy ograniczają się do gromadzenia przedmiotów zachowanych tylko w stanie bankowym. Banknoty w słabszych stanach mają prawo być uwzględniane tylko wyjątkowo – i dotyczy to rzadkich banknotów historycznych. Są oferowane na aukcjach nawet w stanie IV. Słabsze stany mogą wzbudzać zainteresowanie tylko bardzo rzadkimi banknotami.