Stopniowe otwieranie pozycji czyli o elastyczności słów kilka

1497

ak już jest, że zazwyczaj rynek porusza się wahadłowo i po impulsie przychodzi czas korekty. Oczywiście schemat ten zostaje zaburzony w momencie, gdy na rynek napływają istotne dane makroekonomiczne. Zazwyczaj jednak warto być cierpliwym, gdyż można uzyskać lepszą cenę otwarcia pozycji.

Dzisiejszy wpis będzie dokończeniem tamtego i postaram się w nim przedstawić zalety nie tylko czekania na korektę sygnału, ale także otwierania pozycji w częściach, na raty co fachowo nazywane jest skalowaniem pozycji. Częstszym i popularniejszym zjawiskiem jest zamykanie pozycji w częściach czyli skalowanie odwrotne. To zagadnienie zostawimy jednak na inną okazję.

Główną zaletą stopniowego otwierania pozycji jest elastyczność. To właśnie ona przyczynia się do maksymalizacji zysków. Poniżej cytat z książki „Czarodzieje rynku” Jacka Schwagera:

„Nie potrzeba otwierać i zamykać całej pozycji jednocześnie. Stopniowe otwieranie i zamykanie pozycji zapewnia precyzyjne dostrojenie parametrów transakcji i zwiększa liczbę dostępnych możliwości. Większość graczy bez zastanowienia pozbawia się tej elastyczności, co wynika z ludzkiego dążenia do posiadania całkowitej racji. (Stopniowe podejście oznacza zaś, że część danej pozycji zostanie otwarta lub zamknięta po gorszych cenach niż pozostała część). O potencjalnych korzyściach wynikających ze skalowania wielkości pozycji mówił Lipschutz, który przyznał, że pozwala mu to utrzymać w portfelu zyskowne pozycje przez o wiele dłuższy okres, niż udaje się to większości innych graczy”

Co daje ta elastyczność? Dzięki otwieraniu pozycji na raty mamy nie tylko ewidentnie niższy poziom strat, zwłaszcza w dłuższym terminie, ale także rozwiązujemy problem jakim są trudne do prowadzenia zagrania w trendach – chodzi o przetrwanie jak najdłużej w panujących trendzie. Załóżmy, że otwarłeś pozycję, trend trwa, masz już zabezpieczoną część zysku, wszystko jest świetnie i przychodzi zadyszka, czyli korekta. Ustawiasz SL w logicznym miejscu. Czasem zdarzy się, że zostaniesz wyrzucony o 1 pips, co za pech. Rynek wyrzuci Cię z trendu o 1 pips i zacznie dalej rosnąć ale już bez Ciebie. Musisz znowu szukać miejsca do wskoczenia w trend i znowu ryzykować część swojego depozytu.
Jeżeli nigdy nie przydarzyła Ci się sytuacja z wyrzuceniem o 1 pips to gratuluję, ale ciekawe dlaczego na różnych forach, zwłaszcza wśród początkujących słychać tyle narzekań na zjawisko zwane „czyszczeniem stopów”?

Problem dotyczy zwłaszcza początkujących graczy, którzy mają problem z sensownym wyznaczeniem poziomu obrony, ale nie tylko. Osobiście nie mam z tym problemu, dodatkowo stosuję dość szerokie zlecenia stop więc teoretycznie problem nie powinien mnie dotyczyć, a jednak dotyczy. Umiejętność logicznego wyznaczania poziomu obrony nie jest wszystkim. Dochodzi jeszcze szczęście i pech, bo jak nazwać zrzucenie o 1 pips? Dochodzą jeszcze odrobinę większe korekty w trwającym trendzie.
Gdy gracz, który otworzył pozycję w całości został zrzucony, pechowo o 1 pips, inny gracz, który otworzył pozycję w ratach ma teraz o wiele większe pole manewru niż gracz całościowy. Mając otwartą pozycję w 3 częściach, można teraz ustawić SL w 3 różnych miejscach. Nie chodzi o to, żeby robić to super szeroko i patrzeć jak zyski wyparowują, ale ustawienie SL w 3 miejscach uchroni Cię przed zjawiskiem czyszczenia stopów, uchroni Cię przed pechem – bycia zrzuconym o 1 pips. Jeżeli mądrze ustawisz 3 zlecenia stop, to cała pozycja zostanie zamknięta tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne. Nie zostaniesz w całości wyrzucony z trendu przez przypadek.

A zatem skoro duże trendy nie występują na co dzień, gdy już znajdziemy się w nim musimy zrobić wszystko, aby zbyt wcześnie z niego nie wypaść. Jednym z rozwiązań jest posiadanie elastyczności w postaci kilku zleceń obronnych. O ile wiem, a dość długo szukałem, niestety nie istnieje żaden skrypt czy program, który pozwoliłby dla 1 pozycji ustawić w późniejszym czasie kilka zleceń SL np. dla połowu tutaj, a dla drugiej połowy w innym miejscu. Zatem jedynym sposobem, aby móc manewrować stopami, jest otwieranie pozycji w częściach. Cierpliwość przy otwieraniu pozycji zostanie nagrodzona, wtedy gdy… przyjdzie Ci bronić wypracowanego wcześniej zysku.