Gra na 50 % zniesienia z potwierdzeniem

3803

To jedna z najsilniejszych strategii, jaką kiedykolwiek poznasz, to także jedna z moich ulubionych formacji. Powinieneś ją poznać, a potem wykorzystać.

W tej lekcji wyjaśnimy, jak używać 50% zniesienia Fibonacciego w połączeniu z sygnałem „potwierdzającym”, byłoby idealnie, gdyby był to na przykład pin ban.

Szeroko akceptowany wśród analityków fakt jest taki, że większość dużych ruchów na rynku, a nawet niektóre mniejsze, powracają do poziomu około połowy tego ruchu. Jest wiele powodów, czemu te zniesienia na poziomie 50% są tak powszechne, ale dzisiaj nie będę na ten temat spekulował, bo ostatecznie nie jest to na tyle ważne co fakt, że zniesienie jest bardzo realnym i pomocnym wydarzeniem, którego warto być świadomym.

Jestem fanem grania na 50% zniesienia w górę lub w dół, tak długo jak jest sygnał PriceAction potwierdzający jego poprawność – znaczy to, że nie wchodzę na ślepo wyłącznie dlatego, że rynek wykonał powrót do około połowy ruchu. Mój trading opiera się na konfluencji i wyszukiwaniu dowodów wspierających sygnał na wykresie.

Jak znaleźć poziom połowy ruchu

Zanim napiszę więcej o sygnałach pojawiających się na poziomie 50% zniesienia, warto wyjaśnić, jak dokładnie rysować te poziomy, ponieważ wiem z niektórych maili, że część traderów nie wie, jak używać narzędzia Fibonacciego w MetaTraderze Forex.

Szybkie wyjaśnienie: Nie używam wszystkich rozszerzonych poziomów Fibonacciego, bo jest ich zbyt wiele i nie widzę sensu posiadania ich wszystkich na wykresie. Fenomen 50% zniesienia jest udowodniony przez setki lat analizy technicznej, podczas gdy inne poziomy Fibonacciego są bardziej przypadkowe i są jak samospełniająca się przepowiednia, w takim sensie, że jeśli naniesiesz na wykresy wystarczająco dużo poziomów, to do niektórych z nich siłą rzeczy cena w końcu dojdzie, choć same w sobie nie mają żadnego znaczenia. Używam tylko poziomów 50%, ale dla mnie jest to przybliżony poziom, co oznacza, że jeśli poprawny sygnał powstanie w pobliżu 50% zniesienia, czyli np. 45% – 60%, to uznaję to za poprawne zniesienie i traktuję tak samo, jak dokładne 50%.

W istocie bardzo łatwo narysować poziom 50%, ale ważne by rozumieć, gdzie zaczyna się i kończy ruch, znam wielu traderów, którzy mają z tym problem. Tam gdzie zaczyna się trend, powinien znajdować się dokładny wierzchołek lub dołek, to tam najpierw umieszczasz narzędzie do rysowania zniesień Fibonacciego, potem klikasz i przeciągasz drugi koniec narzędzia do drugiego końca trendu – tam gdzie ruch się skończył. Tam gdzie zaczął się ruch powinieneś widzieć wartość „100.0” po prawej na górze tego narzędzia, powinieneś też zobaczyć wartość „0.0” po prawej na dole. Początkowo może się wydawać dziwne, że na początku trendu widać 100%, ale będzie to miało sens, jeśli pomyślisz w ten sposób: Szukamy zniesienia ruchu, więc w czasie, gdy trend się zakończył i rynek zaczął się cofać, to trzeba spojrzeć w kierunku początku tego ruchu, bo jeśli cofnąłby się poniżej albo powyżej całego wcześniejszego ruchu, to wtedy cofnięcie wyniosłoby 100%. Spójrz na wykres niżej:

Na poniższym przykładzie widzimy, jak prawidłowo zastosować narzędzie Fibonacciego do szukania poziomu 50% zniesienia głównego ruchu spadkowego na EURUSD:

50 zniesienia

Jak rozgrywać sygnały PA z poziomu 50% zniesienia

Jeśli świeca sygnalna pokryje się z poziomem 50% cofnięcia, to dobrze i jest to potencjalnie poprawny sygnał. Jeśli dodatkowo znajdziesz odpowiedni poziom horyzontalny pokrywający się z cofnięciem, to jest to podwójna konfluencja (powód do szczególnego zainteresowania).

Proces handlu na 50% zniesienia jest prosty, poniżej znajduje się jeden przykład ostatniej transakcji na AUDUSD:

50 zniesienia

Po znalezieniu potencjalnego sygnału zdecyduj się na wejście na rynek albo czekaj na pullback, który pozwoli na ustawienie węższego SL, co zmniejszy ryzyko. Na wykresie wyżej przedstawiony jest „perfekcyjny” setup, kiedy cena poszła w górę we właściwym kierunku, to można było wchodzić w długą pozycję, momentum idące w dobrym kierunku jest zawsze dobrym sygnałem.

Te oczywiste i „perfekcyjne” setupy na poziomie 50% zniesienia mogą prowadzić do ogromnych ruchów na wykresie dziennym, nauczenie się jak je zidentyfikować oraz grać może stać się u ciebie przydatne.

Kiedy traderzy szukają na początku sygnału, a potem dopasowują do niego inne wspierające czynniki (konfluencja), to mają lepsze transakcje. Jeśli widzisz fajny sygnał na interwale dziennym, to poszukaj innych czynników potwierdzających – nie zawsze jesteśmy w stanie grać na podstawie sygnału, głównie dlatego, że nie powinniśmy walczyć z naturalnym trendem na rynku, a często widzimy sygnały będące przeciwko trendowi.

Na kolejnym wykresie poniżej widzimy linię wyznaczającą poziom 50% zniesienia oraz sygnał PA, które wystąpiły razem w jednym punkcie i pokazały dobry setup, ale to co powinieneś wynieść z tego przykładu to to, że były zgodne z ogólnym nastawieniem rynku, zauważ, że w poprzednim pullbacku widzieliśmy fajny rajd w górę, a pullback nie przekroczył obszaru 50%, a raczej został silnie odrzucony i agresywnie odbił się wyżej, by wyznaczać nowe szczyty.

W tym przykładzie widzimy 50% zniesienie na EURJPY i sygnał kupna, który pokazał jego odrzucenie:

50 zniesienia

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił wszystkie wątpliwości związane z poziomami Fibonacciego. Osobiście wykorzystuję te setupy każdego miesiąca na wykresach dziennych, ale kiedy widzisz zniesienia występujące w jasnym trendzie, to mądrze jest zaznaczyć je na wykresach, a potem szukać sygnału potwierdzającego. Te setupy zwykle prowadzą do bardzo znaczących i potencjalnie bardzo zyskownych ruchów.