Tokenizacja

1751

Tokenizacja jest formą cyfryzacji (digitalizacji) biznesowej opartej na zdecentralizowanej technologii blockchain. Polega na tworzeniu tokenów lub kryptowalut i ścisłym przypisywaniu ich do konkretnego projektu, firmy lub osoby (tokeny osobiste). Wraz z rozwojem i adaptacją technologii blockchain potencjał tokenizacji stał się ogromny dzięki inteligentnym kontraktom i pozwala tokenizować wszystkie rodzaje zasobów, jednocześnie zmniejszając koszty ich transferu.

Zastosowanie tokenizacji

  • ICO (Initial Coin Offering) – zbiórka pieniędzy od społeczności w celu sfinansowania danego projektu;
  • marketing tokenowy – wykorzystanie tokenów jako narzędzia marketingowego (punkty lojalnościowe, nagrody w konkursach, programy partnerskie, systemy motywacyjne);
  • rozliczenia – płatność za dostęp do określonych zasobów, np. w systemach IT;
  • odzwierciedlenie stanu posiadania aktywów, np. akcji w spółce.

Jaką ilość tokenów można utworzyć?

Nie ma ograniczeń co do ilości tworzonych tokenów. Najczęściej są to wartości od kilkudziesięciu milionów do kilku miliardów. Najpopularniejsza kryptowaluta czyli Bitcoin ma ograniczoną ilość 21 milionów sztuk.

Jak wygląda przekazanie kryptowalut?

Tokeny przechowywane są na elektronicznych portfelach. Po wykonaniu zlecenia firma wykonująca usługę przekaże je na wygenerowanym portfelu offline lub przelejemy na wskazany przez Ciebie portfel kryptowalutowy  np. MEW lub hardware’owy Ledger Nano S. Będziesz mógł dysponować nimi w dowolny sposób.

Jak długo trwa tworzenie kryptowalut?

Czas potrzebny na utworzenie tokenów uwarunkowany jest parametrami i funkcjami, które należy wdrożyć w przygotowywanym Smart Kontrakcie. Praca najpierw odbywa się w środowisku testowym, następnie analizowany jest kod Smart Kontraktu a na końcu publikowany zostaje w sieci Ethereum. Proces zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 10 dni roboczych.