Jak przygotować transport dobytku za granicę?

2310

Żyjemy w czasach, które często wymagają podjęcia decyzji o przeprowadzce. Zmiana miejsca zamieszkania nie jest problemem, gdy odbywa się w zakresie jednego miasta. Nieco więcej zaangażowania wymaga relokacja do miejscowości odległej od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Natomiast przeprowadzkę do innego kraju śmiało można określić jako ogromne przedsięwzięcia.

Od czego zacząć?

Przeprowadzka za granicę często wiąże się z chęcią, a czasem również koniecznością zabrania ze sobą przynajmniej części dobytku. Trudno jest zaczynać życie w nowym, zupełnie obcym miejscu zupełnie od zera. Miło też jest mieć przy sobie rodzinne pamiątki i przedmioty, które mają sentymentalną wartość.
Międzynarodową przeprowadzkę warto zacząć od przeglądu posiadanych rzeczy i skupić się na ich segregacji. Z pewnością znajda się wśród nich przedmioty, których nie warto ze sobą zabierać chociażby ze względu na to, że łatwo będzie zastąpić je nowymi. Dobrze jest wystawić je na sprzedaż i w ten sposób zarobić pieniądze na początek życia w nowym miejscu.
Do przeglądu zgromadzonych przez lata rzeczy trzeba podejść solidnie. Z kilku drobiazgów uzbiera się spora paczka, której transport może okazać się bardzo kosztowny.

Jak przygotować transport?

Przeprowadzka za granicę z całym dobytkiem może odbyć się na kilka sposobów. Swoje rzeczy można wysłać samolotem, transportem drogowym lub przetransportować statkiem. Ta ostatnia opcja jest szczególnie zalecana pod względem ekonomicznym. Oczywistym warunkiem jest tu port zlokalizowany na terenie kraju, z którego transport ma wyruszyć oraz państwa, w którym ma zostać odebrany.
Przeprowadzka za granicę to transport drobnicowy, w którym statki przewożą mniejsze paczki zgromadzone na paletach, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż przewóz ładunku w kontenerze. Warto zadbać o to, by dobytek był spakowany w odpowiedni sposób i nie uległ po drodze zniszczeniu. Najlepiej nadają się do tego sztywne kartony, które można będzie ustawić jeden na drugim bez obaw, że niższy poziom zostanie zmiażdżony.
Trzeba pamiętać też o tym, by zawartość kartonów zabezpieczyć przed swobodnym przemieszczaniem się wewnątrz pudełka. Szczególnie, gdy przewożone ma być szkło lub innego typu kruche materiały.

Ile to kosztuje?

Planując przeprowadzkę za granicę i zabranie ze sobą dobytku trzeba liczyć się z kosztami związanymi z przewiezieniem rzeczy. Te mogą różnić się w zależności od gabarytu paczek, ich ilości i odległości, jaka dzieli punkt wyjazdu od punktu odbioru. Nie bez znaczenia są tu również opłaty naliczane przez firmy przewozowy i porty.
Chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy odbiorze własnego majątku warto wcześniej dowiedzieć się, czy jego relokacja nie wiąże się np. z opłatą celną. Jeśli tak, trzeba być przygotowanym na taki wydatek.
Dobrze jest zwiększyć budżet przeznaczony na relokację i wykupić ubezpieczenie dla przewożonych rzeczy. W razie wypadku, zatonięcia statku lub zaginięcia przesyłki, będzie można liczyć na pieniądze, które przydadzą się na odkupienie niezbędnych w codziennym życiu przedmiotów.

To może potrwać

Spedycja morska to usługa, której realizacja może przedłużyć się w czasie. W znacznej mierze czas, jaki mija od chwili nadania przesyłki w jednym miejscu do jej odbioru w drugim, zależy od odległości dzielącej oba punkty. Nie bez znaczenia jest tu również czas, w jakim realizowane są portowe procedury. Trzeba z tym się liczyć i albo wysłać rzeczy odpowiednio wcześniej, lub pomyśleć o innej formie transportu, jeśli zależy na czasie.